SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Saç Dökülmesi Olur mu?

Obezite cerrahisi olmayı planlayan hastalarımızın en çok merak ettiği ve endişelendiği konulardan biri de saç dökülmesidir. Açıkçası, saç dökülmesi obezite cerrahisinden sonra hastaların neredeyse yarısını etkileyen, sık görülen bir sorundur. Tüp mide ameliyatı olup, hem sağlık açısından daha iyi bir noktaya gelmek, hem de estetik olarak güzel bir görünüme kavuşmayı hedefleyen hasta için bu oldukça tedirgin edici bir durumdur. Ancak bu konuyla ilgili iyi haberlerimiz var.

Obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesinin fizyolojisini anlayabilmek için öncelikle normal saç döngüsünü bilmek gerekir. Saçlarımızın çeşitli gelişme evreleri vardır. Bunlardan anagen, yani büyüme fazı saçların normal zamanlarda % 90’ının bulunduğu evredir. Telogen, yani durgunluk fazı ise saçların % 10’unu kapsar. Bir saç telinin bu iki aşama arasında geçişi yaklaşık 120 gün sürer. Ancak enfeksiyon, kronik hastalıklar, ameliyatlar, yüksek ateş, şok diyetler, protein eksikliği, demir veya çinko eksikliği, ilaç kullanımı, hormonal problemler gibi nedenlerle saçların daha fazlasının telojen evreye geçmesiyle hissedilir saç dökülmesi görülebilir.

Obezite cerrahisi sadece ameliyat stresi nedeniyle bile bu süreci etkileyebilir. Buna eşlik eden vitamin mineral eksiklikleri, beslenme yetersizliği gibi nedenler eklenirse durum daha da şiddetlenebilir. Ancak, obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesinin ana sebebi, birçok kişinin zannettiği gibi vitamin mineral eksikliği olmayabilir. Hasta beslenme kurallarına uysa ve yeterli protein ve su tüketse, vitamin-mineral destekleri alsa bile belli miktarda saç dökülmesi olabilir. Bunun temel sebebi kalori alımındaki azalma ve metabolik dengede yaşanan ani değişimlerdir. Vücut daha önce alışmış olduğu besin miktarının çok daha azı ile karşılaşmaktan dolayı bir tür şok yaşayacaktır ve bu elbette saçları da etkileyecektir.

Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar, Geçici midir?
Tüp mide ameliyatı sonrası saç dökülmesi konusunda bilinmesi gereken, bu sürecin tamamen geçici olduğudur. Beslenme ile ilgili ciddi problemler yoksa, saç dökülmesi genelde 3-6 ay arasında başlar ve genellikle 6 aydan sonra durur. Ameliyat türü eğer vitamin mineral emilimini de engelleyen türde, yani bypass grubundan bir ameliyatsa saç dökülmesi riski biraz daha fazla olabilir. Genel olarak 12-18 ay içerisinde dökülen saçların yenileri çıkmaya başlar ve neredeyse hiç saç kaybı yaşanmaz.

Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?
Anlattığımız döngüden dolayı telogen faza geçem saçların geri döndürülmesi mümkün değildir. Yani o saçlar dökülmeden döngü tamamlanmayacaktır. En etkili önleyici tedbir, obezite cerrahisi geçirmiş hastaların cerrah ve diyetisyenleri tarafından verilen beslenme kurallarına sıkı sıkıya uymak ve destek vitaminleri kullanmaktır. Besin alımında problemler ve vitamin eksiklikleri durumu ağırlaştırabilir. Saç Dökülmesi Durmazsa Ne Olacak?

Obezite cerrahisinden sonra 1 yılı geçtiği halde saç dökülmesi sürüyorsa veya ilk altı ayda olmayıp sonra dökülme başladıysa mutlaka saç dökülmesinin diğer nedenleri araştırılmalıdır. Bunların arasında besin eksiklikleri, özellikle protein, çinko ve ferritin düzeylerinde düşme, kilo kaybının planlananın üstünde olması gibi nedenler sayılabilir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Eğer saç dökülmesine neden olacak ekstra bir problem yoksa, obezite cerrahisine bağlı saç dökülmesinde ek bir tedaviye gerek yoktur. Dışarıdan sürülen ilaçların hiçbir katkısı olmaz. Ancak özellikle belli maddelerin eksiklikleri saç dökülmesini arttırabileceğinden bunların araştırılması ve eksikliklerinin giderilmesi faydalı olabilir.

