SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatından Sonra İyileşme Dönemi

İlk Günden İtibaren Sizi Neler Bekliyor?
Uzun yıllardır süren obezite sorununuzdan kurtulmaya, yüzlerce kez başarısız olan diyet denemelerinden sonuç çıkmayacağını anlayıp obezite cerrahisi geçirmeye karar verdiniz. Cerrahınızı ve ameliyat olacağınız hastaneyi seçtiniz. Bu aşamaya kadar gelmenizin büyük bir adım olduğunu biliyor ve sizi kutluyoruz. Şimdiden geçmiş olsun. Sonunda büyük gün geldi ve ameliyatınız gerçekleşti. Peki ameliyattan sonra sizi neler bekliyor? İşte size gün gün yardımcı olacak bir rehber.

AMELİYAT GÜNÜ
Ameliyat günü genelde sabah saatlerinde ameliyatınız gerçekleştirilecektir. Ortalama bir tüp mide ameliyatı yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Ancak aileniz ve yakınlarınızın siz odanızdan ameliyathaneye indiğiniz andan itibaren kronometreyi çalıştırmamasını hatırlatmak isteriz. Çünkü bir ameliyat çok sayıda uzman ekibin eş zamanlı çalışması ile gerçekleştirilen çok karmaşık bir süreçtir. Temel destek hizmetleri, hemşirelik hizmetleri, anestezi ve cerrahi ekiplerinin uyumlu çalışması ile tüm süreç sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir. Bu nedenle, obezite cerrahisinin sürekli bu ameliyatların yapıldığı hastanelerde ve süreçleri gözü kapalı bilen ekiplerce yapılması hem komplikasyonları azaltmakta, hem de başarıyı arttırmaktadır.

Tüp mide ameliyatından sonra ameliyathanede uyanacaksınız. Solunumunuzu kendi başınıza sürdürebilir duruma gelince ameliyat masasından derlenme odasına transfer edileceksiniz. Burada da ağrı, bulantı gibi diğer şikayetlerinizi kontrol altına almak ve anestezi etkisinden tamamen kurtulmanız için bir süre takip edileceksiniz. Bu süre hastadan hastaya değişebilir. Tüp mide ameliyatından sonra sigara içmek, kalp veya akciğer hastalığı gibi yandaş hastalıklar ayılma konforunuzu ve süresini etkileyebilir. Uyandığınızda halen kendinizi sarhoş gibi hissetmeniz normaldir. Genelde çok fazla bir ağrı hissedilmemektedir. Hasta ameliyata rahat ve mutlu bir duygu durumunda girdiyse genelde uyanma da öyle olmaktadır. Aksine gergin ve tedirgin hastalar biraz mutsuz uyanabilirler. Bu yüzden ameliyattan önce olabildiğince stressinizi kontrol altına almaya çalışın. Belki söylemesi kolay gibi geliyor, ama ameliyattan sonra hastalarımızın tamama yakınının ameliyat öncesi endişelerine hiç değmediğini söylediklerini bilmek belki sizi rahatlatabilir.

Anestezi uzmanları ameliyattan sonra en az düzeyde ağrı hissetmeniz için gerekli tedavileri düzenlerler. Her hastamıza rutin olarak PCA (Patient Controlled Analgesia, Hasta Kontrollü Ağrı Kesici) veya kısaca Ağrı Pompası denilen cihaz bağlanmaktadır. Bu sayede, normal dozun dışında, fazla ağrı hissettiğinizde bir butona basarak ekstra ağrı kesici alabilirsiniz. Merak etmeyin, cihaz ilaç dozunu gerekli miktarda sınırlayacak ve hiçbir zaman aşırı doz vermeyecektir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Çok Ağrım Olacak mı?
Yukarıda da açıkladığımız gibi, ağrı ve diğer şikayetlerinizin kontrol altında tutulması için tüm tedaviler düzenlenecektir. Bununla birlikte, tipik olarak ilk gün orta düzeyde ağrınız olabilir. Her hastanın ağrı eşiği farklı olduğundan, ağrı ve diğer şikayetlerinizle ilgili sürekli olarak sizi takip edecek hemşire ekibi ile iletişimde olmanız önemlidir. Ağrı genelde sadece karındaki yara yerlerinde hissedilir. Bazen laparoskopide karın içine verilen karbondioksid gazına bağlı olarak omuz ağrısı hissedilebilir. Tüp mide ameliyatına özgü olmak üzere, bazen göğüs kemiğinin arkasında, kalp ağrısı olarak tanımlanabilen ve ara ara gelen bir ağrı olabilir. Bu tamamen ameliyatta yapılan işlemlere ve mide kasılmalarına bağlıdır. Ancak herhangi bir şüphe durumunda elbette EKG, hatta göğüs tomografisi gibi kardiyak veya pulmoner komplikasyon araştırma protokollerimiz işletilecektir. Ekip olarak biz her hastamızın yaşamına en az kendileri kadar değer veriyoruz ve herhangi bir komplikasyon ihtimalinde olmadığını kanıtlamak üzere tüm tetkik protokollerini uyguluyoruz. O nedenle, herhangi bir ciddi sorunun yaşandığı yönündeki endişelerinizi lütfen bizim yönetimimize bırakın ve olabildiğince ilk gününüzü istirahat ederek geçirin.

Laparoskopik tüp mide ameliyatlarında bazen 5-6 kesi yapılabilmekteyse de, biz rutin olarak sadece 4 kesiden ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Bunlardan ikisi yarım, ikisi ise bir cm boyundadır. Sağ yandaki kesi staplerin sokulduğu ve midenin çıkarıldığı yer olduğundan en çok ağrı burada hissedilmektedir. Anestezinin de etkisi ile değişen derecelerde bulantı hissedilebilir. Ancak bu, normal hayatta olduğu gibi kusarak rahatlanacak bir bulantı değildir. O nedenle, asla öğürmeye ve kusmaya çalışmayın. Gerek verilen ilaçların etkisi, gerekse anestezik ilaçların vücuttan atılmasıyla bulantı da kaybolacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Olduğum Gün Diyet Nasıl Olacak?
Ameliyattan sonraki 5-6 saat ağızdan herhangi bir sıvı ya da gıda almanız engellenecektir. Bu süreçte dudaklarınız pamuk vb ile ıslatılabilir. Bu sürenin sonunda aksi söylenmedikçe yudum yudum su almaya başlayabilirsiniz. Suyun soğuk olması daha iyidir. Boğazınızda trakeal tüpten dolayı kuruluk ve tahriş hissi olabilir. Sıvı alımı ile rahatlamıyorsa ve şiddetliyse, yine ekibimiz tarafından bazı pastiller verilerek şikayetiniz azaltılacaktır. Açlık konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü midenin çıkarılan parçasının yarattığı Ghrelin düşüşü sayesinde ilk günlerde açlık hissiniz neredeyse tamamen yokolacaktır. Bazı hastalar mide krampları veya reflü belirtilerini açlıkla karıştırabilmektedir. Elbette beyinsel yeme isteği de bu kapsamın dışındadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkabilirim?
