SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyat Sonrası Neler Beklenmeli?

Ameliyatınız bittikten sonra tamamen ayılana kadar ameliyathane ayılma ünitesinde tutulacaksınız. Ardından eğer çok ciddi uyku apneniz yoksa veya ameliyatınızda solunum problemi yaşanmadıysa ve çok yüksek risk grubunda değilseniz odanıza transfer edileceksiniz. Obezite cerrahisi sonrası rutin yoğun bakım gereksinimi olmamakta, oran yaklaşık % 1 civarında kalmaktadır.

Ameliyatın ilk günü ağrı yakınmanız için kuvvetli narkotik ağrı kesiciler içeren hasta kontrollü ağrı pompası kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı, bulantı kusma gibi yakınmalar ilk 4-5 saat sonrasında pek görülmemektedir. Ameliyattan 5-6 saat sonra yatağınızdan kalkabilir ve ilk yürüyüşlerinize başlayabilirsiniz. Hemen hiçbir ameliyatımızda burundan mideye yerleştirilen nazogastrik sonda veya idrar sondası kullanmıyoruz. Bu nedenle, hareketlenme çok hızlı olmakta ve ameliyat sonrası konforunuz ciddi şekilde yükselmektedir.

Ameliyatta herhangi bir ekstra problem yaşanmadıysa akşam saatlerinde yudum yudum su almaya başlayabilirsiniz. Ameliyatın ilk günü bu 2 bardak su, ikinci günü ise 1 bardak elma suyu, 1 bardak soya sütü ve 2 bardak suya çıkarılır. Ameliyattan sonraki 2. gün akşamında evinize çıkabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı sonra çekilen kaçak grafisi konusu tartışmalıdır. Bir grup araştırmacı bunun rutin yapılması gerektiğini ileri sürerken, diğerleri ise kaçak grafisinde kaçak görülmese de kaçak oluşabildiğini, grafide kaçak yakalanma olasığının çok düşük olduğunu ve rutin kullanıma gerek olmadığını iddia etmektedir. Biz de uzun süre rutin kaçak grafisi çeken grupta yer aldık. Ancak, gerek kaçak oranlarımızın binde 7 düzeyinde düşük olması, gerekse 700’ün üzerinde vakada ameliyat sonrası grafide yakalanan kaçak sayısının sadece 1 olması nedeniyle, rutin uygulamayı bıraktık. Şu anki protokolümüz, ameliyat sırasında rutin metilen mavisi kaçak testi, ameliyat sonrasında ise sadece teknik zorluklar yaşanan veya kaçak şüphesi olan vakalarda ameliyat sonrası kaçak grafisi çekmek şeklindedir.

Ameliyattan sonra en çok korkulan ve merak edilen yakınmalar ağrı ve kusmadır. Hastalarımızın büyük çoğunluğu ilk gün dışında bunlardan yakınmamaktadır. Çoğu hasta ilk günden itibaren ağrı kesicilerini dahi istememektedir. Bulantı için hastanede yatarken damar yolu ile, taburcu olduğunuzda da tablet olarak güçlü ilaçlar verilmektedir. Teknik sorun olmadıkça hiçbir tüp mide hastası şiddetli bulantı-kusma yaşamamaktadır.

Ameliyat sonrası ilk günlerde göğüs kafesinde sıkışma, kramp, mide üstünde burkulma şeklinde ağrı veya omuz ağrısı hissedilebilir. Omuz ağrısının nedeni laparoskopik ameliyatlarda karın içine verilen karbondioksid gazının diafragmatik siniri uyarmasıdır. Yara yerinde ağrı ya çok az hissedilmekte, ya da hissedilmemektedir.

