SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara İçilir mi?
Eslem topuz 3 December 2018 Cevapla
4 gunluk tup mideliyim sigara icmek cok istiyorum duramiyorum ya hocam nolur bisey ddyin
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Eslem hanım merhaba, Sanırım size sigara içme izni vermemi bekliyorsunuz. O halde bu linki incelemenizi öneririm. (http://www.tupmide.com/tup-mide-ameliyati-sonrasi-sigara-icilir-mi/) Sağlıklı günler dilerim.
Betül 20 April 2018 Cevapla
Merhaba Hocam Ben bundan 21 gün önce migde tüp ameliyati oldum ve nargilye Cok Özledim nezaman icebilIrim?
Op. Dr. Murat Üstün 21 April 2018 Cevapla
Betül hanım merhaba, Tütün ve tütün ürünlerinin bedeninize vereceği zararları kabullenerek içmek istiyorsanız bizim bunu onaylamamızı beklemeden içebilirsiniz. Buna onay vermem mümkün değildir. Önerim bu ameliyatı bir dönüm noktası kabul edip tüm zararlı alışkanlıklarınızdan da kurtulmaktır. Sağlıklı günler dilerim.
Sümeyye ildeniz 15 April 2018 Cevapla
Merhaba hocam, Ben sigara kullanan biriyim ve tüp mide ameliyatı olmak istiyorum. Acaba sigara kullanımını ameliyattan önce ne kadar süre bırakmak gerekiyor. Yada bırakamıyorsak bırakmadan ameliyata girilebilir mi?
Op. Dr. Murat Üstün 17 April 2018 Cevapla
Sümeyye hanım merhaba, Yazımızda bunların tümü cevaplanıyor zaten. Tavsiyem, bu ameliyatı tüm kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bir fırsat olarak görmeniz ve kuralları esnetmek yerine, yeni sağlıklı yaşam tarzınızı inşa etmeye başlamanız olur. Sağlıklı günler dilerim.
Gamze örn 29 March 2018 Cevapla
Merhaba hocam,bn 1 ay önce tüp mide ameliyatı oldum.yeni başladım günde 4 tane sigara içiyorum ameliyattan öncede içiyordum bırakamamıştım sizce ne kadar zararı olur bana
Op. Dr. Murat Üstün 29 March 2018 Cevapla
Gamze hanım merhaba, Size sadece tek bilgiyle yanıt vereceğim. Hangi sigaranın akciğer kanserini tetiklediğini saptamak mümkün değildir. Yani 3 paket içen biri akciğer kanseri olmayabilir ama tek bir sigara bunu tetikleyebilir. Bu bilgiler ışığında sigara içmeye devam etmek sizin özgür iradenizle vereceğiniz bir karardır, elbette sonuçları da sizin sorumluluğunuzdadır. Sağlıklı günler dilerim
Gamze orn 29 March 2018 Cevapla
Haklısınız hocam keşke bırakabilsem bn en fazla kaçak riskini merak ettim
Şeyda 7 March 2018 Cevapla
Ben mide ameliyatı oldum midemin tamamı alındı 8 ay falan oluyor sigara içsem mideme yaralarıma bir zararı olur mu
Op. Dr. Murat Üstün 10 March 2018 Cevapla
Şeyda hanım, Videoyu izlerseniz sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Davut tunar 6 February 2018 Cevapla
Merhaba hocam 24 gun once peptik ulsere bagli mide delinmesi ameliyati oldum enfeksiyon kaptim ve akintim durmuyo hergun akinti bosaltiyolar bunun bir sonu yokmu
Op. Dr. Murat Üstün 6 February 2018 Cevapla
Davut bey merhaba, Enfeksiyonun batın içi mi yoksa deri altı kaynaklı mı olduğunu anlamak için, varsa yapılan tetkiklerinizi bana iletirseniz daha net yanıt verebilirim. Bu akıntı lokal enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, delinme alanında gelişen fistüle de bağlı olabilir. Sağlıklı günler dilerim.
