SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalabilir miyim ?

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de fazla kilo ve obezite oranları salgın düzeyinde artış göstermektedir. Ekim 2015’de yayınlanan TUIK raporuna göre, ülkemizde kadınların üçte biri, erkeklerin ise beşte biri obez hale gelmiştir. Yani neredeyse 10 kişiden 3’ü obeziteden muzdariptir.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI GEBELİK VE DOĞUM
Obezite, sağlık üzerindeki birçok zararlı etkisi gibi, üreme sağlığı üzerinde de ciddi kötü etkilere sahiptir. Bu etkinin en önemli nedenleri, yumurtalıklar etrafında yağ birikiminin ovulasyon dengesini bozması, polikistik over sendromuna bağlı yumurtlama ve adet düzensizlikleri, biriken fazla yağ dokusunun tetiklediği hormonal dengesizlikler ve elbette obeziteye bağlı özbenlik algısı ve seksüel istekte azalmadır.

Obezite cerrahisi uygulanma oranlarını artmasıyla her geçen gün daha çok sayıda genç kadın da obeziteden kurtulmakta ve doğurganlık çağındaki bu kadınların hamileliği de ayrı bir inceleme konusu olmaktadır. Bu konuda en çok merak edilenler ise tüp mide ameliyatından sonra gebe kalmanın güvenli olup olmadığı, obezite ameliyatından sonra hamilelik için ne kadar beklenilmesi gerektiği, gebelik ve doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşemeyeceğidir.

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar obezite cerrahisi geçirmenin sağlıklı bir gebeliğe engel olmadığı gibi, bir çok açıdan riskleri azalttığını göstermektedir. Morbid obez kadınların çoğunda sterilite (kısırlık) problemi görüldüğü gibi, gebe kalırlarsa bu gebelikler gebelik diyabeti, preeklampsi ve fetal distress gibi nedenlerle yüksek riskli gebelikler olacaktır. Oysa bilinmektedir ki, gerçekleşen gebeliklerin neredeyse yarısı istemsiz gebeliklerdir. Bu da, obez kadınlardaki gebeliklerin ne kadar büyük bir risk yarattığını göstermektedir.

Sadece ABD’de 1998-2005 yılları arasında % 83’ü doğurganlık çağındaki kadınlar olmak üzere, obezite ameliyatlarının oranı % 800 düzeyinde artmıştır. Obezite cerrahisi kısırlığın en önemli nedeni olan obeziteyi ortadan kaldıracağından, bu kadınların çoğunun hamile kalacağı önceden tahminlenebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Gebelik Güvenli midir?
Bir çok obez anne adayı, obezite cerrahisinden sonra gebelik ve doğumun riskli olacağı, kansızlık, beslenme sorunları ve bebekte gelişme geriliği yaratacağı gibi nedenlerle endişelidir. Oysa çalışmalar göstermiştir ki, obezite cerrahisi başta gebelik diyabeti, yüksek tansiyon gibi gebeliği riske atabilecek problemleri yarıya yakın oranda azaltmaktadır. Makrosomi, yani aşırı kilolu bebek riski azalacağından sezaryen oranları da düşmektedir. 2008’de, o zamana kadarki 75 çalışmayı birleştiren bir incelemeye göre, obezite cerrahisinden sonra gebelik ve doğum, obezken olandan kesinlikle daha az risklidir. Üstelik obezite cerrahisi olan gebelerde gebelik sırasında kilo alımı da, geçirmeyenlerden çok daha az olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Gebe Kalmak İçin Ne Kadar Beklenmelidir?
Yapılan birçok çalışmanın sonucuna göre, gebe kalmak için idealde 18-24 ay beklenmesi gerektiği, minimum bekleme süresinin ise 12 ay olması gerektiği bildirilmiştir. Bu bekleme süresi anne adayının yeni beslenme düzenine alışıp gerekli besin alımını düzene sokabilmesi, bu dönemde gelişebilecek komplikasyonların gebelikle etkileşiminin önlenmesi ve iyileşme sürecinin ideal şekilde tamamlanabilmesi için gereklidir. Çünkü gebelik başlı başına tüm metabolizmayı etkileyen bir olaydır. Bu dönemde besin maddelerinin, vitamin ve minerallerin çoğunluğu bebeğe yönlendirilecektir. Yine enerji ve vitamin ihtiyacının arttığı bir dönemdir. Gebelik nedeniyle yaşanabilecek sindirim problemleri, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilerin obezite cerrahisiyle etkileşmesi durumu karmaşıklaştıracaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Geçiren Biri Normal Doğum Yapabilir mi?
Obezite cerrahisinden sonra doğumda sezaryenin gerekli olduğuna yönelik hiçbir zorunluluk yoktur. Hatta sezaryene neden olan iri bebek gibi problemler obezite cerrahisinden sonra azalmaktadır. Ancak bu gebelikler kıymetli ve riskli gebelik kapsamında olduğundan sezaryenin daha fazla tercih edildiği de bir gerçektir.