Ameliyattan sonra ilk yudumlarınızda ağrı veya kasılma hissetmeniz doğaldır. Mide hacminiz çok küçük olduğundan hızlıca şişkinlik oluşacaktır. Aynı zamanda sıvılar barsağa çok hızlı geçeceğinden ilk günlerde özellikle meyve suyu veya süt içtiğinizde Dumping sendromu belirtileri, yani çarpıntı, halsizleşme ve terleme görülebilir. Bazen ilk günlerde ishal oluşabilir. Bu dönemde yeterli sıvı alınması en önemli konudur. Bir haftadan uzun süren ishal mutlaka araştırılmalıdır.

Ameliyattan sonra ilk ayda halsizlik beklenebilir. Aldığınız kalori miktarı çok düştüğünden normaldir. Ancak, olabildiği kadar hareketsiz kalınmamalı ve önce kısa, sonra giderek uzun yürüyüşler alışkanlık haline getirilmelidir. Emboliyi önlemek için bu çok önemli bir tedbirdir. Öte yandan, kan sulandırıcı iğneleriniz de ameliyattan sonra en az 10 gün devam edecektir. Egzersizlere başlarken, erken dönemde ağır kaldırılmamalıdır. Yara yeri fıtığı riski açısından ortalama 4-6 hafta ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yara yerleri iyileştikten sonra yüzme en çok tavsiye ettiğimiz spordur. Ortalama 4-6 haftada her türlü rutininize dönebilirsiniz.

Tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarının uzun vadeli sonuçlarını karşılaştıran İsveç çalışması, 5 yıl gibi bir sürede iki ameliyatın neredeyse eşit kilo kaybı sağladığını, yandaş hastalıkların da yine benzer oranlarda ortadan kalktığını göstermiştir. Hastaların neredeyse tümü, ilk 12 ayda fazla kilolarının % 60-90’ını kaybederler. Eğer iki basamaklı bir planın ilk basamağı olarak uygulandıysa bu oran % 30-50 olabilir. Duodenal switch gibi bir ikinci basamak operasyon ortalama 12-24 ay sonra yapılabilir. İki basamaklı plan yapılan hastaların bir çoğu da, tüp mide ameliyatından sonra motivasyonlarını ve uyumlarını korurlarsa, kilo kaybının 2-3. Yıllarda bile devam ettiği gösterilmiştir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme yazımızda da mutlaka göz atınız.

Semiha avcı 8 December 2018 Cevapla
Merhaba annem 9 ay önce mide küçültme operasyonu geçirdi şuan yediği herşeyi istiğfar ediyor ve bel ağrısı çok fazla aynı zamanda ani ter boşalmaları oluyor çok fazla terliyor bunun sebebi nedir kötü bir durum varsayıyor mu cevabınızı bekliyorum verdiğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ediyorum .
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Semiha hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra kusma, özellikle de sürekli hal aldıysa önemli bir bulgudur. Midede darlık veya torsiyon gibi bir teknik soruna işaret ediyor olabilir. Öncelikle endoskopi ve baryumlu mide grafisi ile pasajın değerlendirilmesi gerekir. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan direktörümüze ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
melek ebru yorulmaz özlü 31 July 2018 Cevapla
merhaba amelıyat sonrası nezaman aktıf spora baslıyabılıyoruz acaba mesela fıtness veya koşu gıbı tesekkurler
Op. Dr. Murat Üstün 5 August 2018 Cevapla
Melek hanım merhaba, Bu tip bilgileri cerrahınızdan almalısınız. Her ekibin uygulaması farklı olabilir. Bizim hastalarımız genelde 1. aydan itibaren spora başlamaktadır. Sağlıklı günler dilerim
Sevda karadaş 28 July 2018 Cevapla
Merhaba ben tüp mide ameliyatı olacağım fakat korkularım var, yani benim korkum yıllar sonrası, geri dönüşü olmayan bir ameliyat midenin doğal yapısı bozuluyor. Yıllar sonra bu ameliyatı oldum diye pişman olmak istemiyorum. Ablamda ameliyat oldu 2 yıl önce, hala bebek kadar yiyebiliyor fazlasında kusuyor, cok halsiz onu goruncede korkuyorum
Op. Dr. Murat Üstün 29 July 2018 Cevapla
Sevda hanım merhaba, Yola çıkacağınız cerrah ve ekip tüm bu soru ve endişelerinizi gidermelidir. Kafanızda bu sorular varken ameliyat olmamalısınız. Sağlıklı günler dileriz.