Efe duman 4 February 2018 Cevapla
Hocam ben mide delinmesi ameliyati oldum ulserde var fakat sigarayi birakamiyorum nasil bir risk beni bekliyor tesekkur ederim
Op. Dr. Murat Üstün 4 February 2018 Cevapla
Efe bey merhaba, Sigara içmeye devam ederek tekrar mide delinmesi yaşama riskini arttırmayı kabul ediyorsunuz. Yanısıra linkteki makaleyi de okuyarak kararınızı ona göre vermenizi öneririm. En sağlıklısı bırakmak veya en azından elektronik sigaraya geçmek olacaktır. Sağlıklı günler dilerim. https://medicorium.com/kanser-riski-sizin-kontrolunuz-de-mi/
Aylin Tonyalı 2 February 2018 Cevapla
Murat Hocam miğde tüp amaliyatı olalı 18 gün oldu lütfen bana yardımcı olun ben sigara kullanan biriydim amaliyattan sonra hiç içmedim kafayı yicem içmeden günde üç sigara içsem zararı ne olur cevabınızı bekliyorum
Op. Dr. Murat Üstün 4 February 2018 Cevapla
Merhaba, Bu tarz sorularınızı ameliyat olduğunuz cerrah ve ekibi cevaplayacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle.
Ercan Kara 30 January 2018 Cevapla
Hocam Bağırsağım Patladı Apandisitimin Etrafını Sıvı kapladı Ve hem Apandisitimi aldılar Hem de bağırsağımda dikiş var hastaneden çıktık çıkalı bir tane sigara içmedim yaklaşık 25-30 gün önce çıktım hastaneden sigara içsem içerideki dikişlere zarar verip ölüm tehlikesini geri getirir mi
Op. Dr. Murat Üstün 30 January 2018 Cevapla
Ercan bey merhaba, Bu kadar süre sonra sigaranın o anlamda bir zararı olmaz, ancak kötü yara iyileşmesinden damar hasarına, akciğer kanserinden barsak kanserine kadar kadar bir çok diğer zararını göze alıyorsanız. Sağlıklı günler dileriz.
burhan çetin 26 January 2018 Cevapla
hocam ben mide amelyatı oldum ünser vardı bende sigara kullanıyorum bunun bana bi zararı olur mu
Op. Dr. Murat Üstün 27 January 2018 Cevapla
Burhan bey merhaba, Sigara sadece akciğerlerinize ve damarlarınıza zarar vermekle kalmaz, yara iyileşmesini de kötü yönde etkiler ve midede ülser riskini arttırır. Tüm hayatınızı etkileyecek bu kadar büyük bir karar verip, bu ameliyatı olduktan sonra sigaraya devam etmeniz onaylanabilecek bir durum değildir. Elektronik sigaranın bu tip zararları yoktur. En azından elektronik sigaraya geçmenizi öneririm. Sağlıklı günler dilerim.
Merve Korkmaz 25 January 2018 Cevapla
Hocam ben 105 kiloyum 24 yaşındayım bende ameliyat olucam bu hafta ama çok korkuyorum kaçak olunca Ani ölüm oluyormuş psikolojim çok bozuldu ölmiyim ama her acıya dayanırım ve biran önce kilolarımdan kurtulym çabasındayım işallah kaçak Olmaz ve olursa belirtileri ne olabilir
Op. Dr. Murat Üstün 26 January 2018 Cevapla
Merve hanım merhaba, Öncelikle psikolojik olarak hazır değilseniz ve yeterince bilgilendirilmediyseniz bu ameliyatı ertelemenizi öneririz. Çünkü normalde tüm bu endişelerinizin giderilmiş olması ve kaçak belirtileri hakkında bilgilendirilmiş olmanız gerekir. Sağlıklı günler dileriz.
Oan bayrak 20 October 2017 Cevapla
Hocam pazartesi ameliyat oldu tup migde slev ameliyati sigara icmedim ama dayanamiyorum yani 1 veya 2 tane den bir sakinca olurmu zararlarindan tabi haberdarim ama cok zorlamama ragmen olmuyor iste birakamiyorum
Op. Dr. Murat Üstün 20 October 2017 Cevapla
Osman bey merhaba, Sigara doku beslenmesini bozar ve kaçak riskini arttırır. Bunu göze alarak içmek istiyorsanız elbette içebilirsiniz. Önerim nikotin bandları kullanmanızdır. Sağlıklı günler dilerim.