Rutin olarak bütün hastalarımızı ameliyat günü akşamında yürümeye teşvik ederiz. Emboli ve diğer komplikasyonları azaltacak en etkili yöntem erken hareketlenmedir. Yürüyüş karın içindeki gaza bağlı ağrı ve yakınmalara iyi gelir, barsak hareketlerinin hızlıca başlamasını kolaylaştırır. Yürümediğiniz zamanlarda yatağın baş kısmını yükseltmeniz konforunuzu arttıracaktır. Yataktan kalkarken hemşirelerimizin yanınızda olmasına özen gösterin ve hiçbir zaman ilk gün tek başınıza kalkmaya çalışmayın.

Tüp Mide Ameliyatının İlk Günü Psikolojik Durum Nasıldır?
Ameliyattan sonra çok değişken duygu durumları yaşanabilir. Bu tamamen normaldir. Sonuçta hayatınızı sonsuza kadar değiştirecek çok büyük bir adım attınız. Bundan önceki yaşamınızda stress çözücü olarak kullandığınız, yaşam boyu en yakın arkadaşınız olan gıdalarla, yeme şekliyle vedalaştınız. Bu aşamada kendinize zaman zaman “Doğru mu yaptım?” hatta “Ben kendime ne yaptım?” sorularını sormanız son derece doğal ve tamamen geçicidir. Attığınız bu adımla kazandıklarınız bu kaygılı günleri size çok kısa zamanda unutturacaktır. Çok daha sağlıklı ve konforlu, yeni yaşamınıza hoş geldiniz

Didem demir 6 September 2018 Cevapla
Merhaba murat bey, ben 22 yasindayim 95 kg ile ameliyat oldum bugun tam 1 hafta oldu 7 kg verdim. cok fazla omuz agrisi hissediyorum ve birazda bas agrim var 2 gundur beni cok zorluyor.. birde sivi tuketiminde yutkunduktan hemen sonra midem sıkılıp bırakılıyormus gibi hissediyorum nedeni nedir? Berrak sivi diyetinde istedigimiz meyveyi sıkıp icmemizin sakincasi var mi portakal karpuz karadut gibi posasiz sekilde? Birde yatarken yan yatmamin bi sakincasi varmi sanki midem duscekmis gibi hissediyorum:) cevaplarsaniz cok mutlu edersiniz :) ( bide denize ne zaman girebilirim?)
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Didem hanım merhaba, Öncelikle birikmiş mesajlar arasında geç yanıtladığım için üzgünüm. Ama en azından ameliyat sonrası hastalarımıza da faydası olabilir diyerek yine de yanıtlayacağım. Sizi rahatsız etmeyen her şekilde yatabilirsiniz, hiçbir zararı olmaz. Omuz ağrısı önemli bir bulgudur, cerrahınızla kontrol ve takipleri aksatmamalısınız. İlk günlerde beslenme sırasında mide krampları olağandır, şiddeti ve süresi önemlidir. O nedenle cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizle iletişim halinde kalmaya devam etmelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Çiğdem Damla 29 July 2018 Cevapla
Hocam merhaba Ameliyat günü dahil 5.Günüm.Suyu yarim çay bardağı 50 cc icebiliyorken, elma suyunu 100 cc yi rahatca içebiliyorum.her ictigim şeyde acaba çok mu içtim midem patlar mi soruları psikolojimi bozmuş durumda.Sizden ayrıca ricam ilk hafta örnek beslenme paylaşabilir misiniz. Teşekkürler.
Op. Dr. Murat Üstün 29 July 2018 Cevapla
Çiğdem hanım merhaba, Dış merkez hastalarına da gerekli durumlarda beslenme desteği veriyoruz. Ancak ameliyatınızın bu kadar erken evresinde sorularınızı cerrahınız ve ekibine iletmeniz sağlıklı olacaktır. Beslenme genel kuralları hakkında bilgilere ise gerek www.tupmide.com, gerekse www.drmuratustun.com adreslerindeki sitelerimizden ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
naz ilkin 27 July 2018 Cevapla
merhabalar hocam. merak edilen çoğu şeyi açıklamışsınız. ben ameliyat olmayı planlıyorum fakat bir buçuk ay sonra okuluma döneceğim için tereddütte kaldım. tek yaşıyorum ve sıkıntı yaşar mıyım emin değilim. yolculuk yapabilmek için ne kadar süre geçmeli daha doğrusu 1 ay bunun için yeterli bir süreç mi. 1 ay gibi bir sürede toparlanabilir miyim acaba şimdiden teşekkürler :)
Op. Dr. Murat Üstün 27 July 2018 Cevapla
Naz hanım merhaba, 1 ay fazlasıyla yeterli bir süreç. Yurtdışı hastalarımız toplam 10 gün İstanbul'da kalıp ülkelerine dönebiliyorlar. Görüşmek üzere.
Özlem öz 26 July 2018 Cevapla
Merhaba ameliyat olalı 3 hafta oldu bugün ve sol üstteki dikiş yerinden açık renkli kan geldi önemli bişey midir hastaneye gitmelimiyim?
Op. Dr. Murat Üstün 27 July 2018 Cevapla
özlem hanım merhaba, Bahsettiğiniz seroma dediğimiz normal süreç gibi görünüyor. Ama sizi değerlendirmeden bunu net olarak cevaplayamam. Lütfen ameliyat olduğunuz cerraha danışınız. Sağlıklı günler dilerim.
Esra Akbas 24 July 2018 Cevapla
Iyi aksamlar ben 33yasindayim 3ay bitti amaliyat olali herseyden tiksiniyorum hersey kokuyor istifra ediyorum balgamli kusmam yumurta sarisi rengi ve dizlerim ve karnim geriliyo ne yspmam gerekiyo
Op. Dr. Murat Üstün 27 July 2018 Cevapla
Esra hanım merhaba, Ameliyat sonrası tad ve koku algısının değişmesi ve bazı gidalardan tiksinme hissi normaldir. Ancak balgamlı kusmanız darlık belirtisidir. Dolayısıyla öncelikle ameliyat olduğunuz cerrahla iletişime geçmenizi, sorun yaşıyorsanız en kısa zamanda baryumlu grafi ve endoskopi yaptırmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Banu taş 8 July 2018 Cevapla
Polikıstik over sendromu mide ameliyatına bir engel midir internette bir şey bulamadım bununla ilgili ve ameliyat için yaşımın dolmasını bekliyorum bir doktorla görülmeden önce araştırma yapmayı tercih ettim yardımco olursanız sevinirim.