Saç Dökülmesiyle İlişkili Vitamin veya Maddeler Nelerdir?
Protein: Saç dökülmesini arttırabilecek nedenlerin başında protein eksiklikleri gelir. Protein eksiklikleri daha çok gıda emilimini azaltan üst grup obezite cerrahisi yöntemlerinde (duodenal switch, SADI, gastrik bypass) görülebilir. Protein eksikliğine neden olabilecek bir faktör yetersiz protein tüketimiyken, bir diğer faktör de alınan proteinlerin sindirimi ile ilgili problemlerdir. Bu nedenle, genelde rutin olarak takip edilmeyen protein seviyelerinin kontrol edilmesi önemlidir.

Demir: Saç dökülmesiyle ilişkilendirilebilen tek madde demirdir. Buradaki esas problem, cerrahların çoğunun demiri kansızlık açısından takip etmesi, ancak kansızlığa yol açmayacak düzeydeki demir eksikliklerini önemli kabul etmemesidir. Bu düzeyde demir eksikliğinin saç dökülmesiyle bağlantılı olduğu ve demir tedavisinin telojen evreye geçen saç miktarını düzeltebildiği gösterilmiştir.

Çinko: Genel takip şemalarında düzey takibi yapılmayan bir madde olarak, çinkonun da birçok saç dökülmesi tipiyle bağlantısı gösterilmiştir. Yüksek doz kullanmamak kaydıyla, besin desteklerine çinkonun da eklenmesinin saç dökülmesini azaltabileceği veya düzeltebileceği bildirilmiştir.

Bunlar dışında biotin, A vitamini, B grubu vitaminler ve folik asidin de saç dökülmesiyle ilişkili olabileceği bildirilmiştir. Yanısıra, obeziteye eşlik eden hipotiroidi gibi durumlar ve benzeri hormonal problemlerin de saç dökülmesine katkıda bulunabileceği bilinmektedir.

Özetle, beslenme kurallarına uyulmak, takiplere özen göstermek ve önerilen vitamin-mineral desteklerini kullanmak kaydıyla, obezite cerrahisi sonrasında gelişen saç dökülmesi endişe edilecek bir durum değildir. Vücudunuzun kendini yeniden yapılandırdığı 12-18 aylık sürecin sonunda saçlarınız da tüm sağlıklı görünümleriyle size eşlik edecektir.