Melisa 21 August 2017 Cevapla
Merhaba nice tanıdıklarım ameliyattan 1 hafta sonra sigara içebildiklerini ama yarısında söndürdüklerini bunun yanında ağızda kötü bi tat ve koku bıraktığı için midelerinin bulandıklarını söylüyolar sağlıklarıda maşallah çok iyi yani ameliyattan 1 hafta sonra en azından yarım sigara içilse midede iyileşmeyi geciktiren bi durm olur mu?
Op. Dr. Murat Üstün 21 August 2017 Cevapla
Merhaba, Obezite cerrahisi etkinliğini sindirim sistemi üzerinde uygulanan işlemlerin oluşturduğu hormonal değişiklikler sayesinde gösterir. Yani sadece mideyi küçültmek ve yemeyi azaltmakla değil,bozulmuş olan metabolizmayı resetleyerek etki eder. Obezite ameliyatlarından sonra özellikle ilk 6-18 ay süreyle tad ve koku algısında da ciddi değişiklikler meydana gelir. Sigara içen hastalarımızın bu dönemden faydalanarak sigarayı ilelebet bırakmalarını öneriyoruz. Sigara akciğer başta olmak üzere genel sağlığa zararları yanısıra, doku beslenmesini bozarak komplikasyon oranlarında artışa, mide asid salgısının artmasına ve ülser oluşumunun kolaylaşmasına neden olur. Sleeve gastrektomi, yani tüp mide ameliyatlarında olmasa bile, gastrik bypass ameliyatlarından sonra hastanın sigara içmesi marjinal ülser ve hatta ülser delinmelerine neden olacağından kesinlikle yasaktır. Sağlıklı günler dilerim.
Hasibe akçakaya 9 June 2017 Cevapla
Hocam 3 gün sonra mide küçültme ameliyatm var fakat sigarayı hâlâ bırakamadm ameliyat sırasında bir sorun oluşur mu?
Op. Dr. Murat Üstün 1 July 2017 Cevapla
Hasibe hanım merhaba, Gastrik bypass ameliyatlarında sigara kesinlikle kontrendikedir, çünkü mide-barsak bileşkesinde ülsere yol açar. Tüp mide ameliyatlarında da mide mukozasına zararlı etkileri vardır. Onun dışında anesteziden uyanırken balgam sekresyonuna bağlı sıkıntılar ve kötü bir uyanma süreci yaşayabilirsiniz. Ancak herşeye rağmen bırakamadıysanız endişelenmenize gerek yok. Anestezi uzmanı gerekli müdahaleleri yapacaktır. Tavsiyem Ghrelin etkisine bağlı gelişecek ameliyat sonrası isteksizlik ve bulantıdan istifade ederek sigarayı bırakmanızdır. Şimdiden geçmiş olsun dileklerimle.
Mehmet 21 April 2017 Cevapla
Hocam merhabalar benim sorum şu ameliayt sırasında midenin alınan kısmı zımba gibi birşey ile kapatılıyor ve kısa vadede kaçak riski oluşuyor peki 1-2-3 yıl sonra hatta ömrünüz boyunca azda olsa oradan kaçak riski olacak mı yoksa orası adeta bir yara gibi kapanarak tam küçük normal bir mide formunu mu alacak?
Op. Dr. Murat Üstün 21 May 2017 Cevapla
Mehmet bey merhaba, İkinci seçenek doğru, yani iyileşme süreci tamamlandıktan sonra stapler hattı da midenizin herhangi bir bölgesi kadar dayanıklı hale gelecek.
Berke 12 December 2016 Cevapla
Merhaba Murat bey, ben sigarayı çok kullanmıyorum, ama haftada bir kere muhakkak buro içiyorum. Şu hayattaki en büyük zevkim. Bazen güzel bir anlaşma yaptığımda, güzel bir işi bitirdiğimde ilk yaptığım şey kahve eşliğinde buro içmek. Şimdi bu zevkimi elimden alacak mısınız. Haftada bir buro içmenin böyle inanılmaz zararı olur mu?
Op. Dr. Murat Üstün 17 December 2016 Cevapla
Berke bey merhaba, Sanırım haftada bir puro içiminden bahsediyorsunuz. Bu sıklıkta tütün kullanımının sizin tabirinizle "inanılmaz" zararı olmaz. Ancak tüp mide ameliyatından sonraki ilk aylarda, doku iyileşmesi tamamlanana kadar kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sonrasında belirttiğiniz sıklıkta tütün kullanımının büyük bir zararı olmaz. Ancak bu söylediğim tüp mide ameliyatı için geçerlidir. Gastrik bypass veya anastomoz içeren ameliyatlarda hiçbir şekilde tütün ürünü kullanılamaz.