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Banu hanım merhaba, Polikistik over ameliyata engel olmadığı gibi, bir çok kadın hastamızda mevcuttur. Yaşınızın kaç olduğunu bilmiyorum, ama 18 yaş sınırı artık geçerli değil. Sağlıklı günler dilerim
Melisa Eraslan 26 June 2018 Cevapla
Hocam merhabalar, Efexor hap kullanıyorum. 75mg. Tüp mide ameliyatı öncesi ve sonrası hapa devam edebilir miyim? Teşekkürler.
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Melisa hanım merhaba, Muhtemelen ideal kilonuza ulaştığınızda ihtiyacınız kalmayacak ama gerekirse kullanabilirsiniz :) Saygılarımızla
Melisa Eraslan 14 July 2018 Cevapla
Hocam merhaba, Tüp mide ameliyatı olalı 9 gün oldu. Açlık hissim devam ediyor. Reflüm yok. Beyinsel olabilir ama ameliyattan sonra birazcık tokluk hissi olsaydı keşke. Katı gıdaya geçince tokluk hissi olur mu acaba?
ayse ay 12 June 2018 Cevapla
merhaba, Ben tüp mide ameliyatımı ay başında oldum. ameliyat sonrası ikinci haftamdayım. Aslında genel olarak tüm ağrılarım geçti ama bazen özellikle sağ tarfaımda bir noktada (bastırınca) acı oluşuyor. gaza bağlı olduğunu düşünüyorum yine de merak ettim. Ağır kalırmıyorum. eğilip kalkmıyorum fakat ister istemez yataktan doğrulurken, gerinirken vs. karın kaslarımızı kullanıyoruz. bunlar bir soru yaratmış olabilir mi?
Op. Dr. Murat Üstün 12 June 2018 Cevapla
Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Sadece yatakta doğrulmak nedeniyle herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ancak kontrollerinizde cerrahınıza ağrı olan bölgeyi gösterip muayene olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Özlem öz 10 July 2018 Cevapla
Merhaba bende yaklaşık bir hafta önce tüp mide ameliyatı oldum. Öksürdüğümde ve öğürdüğümde midemin sol tarıfında acı hissediyorum. Bu Dikişlerimin patlamasına sebep olurmu?
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Özlem hanım merhaba, Öksürük midenize herhangi bir zarar vermez. Ancak şiddetli öksürük, hapşuruk gibi durumlarda trokar giriş yerlerine elinizle destek olmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
yaprak akça 31 May 2018 Cevapla
Merhaba, Peki ameliyat ücreti kişiye göre değişiyor mu? Ortalama bir rakam verebilir misiniz
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Yaprak hanım merhaba, Tüp mide ameliyat fiyatları kişinin özelliklerine, yandaş hastalık durumuna ve hastane seçimine göre değişebilir. İnternet üzerinde fiyat bildirimi yasak olduğundan, değerlendirme için koordinatörlerimize ulaşmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Umit serbetci 30 May 2018 Cevapla
Merhaba murat bey butun makalelerinizi okudum gercekten hepsi gayet aciklayici sayin hocam bir sorum olacakti bende 40. Gunumdeyim ameliyat olali 140 kg dan 119 kg dustum suanda. sabahlari kalktigimda kahvalti oncesi mide de hafif agri ve bulanti oluyor 1.2 saat sonra geciyor iyilesme surecinde oldugu icinmidir tesekkur ederim.
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Ümit bey merhaba, Yorumunuz için teşekkür ederiz. Tüp mide ameliyatı sonrası erken dönemde bulantı ve hafif ağrılar normal karşılanabilir. Ancak normal olmadığını düşündüğünüz her şikayetinizde mutlaka cerrahınız ve ekibine iletmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Zeynep Görgün 25 April 2018 Cevapla
Merhabalar Murat Bey...Keşke daha iyi bir araştırma yapsaydım izin hastanız olsaydım...Öyle güzel anlatıyorsunuz ki benim gibi sıkıntılı bir hastaya ışık oluyorsunuz..Benim sorunum biraz farklı olabilir sanırım. Bu Cuma İzmir'de özel bir hastanede ameliyatımı oldum. Yani 5. gündeyim. Operasyon öncesi ve sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamadım fiziksel anlamda...Ancak bu yazıyı okuyan ve ameliyat olma sürecine girmiş herkes PSİKOLOJİK DESTEK kısmına da çok özen göstermeliler derim...Ben bu konuda son derece şanssızım ne yazık ki...Operasyonunuzu gerçekleştiren ekibin koordineli bir şekilde tıpkı Murat Beyin yaklaşımında olduğu gibi başından sonuna yanınızda olduğunu ve her koşulda yalnız olmadığınızı hissettiren profesyonel bir ekip olmalı.. Ben doktorumla ne yazık ki çok az görüşebildim :)) Aslında son dk bu olumsuzluklar nedeniyle hastane kapısında vazgeçmiş halde eşimle tartışarak elimle sigarayla doktor beyin asistanı (tüccarı) tarafından ikna edilerek vazgeçirildim...1.70 boyunda 100 kg ve 40 yaşında olmak iki damacanayla gezmek beni yeterince yormuştu..Başarısız diyet girişimleri, motivasyon düşüşleri vs. vs...Benim hayatımda en büyük sorunum kilodan daha çok panik bozukluğumdu belkide...Tedavi edilemeyen bir kangren..Vücudumu dinledikçe çarpan kalbime eşlik eden yüksek tansiyon beni çok korkutuyordu...Tüm bu endişelerle soğuk ve ilgisiz bir doktorda buldum kendimi..Her şeyi anlatmaya çalıştım tüm korkularımı...Ama daha çok asistanı konuşuyordu..Nedense basiretim bağlandı ve tamam dedim...Biliyor musunuz ben kilomun 100 olduğunu söyledim ve hastaneden taburcu oluncaya kadarda hep öyle bilindi...Bir kerecik bile beni tartma zahmetine girmeden ameliyata onay verdiler... Çok lafı uzatmayacağım sevgili doktor..Bir şekilde 5. güne geldim işte...Aklımda deli sorular..Ve tarifsiz bir pişmanlık.!!!! Sıvı diyetinde elimden geldiğince su içmeye protein tüketmeye dikakt ediyorum ancak yeterince su içemediğimi düşünüyorum...Midemdeki gurultu sesleri ve karın bölgesindeki kazınma hissi umarım normaldir...çoğunlukla deliler gibi gergin öfkeli ve tahammülsüz oluyorum..kalbim çarpıp duruyor işte abuk subuk...belkide panik atak yüzüzündendir...ağlama krizleri ise cabası...yazmaya bile üşeniyorum devamını...öyle yalnız ve çaresizim ki anki başaramayacak gibiyim..Daha 5 gün oldu hemde...Bana bir el uzatın bir akıl verin lütfen....Size çok ihtiyacım var :((((((((((((((((((((((((((
Op. Dr. Murat Üstün 3 May 2018 Cevapla
Zeynep hanım merhaba, Teveccühünüz için teşekkür ederiz. Sizin de çok güzel özetlediğiniz gibi, obezite cerrahisi ameliyattan ibaret değildir, bir ekip işidir. Ameliyat sonrası gereken desteği alamayan bir çok hasta eski kilolarına geri dönmekte veya ciddi sorunlar yaşamaktadır. Değerlendirme ve takip için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Burcu Ertugrul 23 April 2018 Cevapla
Merhaba, Ameliyat olmadan önce sigarayı bırakmamız gerekiyor demişsiniz pekielektronik sigarada da duman çekiyoruz gerçekten fark oluyor mu? Sigara içmemiş gibi oluyor muyuz sağlık açısından? Elektronik sigaraya güvenmeyin diyorlar çok endişeliyim. 3 hafta sonra ameliyat olacağım ve hala sigarayı bırakamadım.