Obezite Cerrahisinden Sonra Gebelikte Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı bir gebelik ve doğum için en önemli konu beslenmedir. Beslenme programı geçirdiğiniz ameliyat türüne göre ve sizin bireysel ihtiyaçlarınıza göre değişebilir. Tüp mide ameliyatlarından sonra ağız yolundan alınan destek vitaminler yeterli olurken, bypass ve emilimi kısıtlayan ameliyatlarda bazen damar yolundan takviye gerekebilir. Gebelik süresinde özel takip gerektiren ve desteklenmesi gereken en önemli vitaminler folat, B12, demir, kalsiyum ve D vitaminidir.

Özel beslenme danışmanlığı obezite ameliyatından sonra çok önemlidir ve gebelik süresince de yakınen sürdürülmelidir. Normalde geçerli olan günde 60 gram protein gibi temel kurallar gebelikte de biraz daha arttırılarak geçerlidir. Bunun yanısıra ilgili uzmanlarca ultrason ve kan tahlilleriyle takiplerin düzenli olarak sürdürülmesi ve gerekli vitamin takviyelerinin eklenmesi sorunsuz bir gebelik süreci sağlayacaktır.

Obezite Cerrahisinden Sonra Gebe Kalınırsa Kilo Geri Alımı Görülür mü?
Gebelik yüzünden ameliyatla verilen kiloların alınması söz konusu değildir. Hatta, obezite cerrahisi geçiren hastalar, geçirmeyen gebelere göre daha az kilo alırlar. Aslında temel olan gebelik sırasında hiçbir şekilde sağlıklı beslenme düzeninden sapmamak ve asla gereksiz kalori almamaktır. 2008’de yapılan bir araştırma, gebelik sırasında normalin üstünde kilo alımının anne ve bebeğin sağlık risklerini iki kat arttırdığını göstermiştir. İdeal olan gebelik süresince bariatrik diyetisyenle birlikte sağlıklı beslenme planına devam etmektir.

Özetleyecek olursak, obezite cerrahisinden sonra gebe kalmayla ilgili bir çok sorun düzeleceğinden korunma ihmal edilmemelidir, ideal süre olan 18 ay veya en az 12 ay beklenmelidir, beslenme ve vitamin düzeyi takibi ihmal edilmemelidir. Kadın doğum uzmanı geçirilen ameliyat hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir.

 