emel 23 July 2018 Cevapla
Merhaba. Annem 32 gun once tup mide ameliyati oldu. Ne yese ardindan tansiyonu 9/5 civari oluyor, terleme ve fenalik hissi duyuyor. Normal bir durum mu? Ne onerirsiniz? Gunde 1.5 litre suyunu ihmal etmiyor
Op. Dr. Murat Üstün 27 July 2018 Cevapla
Emel hanım merhaba, Bu soruları annenizi ameliyat eden cerraha sormanız gerekiyor. İletişimde sorun yaşıyorsanız dış merkez hastalarına destek paketlerimiz için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Murat Türksoy 18 July 2018 Cevapla
Merhaba 45 gunluk tup mideliyim ne yesem ne icsem gegirme yasiyorum bu surec normalmi
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Murat bey merhaba, Midenin anatomisi ve hacmi değiştiğinden beslenme sırasında geğirme ilk aylarda görülebilen bir durumdur. Bunun için olabildiğince yavaş ve dikkatli yemeye, hava yutmamaya çalışmaya, sıvılarla katıları kesinlikle karıştırmamaya ve pipet kullanmamaya dikkat ediniz. Sağlıklı günler dileriz.
aybuke taskin 4 July 2018 Cevapla
merhaba, 27 yasinda 170 boyunda 90 kiloyum ameliyat olma sansim varmi?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Aybüke hanım merhaba, Size nasıl yardımcı olabileceğimizi ancak sizi detaylı değerlendirerek belirleyebiliriz. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere...
Ece Altuğ 22 June 2018 Cevapla
Merhaba Çocuk istiyorum ama öncesinde kilo vermem gerekiyor,Mide ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra hamile kalınabilir?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Ece hanım merhaba, İdeal olarak 24, minimum 12 ay sonra gebe kalmanızda ve doğum yapmanızda sakınca yoktur. Sağlıklı günler dileriz.
Mesut idil 5 June 2018 Cevapla
Hocam okuduğum kadarı ile herkes ameliyat sonrası şikayetçi bende olmaya karar vermiştim ama yazılanlar ilginç sağlıklı vücudu kaybediyorlar bulantı kusma vs vs
Op. Dr. Murat Üstün 12 June 2018 Cevapla
Mesut bey merhaba, Nerede okudunuz bilmiyorum ama obezite cerrahisinden sonra teknik bir problem veya beslenme ihlali yoksa hasta kusmaz. Bu makalemizi incelemenizi öneririm. http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-beslenme/ Sağlıklı günler dilerim.
nur başpınar 29 May 2018 Cevapla
Merhaba iyi günler , ameliyat olalı 26 gün oldu ve püre gıdadayım şuan bu aralar sabah kalktığımda mide bulantılarım oluyor ve en ufak bir kokuda duyarlılık gösterip istifra ediyorum bu sabah aç kalktığımda su içtikten sonrada oluşuyor nedeni nedir acaba
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Nur hanım merhaba, Tüp mide ameliyatlarından sonra tad ve koku algısında da değişiklikler olmaktadır. Bazı hastalar uzunca süre suya karşı dahi tiksinti geliştirmektedir. Bu konuda internette bulantı giderici tariflerimizi araştırarak bulabilirsiniz. Ancak yediğiniz ya da içtiğiniz herşeyi kusuyorsanız darlık ya da twist gibi bir problem olabilir. Bu nedenle mutlaka cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizle iletişimde kalmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