Op. Dr. Murat Üstün 3 May 2018 Cevapla
Burcu hanım merhaba, Elektronik sigaranın dumanı su buharından oluşur. Dolayısıyla, en iyisi hiç içmemeniz ama bırakamıyorsanız en azından elektronik sigara içmeniz daha iyidir. Sağlıklı günler dilerim.
Leyla kavak 15 March 2018 Cevapla
Murat bey merhaba bu katı sıvı ayrımının önemi midenin dolması sadece yoksa bikatı üzerine sıvı alınınca mide genişler olması mı? Hayatı hep böyle katı ve sıvıyı aynı anda alamazlar mı?
Op. Dr. Murat Üstün 17 March 2018 Cevapla
Merhaba, Bu linki incelerseniz sorunuzun yanıtını bulacaksınız. Sağlıklı günler dilerim. http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-mide-genisler-mi/
Emre 25 April 2018 Cevapla
Selam hocam eşim ameliyat olucak 1 hafta sonra ameliyattan 8 gün sonra ülke dışına bilet aldık gitsek bi sorun olurmu iptalmi edelim ne önerirsiniz
Op. Dr. Murat Üstün 3 May 2018 Cevapla
Emre bey merhaba, Obezite cerrahisi eşinizin hayatının dönüm noktasıdır. Aceleye getirilmemelidir. Önerim ilk 1 ay ameliyat olduğunuz hekime ulaşabilecek mesafede kalmanızdır. Sağlıklı günler dilerim.
Çiğdem pektemek 13 March 2018 Cevapla
Murat hocam mide genişlemesinin kontrolü için hangi birime mayne olmak gerekir ve bunu kişi nasıl anlayabilir doymak uzun mu sürer mesela?
Op. Dr. Murat Üstün 14 March 2018 Cevapla
Çiğdem hanım merhaba, Mide boyutu baryumlu grafi veya endoskopi ile değerlendirilebilir. Bunu yapanın tercihen obezite cerrahınız veya deneyimli bir obezite cerrahı olması tercih eidlmelidir. Deneyimli olmayan radyolog ya da gastroenterologlar hatalı değerlendirmede bulunabilir. Örneğin onlara normal görünen mide boyutu bizim için fazla olabilir. Mide genişlemesi tek başına kilo geri alımı sebebi değildir, buna neden olacak beslenme hatalarında ısrar kilo geri alımına yol açar. Sağlıklı günler dilerim
Uğur akyurt 13 March 2018 Cevapla
Merhabalar kolay gelsin ... ben ameliyat günü sayılmadığında 7 gün önce ameliyat oldum ve berrak sıvı diyeti dışında ek proteinli sıvılar ve sütler almaya başladım enerjim dünden beri gayet yerinde 9. Gün dikişler alınacak bu zamandan itibaren alkol sigara dışında normal aktivitelere dikkatli olmak kaydıyla dönebilir miyiz?
Op. Dr. Murat Üstün 13 March 2018 Cevapla
Uğur bey merhaba, Obezite cerrahisinden sonraki ilk 1 yılınızda her türlü destek cerrahınız ve ekibi tarafından verilecektir, verilmelidir. Ancak genel olarak 9-10. günden sonra bedensel anlamda sizi rahatsız etmeyen her türlü aktiviteye dönebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Selver akyol 11 March 2018 Cevapla
Peki Murat hocam tavuk parçalı yada köftelik çorbaları nasıl tüketmemiz gerekir? Birde yeşil veya siyah zeytin, Karışık bitki çaylarını ne zaman içebiliriz?
Op. Dr. Murat Üstün 11 March 2018 Cevapla
Selver hanım, Obezite cerrahisinden sonra bariatrik diyetisyeniniz tarafından en az 2 yıl süreyle takip ediliyor olmalısınız. Beslenme tamamen kişiye özel planlanmalıdır. Eğer ameliyat olduğunuz ekipten böyle bir destek alamıyorsanız diyet paketlerimiz hakkında bilgi almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Selver akyol 4 March 2018 Cevapla
Merhaba hocam, tüp mide ameliyatı sonrası kaçak riski ne zaman sona erer ve hurma ile su tüketilirse mide genişler mi yada mide ne zaman nasıl genişlemeye başlar?
Op. Dr. Murat Üstün 6 March 2018 Cevapla
Selver hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra kaçakların büyük bölümü hastanede yatarken, geri kalanların büyük bölümü de ilk 10 gün içerisinde belirti verir. Ancak literatürde 6 ay sonra belirti veren kaçak vakaları da bulunmaktadır. Dolayısıyla tüp midede şu tarihten sonra kaçak riski biter gibi bir ifade yanlış olacaktır. Yine, kaçakların en önemli sebepleri teknik nedenler (stapler arızası), doku beslenme problemleri (özellikle ağır diyabetikler ve ağır sigara içicilerde) ve beslenme hatalarıdır. Beslenme hatalarının en önemlisi de mideyi erken dönemde yüksek volümlü gıda ile zorlamaktır. Hacim kısıtlayıcı tüm ameliyatlarda olduğu gibi, tüp midede de katı-sıvı ayrımı temel kuraldır. Hurma lifli bir gıda olduğundan asla ve asla su ile birlikte tüketilmemelidir. Mide içeriden zorlanırsa tedrici olarak genişlemesi kaçınılmazdır. Bu dönemde "neyi nasıl ihlal ederim" arayışı yerine, bariatrik diyetisyeniniz tarafından çizilen beslenme haritanıza uymanız sizi başarıya ulaştıracaktır. Sağlıklı günler dilerim.
