SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatından Önce 2 Haftalık Diyet Riskleri Azaltıyor Tüp Mide Ameliyatından Önce 2 Haftalık Diyet Riskleri Azaltıyor
11.11.2016
Op. Dr. Murat Üstün

Obezite cerrahisi adayları ameliyattan 2 hafta önce özel bir diyet uygulamalıdırlar. Bunun ilk nedeni olabildiğince düşük bir kiloda ameliyata girmek, ikinci ve en önemli nedeni ise karaciğeri toparlamaktır. Büyük ve yağlı bir karaciğer ameliyat risklerini arttırır.

Ancak gösterilmiştir ki, eğer diyete sıkı şekilde uyulursa karaciğer çok hızlı şekilde küçülebilmektedir. Süre olarak değerlendirildiğinde 6 ay yapılan diyetle 2 hafta yapılan diyetin aynı oranda risk azalması sağladığı kanıtlanmıştır. Bu diyet aynı zamanda ameliyattan sonraki ilk haftalardaki beslenme tarzına adapte olmanızı da kolaylaştırır.

Ameliyat öncesi diyet konusunda birçok merkezin farklı uygulamaları olsa da, genel hatlar şu şekildedir:
 

  • Protein alımınızı arttırın, yağsız et tüketin.
  • Kalori alımınızı azaltın. Ekmek, makarna, tahıl ve pirinç tüketiminden kaçının.
  • Şeker alımını ortadan kaldırın. Buna tüm şekerler, tatlılar, tatlı içecekler ve meşrubatlar da dahildir.

 


Tipik bir tüp mide ameliyatı öncesi diyeti kabaca şöyledir:
Kahvaltı: Piyasada bulabileceğiniz bir protein shake tüketebilirsiniz. Şeker içermemesine dikkat edin.

Öğle yemeği: Yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Yine yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Ara öğün olarak düşük karbonhidrat, yüksek proteinli snacklarden tüketebilirsiniz. Ayrıca ceviz, badem, sebze ve salata da uygundur.

Sıvı alımınız önemlidir. Yeterli su içmeniz açlık hissini azaltacaktır. Şeker içermeyen her türlü sıvıyı da tüketebilirsiniz.

Ameliyattan 2 Gün Önce Diyet
Ameliyattan iki gün önce gazlı içecek ve kafein tüketmemelisiniz. Mümkün olduğunca sıvı diyet almanızda fayda vardır. Her gün bir protein shake ve şekersiz sıvı gıda tüketebilirsiniz.

 

 

SİZİ ARAYALIM
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.