tijen zeybek 3 May 2018 Cevapla
merhaba.annem 35 gün önce tüp mide ameliyatı oldu.1.ay kontrolünde sorun görünmedi ama hiçbişi yiyemiyor,çok az yemesine rağmen öğürme,kusma oluyor.halsizlik,yorgunlukda var tabi.kusmalar normal mi? acaba.teşekkür ederim
Op. Dr. Murat Üstün 3 May 2018 Cevapla
Tijen hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra beslenme ihlali yoksa kusma asla normal bir bulgu değildir. Ameliyat sonrası cerrahınıza başvurmanız gereken en önemli belirtilerdendir. Takipte sorun yaşıyorsanız ekibimize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşarak 7/24 yardım alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Ismigul 20 April 2018 Cevapla
Ben 32 gun once tup mide oldum 4 gundur cok siddetli mide bulantilarim olustu su icemiyorum bulantidan ameliyattan sonra hic agri kesici bile kullanmadim hersey cok normaldi mide hapimi gunde 2 defa almami soylediler
Op. Dr. Murat Üstün 20 April 2018 Cevapla
İsmigül hanım merhaba, Teorik olarak 1. ayınızda cerrahınız ve ekibi ile kontrol muayeneniz olmalı. Tek başına bulantı çok büyük bir probleme işaret etmese de, bazen ters giden bir şeylerin ilk belirtisi olabilir. Hatta sadece bulantı ile belirti veren kaçak vakaları bile vardır. O nedenle mutlaka cerrahınıza danışmalısınız. Sağlıklı günler dilerim.
Ismigul 20 April 2018 Cevapla
Ben turkiyede ameliyat oldum yurtdisinda yasiyorum kacak varsa neyapmaliyim
ESEN ONBAŞILAR 17 April 2018 Cevapla
MERHABA BEN TÜP MİDE AMELİYATI OLAMAK ISTIYORUM AMA İŞ DURUMUM BİRAZ SIKINTILI KAÇ GÜN SONRA İŞE SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE DÖNEBİLİRİM ?
Op. Dr. Murat Üstün 17 April 2018 Cevapla
Esen hanım merhaba, İşinizin türü ve ağırlığı da önemli olmakla birlikte, ortalama 10 gün sonrasında işe dönebilirsiniz. Elbette iyileşme hızı, ağrı eşiği, olası komplikasyonlar vb bunu etkileyebilir. SGK açısından düşünüyorsanız 10+10 20 gün rapor almanız mümkündür. Sağlıklı günler dilerim.
CEMİLE KULAÇ 11 April 2018 Cevapla
MERHABALAR TÜM M,İDE AMELİYATI OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM ANCAK 2.5 YAŞINDA KIZIM VAR YAKLAŞIK 14 KİLO VE GECELERİ UYUMADIĞI İÇİN BATTANİYE İLE KIZIMI EŞİMLE SALLIYORUM VE BAŞKA YARDIMCIMIZ YOK AMAELİYATTAN SONRA SALLAMA İŞLEMİNE DEVAM EDERSEM DİKİŞLERDE AÇILMA OLUR MU TEŞEKKÜR EDERİM
Op. Dr. Murat Üstün 17 April 2018 Cevapla
Cemile hanım merhaba, Öncelikle bebeğiniz açısından sallamanın pek iyi bir yöntem olmadığını söylemeliyim.Tüp mide ameliyatından sonra karındaki kesi yerlerinizi rahatsız etmeyecek düzeyde ağırlık kaldırılmasında bir sakınca yoktur. Dİkkatli olmak kaydıyla bir sorun olacağını sanmıyorum. Zaten buradaki sıkıntı yara yeri fıtığını önlemektir, yoksa ağır kaldırarak midenize bir zarar vermezsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Özge Akıncı 4 April 2018 Cevapla
Merhaba hocam. Tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum fakat bebeğim 9 aylık ve 12 kilo ve çok hareketli bir döneminde Ameliyat sonrası 1 ay bebeğime bakmam da problem yaşarmıyım ?