Selver akyol 7 March 2018 Cevapla
Peki Murat hocam tavuk parçalı yada köftelik çorbaları nasıl tüketmemiz gerekir?
Mehtap dağdelen 21 February 2018 Cevapla
Merhabalar, Tüp mide ameliyatı sonrası mide kısa sürede genişler mi ve kaçak riski ne zaman ortadan kalkar?
Op. Dr. Murat Üstün 22 February 2018 Cevapla
Merhaba, Sorularınızın yanıtlarını aşağıdaki makalelerimizde bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-mide-genisler-mi/ http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatinin-komplikasyonlari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/
Esra kavak 20 February 2018 Cevapla
Merhaba hocam ben tüp mide ameliyatı olalı 4 hafta oluyor verilen beslenme düzenine uyuyorum ancak bende acıkma olmuyorki tokluk olsun sadece boğazıma dizilmiş gibi olduğında yemeyi bırakıyorum birde 5. Haftadan itibaren normal yemeye geçmemiz bana biraz hızlı gibi geldi sizcr normal mi ben 103 kilo ile ameliyata girdim ilk hafta 6 kilo verdim ama sonrasında kilo verimi durdu kabız oldum dr ilaç verdi düzelme oldu sayılır ama heryerim inceliyor karnım şiş kabızlıktan mı sizce inecek midir? Midede genişleme olma ne kadar zamanda gerçekleşir?
Op. Dr. Murat Üstün 22 February 2018 Cevapla
Merhaba, Ameliyatınızın çok erken evresinde olduğunuzdan tüm bu sorularınızı cerrahınız ve ekibine sormanızı rica edeceğim. İletişimde bir sorun yaşıyorsanız ekibimizden destek almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan merkezimize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Adem AKKUŞ 17 February 2018 Cevapla
Merhaba hocam ben tüp mide ameliyatı ile birlikte mide fıtığı ameliyatinida aynı anda oldum 2017 kasım ayında ameliyat oldum 3 ay oldu 125 kg ile ameliyat oldum şuanda kilom 90 şöyle bir sorum olacak size yemeği az az yiyip çok çiğniyorum ama ilk lokmadan sonraki tüm lokmalarımda takılma oluyor bazende batmalar oluyor ne zaman bu batma ve takılmalar tamamen iyileşir teşekkür ederim.
Op. Dr. Murat Üstün 17 February 2018 Cevapla
Merhaba, Sadece reflü ameliyatından sonra dahi ortalama 2 ay kadar yutma güçlüğü ve ağrı normaldir. tüp mide ameliyatından sonra da benzer yakınmalar görülebilir. Elbette yemek borusu kasılma problemi olmadığını ve fıtık onarımınızın uygun şekilde yapıldığını varsayıyorum. Sağlıklı günler dilerim.
Sinem 31 January 2018 Cevapla
Hocam ben pazartesi günü ameliyat oldum şu an çok değişik duygular içindeyim yani acaba olmasa mıydım ya beslenmeyi düzgün yspsnazsam diye bir sürü düşünceler içindeyim hocam beslenme konudunda beni aydınlatabilir misiniz
Op. Dr. Murat Üstün 31 January 2018 Cevapla
Sinem hanım merhaba, Öncelikle ameliyat öncesinde bu konularda tamamen aydınlatılmış olmanız gerekirdi. Şu anda da bu endişelerinizi gidermek üzere size bilgi ve destek vermesi gereken yine ameliyatınızı yapan cerrah ve ekibidir. O nedenle lütfen kendileriyle iletişime geçerek bu desteği isteyiniz. Sitelerimizde genel beslenme ilkeleri yer almaktadır. Ancak obezite cerrahisi sonrası diyet kişiye özel olarak düzenlenmeli ve takip edilmelidir. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda sadece takip ve destek hizmetimizden de faydalanabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
denizselvi 29 January 2018 Cevapla
İyi günler Hocam,ben de 1 ay olacak tüp miğde op olalı ,,yediklerime ,içtiklerime dikkat ediyorum,Sorum şu bazen boş bulunup yaptığımız yanlış hareketler ,,Camı arada koltuk olduğu için uzanıp biraz gerinerekk kapamak ,kolu d sert olduğu için zorlamak,,çöp atmak 3,4 kilo ,bii şeyi itelemek gibi bunlar bi zarar veriri mii kaygılanıyorumm!! bir de dren çıktığı yer henüz hala tam kapanmadı pansuman da yapılıyor,diğer dikişler iyi .cevaplarsanız şimdiden teşekkür edrim.
Op. Dr. Murat Üstün 30 January 2018 Cevapla
Deniz hanım merhaba, Ameliyat sonrası erken dönemde karın duvarını çok zorlayacak hareketler karın duvarı fıtığına yol açabilir. Bu amaçla en az 6 ay kendinizi korumanız gerekmektedir. Ayrıca dren yerinin 1 aydır açık olması da normal değildir. Sağlıklı günler dileriz.
Hasibe arac 10 January 2018 Cevapla
Merhabalar 1 hafta sonra bende tüp mide ameliyatı olacağım ama sigarayı bırakmıyor um Ciğerlerin ameliyat sonrası yapışık kalır diyorlar ve ameliyat sonrasinda adapte olamayip psikolojim bozulur diyede çok korkuyrm boy 170 kilo 129 30 yaşındayım Teşekkürler simdiden
Op. Dr. Murat Üstün 12 January 2018 Cevapla
Merhaba, Sigara gerek akciğerde yarattığı tahribat, gerekse yara iyileşmesine olumsuz etkileri nedeniyle ameliyatlardan en az 6 hafta önce kesilmesini ya da en aza indirilmesini istediğimiz bir etkendir. Elektronik sigara iyi bir alternatif olabilir. Geçmiş olsun dileklerimle
Attila Göktürk 4 December 2017 Cevapla
Sevgili hocam merhabalar.. Öncelikle hayırlı ve mutlu günler diliyorum.. İzninizle bir sorum olacak. Sorum şu; ben 29 yaşındayım. Tam 3 buçuk ay önce Tüpmide ameliyâtı oldum. 1. 2. ve 3. Ay (tam kan) tahlillerim felan hep normal çıktı. 3 ayda tam 50 kilo verdim (1,93 boy, 185 kilo ile ameliyat olmuştum. Şuan 135 kiloyum).. Hâlâ düzenli kilo vermem devâm ediyor. Lâkin şu son üç gündür midem çok acıyor. Sanki midemdeki o stapler hattı denilen yerler ilk günki ameliyat olmuşcasına bir acıma, iğneler batırılıyor gibi his ve duygu var.. Göğüs kafesim sol yanımda da bir acıma (ağrı değil) sanki biryerin kesilir de acır ya, öyle bir acı hissi var. Üç gündür psikolojim bozuldu, geceleri uyuyamıyorum, sürekli acaba bişey mi oldu! Yırtılma, delinme, sızdırma, açılma mı oldu midemde diye korkudan hayat düzenim bozuldu. Lütfen bir bilgi verin. Bu stapler hattı denilen yer, öyle hemen ufak tefek yada bir seferlik gerilme sonucu açılır mı? Bu öyle kolay mıdır? Bu belirtiler herhangi bir kaçak komplikasyonuna mı aittir? Saygı ve sevgilerimle ellerinizden öperim. Başarılar.