Başak tuncer 26 August 2018 Cevapla
Hocam saç dökülmesinin önüne geçmek için bitki özlü şampuanlarla saçımızı destekleyebilir miyiz?
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Başak hanım merhaba, Sitemizdeki yazıları okuduysanız, obezite cerrahisinden sonra saç dökülmesinin tamamen farklı ve geçici bir süreç olduğunu görmüşsünüzdür. Bu dönemde yeterli protein ve su tüketmek, multivitamin ve belki biotin kullanmak yeterlidir. Saçınıza uygun bir şampuan kullanmanız yeterlidir, dışarıdan sürülen ürünlerin çok fazla etki ve katkısı olmamaktadır. Sağlıklı günler dileriz.
Fatma M. 17 March 2018 Cevapla
İyi günler bende tüp mide ameliyati olmak istiyorum ama aynı anda bayan olarak çok açık olan anlına saç ektirmek istiyorum. Bu mümkünüm? Ektirdiydim saçlarin dökülmesinden korkuyorum. Genel anlamda yaptırabilirmiyim bir sakincasi varmı ? Teşekkürler
Op. Dr. Murat Üstün 17 March 2018 Cevapla
Fatma hanım merhaba, İki işlemin aynı anda yapılması avantajdan çok dezavantajlar içermektedir. Saç ekimi 6-7 saat sürebilen bir işlemken, tüp mide ameliyatı 30-45 dakikada tamamlanmaktadır. Dolayısıyla aynı anda yapılmaları anlamsızdır. Ayrıca, obezite cerrahisinden sonra gelişen saç dökülmesi ve yeniden çıkması süreci tamamlandıktan sonra saç ekimi gereksinimini değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır. Sağlıklı günler dilerim
Ramazan 31 January 2018 Cevapla
Merhaba, 3 yil once sac ekimi yaptirdim. Saclarim ile ilgili bir problem yok gayet iyi. Boyum 180 kilom 115 ve tup mide ameliyati olmak istiyorum. Ameliyat sonrasi sac dokulmesi olur mu? Normalde ekilen saclarin dokulmemesi gibi bir durum var tabi ekstra hastalik durumu yoksa.
Op. Dr. Murat Üstün 31 January 2018 Cevapla
Merhaba, Obezite cerrahisinden sonra görülen saç dökülmeleri çok farklıdır. Metabolizmanın hızlanması ile ilgili ve geri dönüşlüdür. Dolayısıyla "ekilen saçlar dökülmez" kuralını dinlemezler :) Bu konudaki endişelerinizi gidermek için linkteki yazıyı okumanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim. http://www.medicorium.com/upload/files/sacdokulmesi.pdf
Benan Çelik 6 July 2017 Cevapla
Hocam merhaba ben 21.ocak 2017de tüp mide amelşyatı oldum.Şu an saçlarım feci şekilde dökülüyor.kullandığım vitamin solgar vm 2000 kullandım ve hala günde 1 tane kullanıyorum. şu ana kadar 2 tane devit.3 kullandım Bu ayda dodex 1000 mg iğne oldum.Bunlara ilaveten 1 haftadır başladığım solgar flavo zınc 1 tane solgar vitamin b12 1000 mg 1 tane ve solgar folacın 400mg 1 tane alıyorum yeterlimi acaba kemik suyunu artık içmiyorum sizce içmelimiyim ve bu vitaminlere ne kadar zaman devam etmem gerek. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygı ve sevgilerimle...
Op. Dr. Murat Üstün 9 July 2017 Cevapla
Merhaba, Uygulamalarınız doğru ve yeterli. Saç dökülmesi için endişelenmenize gerek yok. Lütfen linkteki makaleyi okuyunuz: http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-sac-dokulmesi-olur-mu/ Kemik suyunun şu aşamada size bir faydası olmadığı gibi, gereksiz yağ almanıza neden olur. Beslenme uzmanınızın önerileri ile devam etmelisiniz.Multivitamin her gün 1 tablet alınabilir, ekstra vitaminlere ise tetkiklere göre devam etmeli ya da bırakmalısınız. Geçmiş olsun
A. G. 29 May 2017 Cevapla
merhaba doktor bey. ben 5 ocak 2017 de tüp mide ameliyatı oldum. normal şartlarda herşey çok iyi. ameliyat olduğumda 115 kilo idim şu an 80-81 kiloyum. tek sorun saç dökülmesi. tam da sizin anlattığınız gibi dökülmeler son bir ayda şiddetlendi (öncesinde de saç dökülmelerim oluyordu). cerrahımın kontrolü altındayım. son kontrol itibariyle şu an solgar vm 2000 kullanıyorum. bu arada tahlillerimde demir miktarı refenas aralığındaydı. b12 düşüktü. bu yüzden de dodex yaptırıyorum. sizin görüşünüzü alabilir miyim. sizce saç dökülmesi için ekstra bir önlem alayım mı . x pecia tavsiyesi aldım ne dersinizi?
Op. Dr. Murat Üstün 29 May 2017 Cevapla