Op. Dr. Murat Üstün 8 April 2018 Cevapla
Özge hanım merhaba, Ameliyattan 10 gün sonra her türlü günlük faaliyetinize rahatlıkla dönebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Çiğdem 2 April 2018 Cevapla
Hocam Merhaba ben 5 gün önce sleev gastrektomi op. geçirdim 2 haftalik sıvı diyetteyim şimdilik laktozsuz süt Barifit Bariatrik Nutrition (27gr günde 1 tane) ve haşlanmış et tavuk suyu içiyorum fakat et ve tavukla midemin arası hiçbir zaman iyi değildi şimdi de ağır geliyor bugün markette Pınar ın seker ilavesiz protein26g laktozsuz kakaolu sütü nü gördüm bu ürünü kullanmama sakinca var mı kullanamadığım et ve tavuk suyu nun yerine yardimci olur mu ? Yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz. Teşekkür ederim.
Op. Dr. Murat Üstün 2 April 2018 Cevapla
Merhaba, Bu tarz sorularınızı ameliyat olduğunuz cerrah ve ekibi cevaplamalı. Çünkü obezite cerrahisi sonrası beslenme kişiye özel planlanmalıdır. İletişim sorunu yaşıyorsanız ekibimizden beslenme desteği almak için bize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Merve 16 March 2018 Cevapla
Merhaba Murat bey. Ben 18 gün önce tüp mide ameliyatı oldum. Dün püre alımına başladım. Son iki gündür şiddetli şekilde sol böbrek ağrısı ve sol kasığa doğru ağrım var. Daha öncesinde hiç böbrek şikayeti yaşamadım herhangi bir konuda. 26 yaşımdayım. Sizce ne olabilir.
Op. Dr. Murat Üstün 17 March 2018 Cevapla
Merve hanım merhaba, Sizi değerlendirmeden sorunuzu yanıtlamam sağlıklı olmayacaktır. Cerrahınızla görüşmenizi öneririm. Bu süreçte yeterli su alımına dikkat etmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
hilal ışıklıyurt 10 March 2018 Cevapla
merhaba mıde tup amelıyatı olalı 19 gun oldu ve dıkıslerımde açılma var ve yedıklerımı dırek kusuyorum ve kramplar oluyor neden ve kılo aldıgımı fark ettım neden
Op. Dr. Murat Üstün 10 March 2018 Cevapla
Hilal hanım merhaba, Yakınmalarınız çok ciddi komplikasyonlara işaret ediyor olabilir. Bu nedenle acilen cerrahınız ve ekibiyle iletişime geçmenizi öneririm. Sorun yaşıyorsanız bize nasıl ulaşacağınızı iletişim bölümünden bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.
Deniz 5 March 2018 Cevapla
Merhaba hocam... tüp mide ameliyatı 5. Günüm. Ara ara Mideme taş oturmuş gibi hissediyorum . Bir de çok koşunca dalak şişer bir acı hissederiz ya aynı onun gibi sağ karın boşluğumda acı hissediyorum. Sizce bu önemli bir durum mudur ?
Op. Dr. Murat Üstün 6 March 2018 Cevapla
Merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra göğüs ağrısı, sıkışma, kramp gibi değişik hisler ilk günlerde normaldir. Ama bunların diğer bulgularla birlikte değerlendirilmesi gerekir. Dolayısıyla cerrahınıza ulaşmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Fadik can 4 March 2018 Cevapla
1.5 yıl once amalıyat oldum fakat sag kısımda sankı ıcınde ceviz buyukugu gibi bi şilik geliyor bastırınca. Genelde kabız oldugumda daha da belirginlesiyo ve son zamanlarda oraya batar gibi bi sancı gırıyor normalmidir.
Op. Dr. Murat Üstün 6 March 2018 Cevapla
Merhaba, Bu durum normal olmayıp, batına girerken kullanılan trokar yerinde bir fıtık oluştuğunu göstermektedir. Cerrahınıza veya bir genel cerrahi uzmanına danışmanızda fayda vardır. Fıtıkların tek tedavisi ameliyattır. Sağlıklı günler dilerim.
