SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatlarından Sonra İshal ve Kabızlık

Gastrik bypass gibi sindirim sisteminin doğal akışını değiştiren ameliyatlar kadar olmasa da, tüp mide ameliyatlarından sonra da ishal ve kabızlık gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sonuçta tüp mide ameliyatı da sindirim sisteminizin çalışma şeklini değiştirmektedir. Midenin büyük bölümü çıkarıldığı için yeni duruma adaptasyon zaman alabilir. Ameliyat sonrası barsak alışkanlıklarının sürmesi birkaç hafta alabilir.

Tüp mide ameliyatının en sık görülen iki yan etkisi ishal ve kabızlıktır. Bu problemlerle karşılaştığınızda, öncelikle paniklemeyin. Unutmayın ki, hayatınızı değiştirecek bir prosedüre karar verdiniz, ufak tefek problemler elbette karşınıza çıkacaktır.

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA İSHAL

İshal genellikle tüp mide ameliyatından sonra erken dönemde ortaya çıkar. Dumping sendromuna benzer bir durumun, yani sindirilmemiş gıdaların ince barsağa erken ulaşmasının bir sonucu olabilir. Sıvı beslenme döneminde normalde alışık olmadığınız bazı sıvıların tüketimi bunun nedenlerinden biridir. Süt ve süt ürünleri kullanımı diğer bir nedendir. Dahası Clostridium difficile adlı bakteri bir diğer sebep olabilir. Bu problemler antibiotiklerle, yoğurt ve Activia türü probiotiklerin tüketilmesiyle düzelebilir. İshaliniz varsa yeterli su ve elektrolit almanız gerektiğini unutmayın. Vücudunuz yavaş yavaş adapte olacaktır. 1 haftadan uzun devam eden ve su kaybına yol açacak kadar sık olan ishaliniz varsa mutlaka doktorunuza ulaşın.

TÜP MİDE AMELİYATINDAN SONRA KABIZLIK
Kabızlık yetersiz su tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite ve yetersiz lif alımına bağlı olabilir. Öncelikle, yaşadığınız her problemde olduğu gibi, öncelikle doktorunuzla iletişime geçin. İlk haftalarda Dulcolax vb ilaçların eklenmesi en azından 2-3 günde bir tuvalete çıkmanızı kolaylaştırabilir.

En faydalı önlemlerden biri de yeterli su tüketimine dikkat etmektir. Muz, patates, kayısı gibi lif içeren gıdalar ve diyete eklenecek zeytinyağı sorunu hafifletebilir. Hepsinin yanısıra düzenli egzersiz de sindiriminizi normalleştirecek bir katkı sağlar.

SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.