Op. Dr. Murat Üstün 4 December 2017 Cevapla
Merhaba, Bu yakınmalarınızla ilgili ameliyat olduğunuz ekiple temasa geçmeniz gerekmektedir. Sizi değerlendirmeden yapılacak her yorum yanlış olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.
Cansu sürmen 20 November 2017 Cevapla
Hocam ben ameliyat olalı 23 gün oldu sinüzit var bende ve az dışarı çıktığım gibi burnum tıkanıyor ve hapşuruyorum günde 5 kez oluyor midemdeki zımbaları attırırmı ve herşeye ağlıyorum ama hıçkırarak buda mideme bi baskı yaparmı bilgilendirirseniz çok sevinirim
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Merhaba, Anlattıklarınızdan anladığım kadarı ile öncelikle acilen bir psikoterapi desteği almanız, sonra da sinüzitinizi tedavi ettirmeniz gerekiyor. Ancak ağlama ya da hapşırmanızın stapler hattına bir zararı olmaz. Sağlıklı günler dilerim.
sibel sezgin 15 November 2017 Cevapla
Bu zımba tellerin dıştan düşenleri içerden diğer organlara zararı olurmu. YüksekHipotroidi sorunu olanlar ameliyatta yeterli kilo veriyor mu. Ben 200mg levotiron kullanıyorum. Diğer hastalar gibi kilo verebilecek miyim yada daha az mı veririm. Ömür boyu vitamin kullanmak zorunda mı yız
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Sibel hanım merhaba, Titanyum stapler tellerinin çevre organlara herhangi bir zararı saptanmamış ve bildirilmemiştir. Hipotiroidinin ilaç tedavisi ile düzenlenmesi durumunda kilo verme hızı etkilenmeyecektir. Özellikle bypass içeren ameliyatlarda vitamin mineral takviyelerinin kullanımı zorunludur. Sağlıklı günler dileriz.
Hayriye sezgin 21 October 2017 Cevapla
Ben 7 ay önce tüp mide ameliyatı oldum geçen ay tüm tahlillerimi yaptırdım hepsi temiz çıktı yalnız benim sürekli karnımın gurultuları geçmiyo geriliyo karnım agrı yapıyo yani ve sesler çok yüksek bunlar geçeçekmi acaba Normal bi insan haline dönecekmiyim acaba artık eski halimi özledim
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Hayriye hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra mide boşalmasının hızlanmasına ve fundusun çıkarılmasına bağlı olarak gurultular olabilir, normaldir. 1 yıldan sonra mide adapte olmaya başladıkça azalması beklenir. Ayrıca obez halinizi özlemediğinize eminim :) Sağlıklı günler dilerim.
aynur 19 October 2017 Cevapla
merhaba hocam ben 85 kiloyum boyum 1.65 çok diyet yaptim olmadi zor kilo veriyorum evlenmeden önce 60 kilolardaydım varislerimde var ağrı yapiyo kramf giriyo tüp mide ameliyatı olabilirmiyim
Op. Dr. Murat Üstün 20 October 2017 Cevapla
Aynur hanım merhaba, Bu değerle tedavi gerektiren bir obezite sorununuz olduğu açık, ama obezite cerrahisi için kilonuz düşük. Bu aşamada kombine bir yaklaşımla, endoskopik mide balonu-diyet-psikoterapi paketi ile size destek olabiliriz. 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
ali korkmaz 12 October 2017 Cevapla
merhabalar mide küçültme ameliyatında mideye yapılan zımbalar ömür boyu midede mi kalıyor yoksa mide iyileştikten sonra eriyip kayboluyor mu bu konuda takılı kaldım 2016 yılında tüp mide ameliyatı oluduğum için
Op. Dr. Murat Üstün 13 October 2017 Cevapla
Ali bey merhaba, Konulan titanyum staplerler sandığınız bir zımba teli gibi değil, çok daha incedir ve vücutta kalır. Daha doğrusu vücut iyileşme dokusu ile bunları tamamen sarar. Bazıları düşebilir ve sindirim sisteminden atılabilir, doku iyileşmesi tamamlandıktan sonra bunun bir sakıncası yoktur. Bazen ameliyattan yıllar sonra yapılan endoskopide tek tük stapler görülebilir. Titanyum tamamen biyouyumlu bir metaldir ve herhangi bir sakıncası olmaz. Sağlıklı günler dilerim.
Gamze karabulut 11 October 2017 Cevapla
Merhab hocam oncelikle yeni evliyim ameliyat oldum bu 3.haftam ilerde hamile kalirsam sorun olurmu ayrica dudaklarimda caylama ve agiz kurulugu oluyor bende bu normalmidir ara ara gogus kismimda kramptarzi kasilmalar ve halsizligim var normalmidir yasadigim durumlar
Op. Dr. Murat Üstün 13 October 2017 Cevapla
Merhaba Gamze hanım, Öncelikle geçmiş olsun. Yeterli sıvı alımı ameliyat sonrası ilk haftalarda çok önemlidir, buna dikkat edin. Kramplar mide kasılmalarından kaynaklanıyor olabilir. Sürekli ve bezdirici bir ağrı olmadıktan, ateş, çarpıntı gibi belirtiler eşlik etmedikten sonra sorun yoktur. Halsizlik kalori azalmasına bağlı olabilir. Ancak bütün bu süreçlerin ameliyat olduğunuz ekipçe yakından takip edilmesi ve olası komplikasyonların atlanmaması gerekir. Sizin bu endişelerinize de aslında ameliyat olduğunuz ekip cevap vermelidir. Sağlıklı günler dilerim.
Gökçehan Ünver 3 October 2017 Cevapla
Merhaba hocam. Ben 5 ay önce Doğum yaptım. Hamileliğim sırasında 104 kilo oldum ve Doğum sonrası 93 kiloda kaldım. Hiç emziremedim sağlık sebeplerinden dolayı ve bu sebeple kilo kaybım olmadı. Boyum 160 cm ve şuan 93 kiloyum. Hamilelik öncesi de 78 kiloydum yani hep kiloluydum. Sürekli rejim yapmama rağmen 1 aydın hiç kilo kaybım yok. Tüp mide ameliyatı olmak konusunu ciddi ciddi düşünmeye başladım. En son kan testimde yağlanmam yüksek çıktı ve kolestrolüm yüksekti. Sizce ameliyat için uygunmuyum? Olmaya karar verirsem çocuğuma tekrar bakabilecek seviyede hareket etmem kaç günümü alır? Bu ameliyattan sonra sizin ekibiniz tarafından psikolojik bir destek de verilmekte midir?