Zuhal kavci 26 November 2018 Cevapla
Merhaba hocam .dogumdan sonra tüp mide amaliyati olunurmu veya ne kadar sonra olunur
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Zuhal hanım merhaba, Burada belirleyici olan emzirme dönemidir. En az 6-9 ay emzirmeyi ve ancak emzirme süreci sona erdikten sonra ameliyatı öneriyoruz. Bu süreçte vücudunuzdaki gebelikle ilgili hormonal değişiklikler de normale dönecektir. Daha detaylı bilgi ve değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Özlem göktaş 22 November 2018 Cevapla
Mide küçültme ameliyatı olmak istiyorum 6 ay sonra çocuk yapabilir miyim çok riski varmı
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Özlem hanım merhaba, Obezite cerrahisinden sonra 12 ay süreyle gebe kalınmamasını öneriyoruz. Bu amaçla BU LİNTEKİ MAKALEYİ incelemenizi öneririm. Daha detaylı bilgi ve değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Yeşim yazan 9 November 2018 Cevapla
7 ay oldu ben ameliyat olalı ama 7 haftalık hamileyim Doğum kontrol hapı kullanmama rağmen gebe kaldım doktorumun söylediğine göre vücudum ilaca dayanıklıymıs oyüzden gebe kalmışım böyle bişey olabilirim?? Bide şimdi ne yapmalıyım aldırmak istemiyorum
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Yeşim hanım merhaba, Obezite cerrahisinden sonra 12 ay gebe kalınmamasını önersek de zaman zaman erken gebeliklerle karşılaşabiliyoruz. Bu durumda paniklemenize gerek yok. Riskli gebeliklerde uzman bir kadın doğum uzmanı ile normal gebelik sürecine devam edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi ve değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.
Çağla esoğlu 17 April 2018 Cevapla
Meraba ben ocak ayı başında tüp mide ameliyat oldum 135 kilo ile oldum şuan 103 kiloyum 4 ay oldu yaşımda 24 ve çocuk sahibi olmak istiyorum cocugum olabilirmi acaba Şeker vs hastalığım yok 6. Ayımı bekledikten sonra hamilelik düşünüyorum
Op. Dr. Murat Üstün 17 April 2018 Cevapla
Çağla hanım merhaba, Yazıyı yeterince dikkatle okumadığınız ve hatta videoyu izlemediğiniz anlaşılıyor. Bunları yaparsanız sorunuzun cevaplarının zaten verildiğini görebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Dilara solmaz 24 February 2018 Cevapla
Merhabalar ben 1 senelim tup mideliyim ve 8 hafta 5 gunluk hamileyim bu gebeligin bir sakincasi varmk
Op. Dr. Murat Üstün 25 February 2018 Cevapla
Dilara hanım merhaba, 1. yıldan sonra gebelikte herhangi bir sorun yoktur. Ancak riskli gebelike takibinde deneiymli bir obstetrik uzmanı ile devam etmeniz sağlıklı olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.
Feyza 10 December 2016 Cevapla
Hocam bizim çoçuğumuz maalesef olmuyor. Doktorlar bunun fazla kilonuzdan olabileceğini söylüyor. Acaba sadece tüp mide ameliyatı olsam hamile kalabilir miyim
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Feyza hanım merhaba, Obezitenin yol açtığı ciddi sağlık problemleri arasında doğurganlıkta azalma, adet problemleri ve polikistik over problemi de vardır. Bu nedenle birçok çift, başka bir problem saptanmadığı halde gebe kalma sorunları yaşamaktadır. Bunu kişisel pratiğimizde de net şekilde görüyoruz. Çoğu zaman yıllardır korunmadığı halde gebe kalamayan kadın hastalarımız, obezite cerrahisinden 1-2 ay sonra, korunmayı ihmal ettiklerinden gebe kalabiliyorlar. Bu nedenle, elbette sizi daha detaylı değerlendirmeden net bir şey söyleyemem, ancak obezite cerrahisi sınırında bir kilo probleminiz varsa, büyük ihtimalle ameliyattan sonra problem çözülecektir. Ancak ameliyattan sonra ilk 12 ayda gebe kalınmaması gerektiğini de unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.
Aslı 10 December 2016 Cevapla
Tüp mide ameliyatından hemen sonra hamile kalırsam ne gibi riskler bekliyor beni.
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Merhaba, Tüp mide ameliyatından sonra beslenme şeklinizde çok ciddi değişimler olacaktır. Özellikle de ilk aylarda bu düzene alışmanız bazen güç olabilmektedir. Tüm beslenme düzeninizi değiştireceğiniz bu dönemde erken bir gebelik yeterli besin almanızı engelleyebileceğinden sorun yaratabilir. Yine de, eğer bu istenen ve feda edilemeyecek bir gebelikse riskli gebeliklerde uzman bir kadın doğumcu takibinde doğuma kadar olan süreç sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilir. Her ne kadar istemesek de, bu şekilde birkaç hastamız sağlıklı doğumlar gerçekleştirmiştir.Yine de size ilk 12 ay kesinlikle gebe kalmamanızı öneririz. Sağlıklı günler dilerim.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.