Ayla hanım merhaba, Öncelikle obezite cerrahisinden sonra görülen saç dökülmesinin sebepleri arasında çeşitli vitamin eksiklikleri olabilse de, böyle bir eksiklik olmadan da saç dökülmesi görülebilir. Bunun mekanizması vücudun hızlanmış olan metabolik döngüsünün saçları da etkilemesidir. Siz zaten oldukça dikkatli bir hasta olarak gereken tüm önlemleri almışsınız. Dışarıdan sürülecek herhangi bir ürünün ekstra katkısı olmayacaktır. Aldığınız takviyeler yeterlidir. Obezite cerrahisi kökenli saç dökülmesi bir süre sonra duracak ve saçlar yeniden çıkacaktır. Ancak ameliyattan önce de olduğunu söylediğiniz saç dökülmesinin bir dermatolog tarafından araştırılması gerekebilir. Sağlıklı günler dilerim.
Şerife özcn 4 April 2017 Cevapla
Iyi günler Dr.bey.Bende28 Martta ameliyat oldum.Şuan herşey normal gidiyor.Size sorum ameliyat öncesi lazer epilasyon paketi almıştım .8 seans 3. Seansim 11 nisanda.45 dk sürüyor ve azda olsa acı veren bir işlem.Ameliyat sonrası lazer epilasyon gitmeminZararı olurmu ?Ameliyattan nekadar süre sonra gitmeliyim yada? Sizden birçok sorumun cvbini burada okuyarak aldım.Bunuda cvplarsaniz teşekkürler.Sevgiler Saygilar
Op. Dr. Murat Üstün 13 April 2017 Cevapla
Merhaba, Yanlış anımsamıyorsam bu sorunuzu başka bir platformda da cevaplamıştım. Obezite cerrahisinden sonra lazer epilasyon için hiçbir kısıtlama yoktur. İstediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Süleyman 12 December 2016 Cevapla
Bu saç dökülmesiyle ile ilgili bir dermatologla ile görüşmemin bir faydası olur mu ? Bu saç dökülmesi beni inanılmaz strese sokuyor. Son 15 yıldır saç dökülmesin diye kullandığım bitkisel ürün, krem kalmadı.
Op. Dr. Murat Üstün 17 December 2016 Cevapla
Süleyman bey merhaba, Tüp mide ameliyatından sonraki saç dökülmesinden mi bahsediyorsunuz anlayamadım. Çünkü 15 yıldır varolan bir saç dökülmesinden yakınmışsınız. Bu durumda muhtemelen erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz tamamen farklı bir durum söz konusudur. Bu konuda aşağıdaki linki incelemenizi öneririm. Saygılarımla.. http://hairtrans.net/erkek_tipi_sac_dokulmesi.html
Serhat Yılmaz 10 December 2016 Cevapla
Merhaba, hem tüp mide ameliyatı yaptırmak istiyorum, hemen akabinde saç ekimi de yaptırmak istiyorum. Anlayacağınız 40 000km bakımı gibi düşünebilirsiniz. Sizce hangisini önce yaptırmalıyım, önce saç ekimini yoksa tüp mide ameliyatını mı hangisine öncelik vermem gerekiyor.
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Sayın Serhat Yılmaz, Çok ilginç bir soru sormuşsunuz. Teorik olarak, tüp mide ameliyatından sonra belli bir derecede saç dökülmesi olacaktır. Bu dökülme normal saç dökülmesinden farklıdır ve metabolik değişikliklerle ilgilidir. Metabolizmanız ameliyat sonrası ciddi şekilde formatlanacaktır. Dolayısıyla önce bu süreci tamamlamanız, sonrasında saç ekimini yaptırmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum. 40000 bakımında kolaylıklar dilerim :)
Orhan Başarır 10 December 2016 Cevapla
Ben daha önceden saç ekimi oldum, tüp mide ameliyatı olduktan sonra saçlarım tekrardan dökülür mü ?
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Orhan bey merhaba, Normalde görülen erkek tipi saç dökülmesi testosterona bağlıdır. Enseden alınan saçlarda testosteron algaçları yoktur ve o nedenle de dökülmezler. Ancak tüp mide ameliyatından sonra görülen saç dökülmesi, metabolizma değişimleriyle ilişkilidir. Bu nedenle, evet yeni ekilen saçlarınız da hızlıca dökülebilir. Ama bu dökülme tamamen geri dönüşlüdür. Ortalama 8-10 ay içerisinde saçlarınız yerine gelecektir. Sağlıklı günler dilerim.
Filiz 10 December 2016 Cevapla
Saç dökülme yoğunluğu kadın ve erkeğe göre değişiklik gösterir mi ?
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Filiz hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra görülen saç dökülmeleri, normal saç dökülmesinden çok farklıdır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi tamamen testosteron hormonunun etkisiyle olur. Buradaki saç dökülmesi ise metabolizmadaki şok değişikliklere bağlıdır. Dolayısıyla kadın-erkek ayrımı pek net değildir. Ancak iyi yanı, bu saç dökülmesi tamamen geçicidir. Saçlar 8-10 ay içerisinde tekrar çıkarlar. Sağlıklı günler dilerim.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.