Op. Dr. Murat Üstün 13 October 2017 Cevapla
Gökçehan hanım merhaba, Sizi ve metabolik durumunuzu detaylı değerlendirmek kaydıyla obezite cerrahisine uygun olduğunuzu düşünüyorum. Ameliyat sonrasında psikologlarımız ve diyetisyenimiz tarafından 1 yıl süreyle destek verilmektedir. Normal yaşantınıza dönmeniz 7-10 gün arasında olacaktır. Ameliyattan 5-6 saat sonra kalkıp dolaşabilir, 3. gününde ise evinize dönebilirsiniz.Dİğer soru ve talepleriniz için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Buse Yildiz 15 August 2017 Cevapla
Ben amelyati izmirde oldum 18. temmuz 2017 de dikislerim nezaman tamamiyle ilesir ? Sinir stres gibi seylerden uzak durmaya calisiyorum ama olmuyor ..ne yapmam gerek bu durumda? Mesela bir balik yiyorum ufacik hemen midem bulaniyor birkeresinde cok fenalasmistim bu tip sorunlarda ne yapmaliyim ic dikis gibi bir patlama söz konusu olabilirmi cok korkuyorum bu durumdan ..
Op. Dr. Murat Üstün 21 August 2017 Cevapla
Merhaba, Hacmi zorlamadığınız sürece midenize bir zarar vermeniz söz konusu değildir. Bunun yolu da çok iyi çiğneyerek, yavaş yavaş yemek ve doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeyi bırakmaktır. Yediklerinizle bulantı sorunu yaşamanız ameliyatın metabolik etkilerinden kaynaklanır. Temmuzda olduğunuz ameliyatın mide kısmındaki dikişleri şu anda tamamen iyileşmiş durumdadır. Obezite cerrahisinden sonra tad ve koku algısındaki değişiklikler için linkteki makaleleri inceleyebilirsiniz: https://www.drmuratustun.com/obezite-cerrahisi-beyindeki-gida-algisini-degistiriyor/
Zeynep Güneş 3 July 2017 Cevapla
Merhaba Murat Bey. Ben 2 aylık tüp midesiyim. Vücudun sıkılaşması amacıyla kavitasyon, lenf drenaj yaptırmamın, powerplate'in herhangibir zararı olur mu? Karın bölgesine olmasa bile kol ve bacaklara yaptırabilir miyim? Teşekkürler.
Op. Dr. Murat Üstün 4 July 2017 Cevapla
Zeynep hanım merhaba, Bu yöntemlerin ameliyatınıza hiçbir etkisi olmayacaktır. Korkmadan yaptırabilirsiniz. Ancak sarkmaların daha az olması için daha iyisi yüzme gibi tüm vücudu çalıştıracak sporlardır. Geçmiş olsun.
Ayse 7 June 2017 Cevapla
Selam ben altı günlük mide ameliyatliyim Baldır ve bacaklarda ağrı kramp kasılmalar normal mi birde arada bulantı ateşim yok sadece halsizim ev yapımı elma suyu ve normal şu ile besleniyorum mide koruyucu ertip suda içiyorum birde supravit vitamin alıyorum her akşam kan sulandırıcı ama yemek borusu iki göğüs arasında hafif ağrı var guruldama sesi ve tuvaletim hafif sıvı şeklinde teşekkürler
Op. Dr. Murat Üstün 1 July 2017 Cevapla
Ayşe hanım merhaba, Öncelikle sadece elma suyu ve su beslenme için yetersizdir. Mutlaka beslenme takviyesi kullanmanızı öneririm. Bacaklarınızdaki kramp ve ağrı yetersiz su tüketimi ya da mineral eksikliğinden kaynaklanabilir. Yutarken guruldama sesi midenin değişen anatomisi nedeniyle normaldir. Ameliyat sonrası erken dönemde ishal veya kabızlık da beklenebilecek yakınmalardır. Geçmiş olsun.
Zeynep Betül 26 May 2017 Cevapla
Merhaba Midenin tamamen iyleşmesi dikişlerin içerden kaynaması ne kadar sürüyor? Birde ben daha önce safre kese ameliyatı olmuştum kesikler aynı yerden mi olur bu tüp mide ameliyatı için ?
Op. Dr. Murat Üstün 30 May 2017 Cevapla
Zeynep hanım merhaba, Midedeki stapler hattı mukozası, yani iç tabakası 24-48 saatte yapışır, ancak dokunun tam tabaka olarak baştaki sağlamlığına ulaşması aylarca süren bir prosestir. Bu nedenle, ameliyattan sonraki ilk aylarda mide hacminin ani ve fazla zorlanmasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Safra kesesi ameliyatında kullanılan kesi yerleri tüp mide için de kullanılabilir. Belki en fazla 1 tane farklı kesi yapılabilir. Ancak elbette ameliyat yerlerindeki yapışıklıklar, fıtık vb durumlar bunu etkileyebilir. Yani, kapalı, hatta açık bir ameliyat geçirmeniz laparoskopik tüp mide ameliyatına engel yaratmaz. Elbette deneyimli ellerde bu söylediğim geçerlidir. Herhangi bir cerrah tarafından daha önce ameliyat geçirdiğiniz için bu ameliyatınızın açık yapılması gerektiği söylenirse bu deneyimsizliğe işarettir. Sağlıklı günler dilerim.
hilal 20 May 2017 Cevapla
Merhabalar . Ben 90 kiloyum boyun 1. 61 . İnsülin direncim var . Birde troitlerim yavaş çalışıyor. Ameliyat olabilirmiyim
Op. Dr. Murat Üstün 21 May 2017 Cevapla
Hilal hanım merhaba, Öncelikle hipotiroidi ameliyata engel değildir. Yapılması gereken tiroid hormonu takviyesiyle değerlerinizi normal düzeyde tutmaktır. Bildirdiğiniz boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksi NICE kriterlerine göre obezite cerrahisi sınırının altında görünmektedir. (Detay için bkz: https://www.nice.org.uk/guidance/cg189/chapter/1-recommendations) Ancak, obezite ve diyet geçmişinizin, ulaştığınız en üst kilo sınırının, yandaş hastalıklarınızın ve tetkiklerinizin detaylı incelenmesi neticesinde obezitenin metabolik sendroma yol açtığı gösterilirse ameliyat bir seçenek olabilir. Bu değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Londra'da olduğum için benimle yüzyüze görüşmek üzere Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz. Görüşmek üzere.