Can 26 February 2018 Cevapla
Merhaba Hocam, Ben 62 gün önce tüp mide ameliyatı oldum. Sormak istediğim ise; dalış kursuna gitmek istiyorum. Kurstan aldığım bilgiye göre 15 metreye kadar dalış yapılacakmış ve 12 dalış olacak. Dalış bu süreçte herhangi bir sorun oluşturur mu? En erken ne zaman başlamamı önerirsiniz.
Op. Dr. Murat Üstün 28 February 2018 Cevapla
Can bey merhaba, Tüp mide ameliyatı sonrası tüplü dalışın hiçbir sakıncası yoktur. Kendinizi rahat hissettiğiniz her aktiviteyi yapabilirsiniz. İyi dalışlar :)
deniz selvi 30 January 2018 Cevapla
İyi akşamlar Hocam ,,1 ay sayılır op olalı ,,Karnımın içinde gezinen,bi batma çıkma gibi ,bi yeriniz kesilirde arada sızlar batar ya öyle dolaşan bi şey ,bazen karnımın alt kısmı ,bazen yukarda ara ara oluyor Gaz mı ,nedir Hocam teşekkür.
Op. Dr. Murat Üstün 31 January 2018 Cevapla
Deniz hanım merhaba, Büyük olasılıkla gaz ağrısı tarifliyorsunuz. Ancak kontrollerinizde cerrahınız daha doğru bilgi verecektir. Sağlıklı günler dileriz.
vildan acilan 27 January 2018 Cevapla
Merhaba tup mide ameliyat i oldum bugun eve cikali 3. Gun gece direnin ciktigi yerde siddetli agri ile uyandim bulanti ve bas donmesi var normal mi
Op. Dr. Murat Üstün 27 January 2018 Cevapla
Vildan hanım merhaba, Ameliyatın ilk günlerinde şiddetli ağrı ve bulantı değerlendirilmesi gereken şikayetlerdir. Cerrahınız ve ekibi ile iletişime geçmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Gökberk Karapınar 24 January 2018 Cevapla
Merhaba hocam 18 yaşındayım ameliyat olalı 10 ay oldu son 3 gündur mideme kramplar giriyor nefes almam dahi zorlasiyor sirtimla beraber midemden itibaren bir agri soz konusu gerekli tetkikler yapildi vitamin degerleri dusuk cikti baska bir problem yok ama merak ettim normalmidir sizce 176 kilo ile girdim su an 105 guncel kilom
Op. Dr. Murat Üstün 25 January 2018 Cevapla
Gökberk merhaba, Yapılan tetkikleri gönderebilirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun
Yeter telatar 14 January 2018 Cevapla
18 günlük tüp mide ameliyatlıyım diyet listesini de ne verilirse verilsin midem kabul etmiyor bulanıyor ayrıca verilen vitaminler de kusturuyo zaman zamanda gün içinde ağrı oluyor .mide koruyucusu günde ikiye çıkarmam söylendi ama düzelmedi.acaba sebebi ne olabilir
Op. Dr. Murat Üstün 20 January 2018 Cevapla
Merhaba, Ameliyat sonrası erken dönemde bulantı-kusma görülebilir. Ancak bu kadar uzun sürmesi ve yeterli sıvı alamamanız sorun yaratabilir. Bu durumlarda midenizde mekanik bir darlık olup olmadığı incelenmelidir. Sağlıklı günler dilerim.
Nagehan gülen 24 December 2017 Cevapla
Merhaba Murat Bey ; 6 günlük tüp mide ve safra ameliyatlıyım.. ameliyat sonrası dönemim son derece sorunsuz geçiyor grip olmamın dışında..ameliyat sonrası taburcu olmadan geip belirtileri başladı.. evime geldim ve gribim her geçen gün kötüye gidiyor sürekli hapşırıp öksürüyorum bu durum mide ve safradaki dikişlerime zarar verip kaçağa yol açabilirmi?