Cansu turgut 19 May 2017 Cevapla
Merhaba, Ameliyattan sonra kan sulandirici igne vurulmak gerekiyor mu? Bu arada butun sorularima cevap buldum neredeyse, elinize saglik
Op. Dr. Murat Üstün 21 May 2017 Cevapla
Cansu hanım merhaba, Bütün amacımız ve çabamız "neredeyse" yi de kaldırmak :) Güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Obezite cerrahisinin en korkulan komplikasyonlarından biri emboli dediğimiz durumdur. Genellikle bacak toplar damarlarından kaynaklanan bir pıhtının akciğer, beyin gibi hayati bir organa giderek oranın kanlanmasını bozmasıyla gelişir. Bazen küçük bir bölgede geçici beslenme bozukluğu yaratırken, daha büyük bir alanı kalıcı olarak ilgilendiren tıkanıklıklarda akciğerde geniş doku hasarı, felç ve hatta ölüme yol açabilecek kadar ciddi bir komplikasyondur. Emboliye karşı aldığımız önlemler arasında bacaklara devamlı kompresyon uygulayan cihazların ameliyat esnasında kullanılması, ameliyat öncesi ve sonrası erken dönemde giyilen antiembolik çoraplar ve kan sulandırıcı diye bilinen iğneler sayılabilir. Kan sulandırıcı iğneleri hastanın emboli risk derecesine göre, ameliyattan 1-10 gün önce başlar ve tüm hastalarda standart olarak 10. güne kadar da devam ederiz. Her türlü soru ve sorununuzda bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Sevda aydin 15 May 2017 Cevapla
Sayın murat hocam bende tup mıde amelıyatı oldun 3ay once tup mıdeye ozel agrılar oluyo demıssınız gogus bolgesınde kalp agrısı seklınde benım 3ay dolmama ragmen kalp agrısı seklınde sol alt kaburga agrısı oluyo bu sureçte bu agrıların normal olması dogal mı tedırgınlıgım var bır sorun mu var dıye şimdiden cevabınız için cok teşşekur ederim sevgılerımle
Op. Dr. Murat Üstün 17 May 2017 Cevapla
Sevda hanım merhaba, Bahsettiğimiz ağrılar ameliyattan sonraki ilk günler içindir. 3 ay sonra devam eden ağrı araştırılmalıdır. Beslenme sonrası oluyorsa fazla gıda tüketimine bağlı olabilir. Ancak yine de herhangi bir komplikasyon olmadığının belirlenmesi için muayene olmanızda ve bir takım tetkikler yapılmasında fayda vardır. Obezite cerrahisi sonrası yapılan en büyük hatalardan biri de tüm yakınmaların ameliyatla ilişkilendirilmesidir, ki meslekdaşlarımız dahi aynı hataya düşmektedir. O nedenle, ağrı nedeni olabilecek "herhangi bir anormallik olmadığının" kanıtlanması amacıyla mutlaka değerlendirme yapılmalıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası gelişebilecek komplikasyonlarla ilgili linkteki makalemize de göz atabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatinin-komplikasyonlari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/
necmettin kuvaz 14 May 2017 Cevapla
Merhaba eşim 15 gün önce tüp mide ameliyatı oldu biraz ateşi var grip oldu ateş düşürücü ve grip hapı kullanabilir mi
Op. Dr. Murat Üstün 17 May 2017 Cevapla
Necmettin bey merhaba, Öncelikle geçmiş olsun. Obezite cerrahisi sonrası erken dönemde görülen ateş, ağrı gibi belirtiler bazı komplikasyonların habercisi olabilir. O nedenle sadece belirtileri yatıştıracak antigripal ilaçlar kullanmadan önce, ameliyat olduğunuz cerraha görünerek herhangi bir komplikasyon olmadığının belirlenmesi önemlidir. Olası komplikasyonlarla ilgili bu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz. (http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatinin-komplikasyonlari-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/) Sağlıklı günler dilerim.
Aysun cetinkaya 12 May 2017 Cevapla
Merhabalar ben yurtdişinda yaşiyorum ve belli başlı konularda icim rahat ederse gelmek ve amliyat olmak istiyorum, ben Ameliyati türkiyede olup tekrar almanya döndügümde kontrollerim nasil olacak ?! Bir yanlis yapmaktan cok korkuyorum.Hayirli geceler
Op. Dr. Murat Üstün 17 May 2017 Cevapla
Aysun hanım merhaba, Endişenizi anlıyorum ve haklısınız. Obezite cerrahisi herhangi bir ameliyat gibi değildir. Hayatınızı ameliyat öncesi ve sonrası olarak iki ayrı ve birbirinden tamamen farklı iki bölüme ayırır. Ameliyat önemli ve ciddi bir ameliyattır, fakat daha da önemlisi ameliyat sonrasındaki dönemde uyumunuz ve elbette bu konuda sağlanacak destektir. Bizim ekibimizle bu yola çıktığınızda 1 yıllık tüm cerrahi ve diyetisyen kontrolleriniz, tetkikler hariç olmak üzere, ameliyat paketine dahildir. 1 yıl dediğimize bakmayın, bizim hastalarımızla iletişim ve desteğimiz ömür boyu sürmektedir. Yurtışından çok sayıda hastamız olduğundan takip konusunda hatırı sayılır bir tecrübeye sahibiz. Kontrollerde 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan tetkikler önemlidir. Onları bize göndermeniz, genel sağlık durumunuz ve kilo kaybınız hakkında bizi bilgilendirmeniz ve ilk 1 yıl boyunca diyetisyenimiz ve bizimle sıkı iletişimde kalmanız durumunda zaten ideal kilonuza kavuşmuş olacaksınız. Bu süreçte, gelmenizi gerektirecek beklenmedik bir komplikasyon olmadıkça takiplere şahsen gelmeniz zorunlu değildir. Sağlıklı ve mutlu bir hayata ilk adımınızı bizimle atmanız ve yardımcı oalbilmek dileğiyle... Görüşmek üzere.
Hanife Gültekin 30 March 2017 Cevapla
Ben soru sormak istemiyorum aksine tüm sorularımı hiçbir yerde bulamadığım şekilde cevaplamışsınız. Herşey çok güzel ve açık anlatılmış çok teşekkür ederim.
Op. Dr. Murat Üstün 31 March 2017 Cevapla
Hanife hanım, Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Hastalarımızı bilgilendirmek ve eski doktor-hasta iletişim şeklindeki bilgi eşitsizliğini kırmak için yıllardır elimizden geleni yapıyoruz. Bunun işe yaradığını görmek bizi güçlendiriyor. Tekrar teşekkürler..
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.