Op. Dr. Murat Üstün 12 January 2018 Cevapla
Merhaba, Ameliyat sonrası direnç düşüklüğüne bağlı gripal enfeksiyonlarla sık karşılaşıyoruz. Öksürmeniz ya da hapşurmanız midenize herhangi bir zarar vermez. Sadece ameliyat yerlerinizi elinizle desteklemeniz fıtık riski açısından faydalı olabilir. Geçmiş olsun dileklerimle.
Yunus 20 December 2017 Cevapla
23 aylık tüplüyüm 2 gündür çok şiddetli karın ağrım var dün gittiğimde acile röntgen çektiler gaz var dediler serum taktılar ve gönderdiler biraz iyiydim bugün gündüz tekrar ağrımaya başladı yine gittim acile lavman verdiler onuda yaptın 3 saat önce ama ağrım hala geçmedi uyutmuyorda ne yapmamı önerirsiniz
Op. Dr. Murat Üstün 20 December 2017 Cevapla
Yunus bey merhaba, Geçirilmiş ameliyat sonrası karın ağrısı önemli ibir bulgudur. Mutlaka gereken tetkikler yapılmalı ve cerrahi müdahale gerektiren bir acil durum olmadığı kesinleştirilmelidir. Geçmiş olsun dileklerimle.
Ozgur Cem Özdemir 16 December 2017 Cevapla
Merhaba ağır uykuapnem var ameliyatta ne gibi sorun yaşayabilirim
Op. Dr. Murat Üstün 19 December 2017 Cevapla
Özgür bey merhaba, Ağır uyku apnesi obezite cerrahisinde herhangi ibir sorun teşkil etmez. Ancak ilk bir iki gün yoğun bakım gereksinimi olabilir. SOnrasında uyku apnesi en hızlı düzelen yandaş hastalıklardan biridir. Ortalama 1 ay içinde hastalarımızın tamama yakınında uyku apnesi ortadan kalkmaktadır. Sağlıklı günler dilerim.
İlkay çakıcı 16 December 2017 Cevapla
Merhaba hocam ben pazartesi günü sleeve gastroktemi oldum perşembe günü taburcu oldum 2 gündür hiç birşeyim yoktu bugün karnımın içinde yanma dikişlerimde acı halsizlik bacak kalp ağrısı ve acayip üşüme hissediyorum ve yürürken düşecekmiş gibi oluyorum ne yapmalıyım ?
Op. Dr. Murat Üstün 19 December 2017 Cevapla
İlkay hanım merhaba, Ameliyat sonrası ağrı, ateş, taşikardi gibi belirtiler acil durumlara işaret edebilir. O nedenle mutlaka cerrahınızla görüşmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Emine Alaca 14 December 2017 Cevapla
İyi çalışmalar 29Kasımda mide tüpü ameliyatı oldum. Fakat şuan okadar çok geğirme ve mide bulantım var. Hem çok halsizim ,kolumu kaldıracak durumda değilim hiç bir şey de canım istemiyor.Böyle olmak doğalım?:(Lütfen cevap verirseniz sevinirim:(
Op. Dr. Murat Üstün 19 December 2017 Cevapla
Merhaba, Ameliyat sonrası gaz problemleri ve bulantı normal bulgulardır. Yine kalori azalmasına bağlı ilk günlerde halsizlik de olabilmektedir. Ancak elbette şiddeti önemlidir. Herhangi bir aksilik olup olmadığını anlamak için mutlaka cerrahınızla ve ekibiyle iletişimde kalınız. Sağlıklı günler dilerim.
Adnan 8 November 2017 Cevapla
Merhaba Kaynanam mide tüp ameliyatı olacak ama cocuklugundan beri şişmanmış , onun sonradan şişmanlayanlar ile arasında fark var ve tüp mide ameliyatına bünyesi farklı tepki verecektir diye düşünüyoruz bu konuda fikriniz nedir?
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Adnan bey merhaba, Obezitenin kronikleşme düzeyi başarıyı etkileyen faktörlerdendir. O nedenle hasta özelinde karar vererek en etkili yöntemi seçmek gerekir. Sağlıklı günler dilerim.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.