Pelin 12 December 2016 Cevapla
Merhaba ben elektronik sigara kullanıyorum, tüp mide ameliyatı sonrasında elektronik sigarayı bırakmamda bir sakınca var mı ?
Op. Dr. Murat Üstün 17 December 2016 Cevapla
Pelin hanım merhaba, Aslında elektronik sigaraların vücuda zararları ile ilgili bir çok yayın çıkmakta. Dolayısıyla tüp mide ameliyatından sonra sigaranın, elektronik olanı da dahil, her türlüsünden uzak kalmanız en doğrusu olacaktır. Hem sigara kadınlarda cildi çok erken yaşlandırır, ne gerek var değil mi :)
Mehmet 10 December 2016 Cevapla
Bu ameliyattan sonra diyelim ki zayıfladım, sonraki sene sigaraya tekrardan başladım, beni ne gibi riskler bekliyor olacak. Yapmış olduğunuz ameliyat ile gelebilecek ek riskler barındırıyor mu ?
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Merhaba Mehmet bey, Aslında ideali bıraktıktan sonra sağlığınız için bu kadar ispatlanmış zararı olan bir bağımlılığa hiç dönmemeniz. Ancak döndüğünüzde, en azından öncelikle kilo verme başarınıza negatif bir etkisi olacağını söyleyebilirim. Öte yandan mide asidi üzerindeki etkileri ile gastrit, reflü gibi yakınmalarınızı arttıracaktır. Akciğerinize olan etkilerinden bahsetmiyorum bile. O nedenle, gelin yeni yaşamınızda sigaraya hiç yer vermeyin. Sağlıklı günler dilerim.
Sigara İçilen oda 10 December 2016 Cevapla
Hocam şimdi benim anlamadığım şu, benim bildiğim kadarıyla sigarayı bırakmak , zayıflamaktan daha zor birşey. Eğer ben sigarayı bırakabilecek bir iradem olsaydı size hiç gelmez spor ve diyetle zaten zayıflardım. Ben şimdi o kadar para harcadıktan sonra sigarayı bırakmam mümkün olmuyor, tabi sigarayı bırakma gibi bir ameliyatınız yoksa.
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Merhaba, Aslında her ikisi de kuvvetli bağımlılıklar. Biri alışık olduğunuz yeme alışkanlıklarından vazgeçmenizi, alışık olmadığınız şekilde spor yapmanızı gerektiriyor. Diğeri de sağlığınızı her yönden harabettiğini bildiğiniz ve binlerce zararlı kimyasal içeren bir iletten kurtulmayı.. Sigarayı bırakmak için bir çok yardımcı yöntem mevcut. Akupunkturdan bir takım davranışsal terapi yöntemlerine kadar. Önerim mutlaka bunları deneyerek sigaradan kurtulmanız. Eğer ameliyatınız bypass ise bu çok daha önemli. Çünkü bypass ameliyatlarında sigara doğrudan ülser oluşumuna yol açıyor. Ameliyat dönemi ve erken dönemde ise hem konforunuzu bozan, hem de komplikasyon risklerinizi arttıran bir faktör. Bu nedenle, kendinizi değiştirmeye karar verdiyseniz buna sigara bağımlılığından kurtulmayı da eklemelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Osman 10 December 2016 Cevapla
Tüp mide ameliyatı sonrası sigara içmeyi bırakamadığım zaman beni ne gibi riskler bekliyor ? Murat bey sizde biliyorsunuz ki sigara kolay bırakılan birşey değil.
Op. Dr. Murat Üstün 10 December 2016 Cevapla
Osman bey merhaba, Son derece haklısınız, sigarayı bırakmak gerçekten de zor. Ama emin olun, hayatınızın kontrolünü yeniden ele almanızı sağlayacak böyle bir ameliyata hazırlanırken, bu değişimi de gerçekleştirmeniz hem konforunuzu arttıracak, hem de riskleri azaltacaktır. Sigara içimi ameliyat aşamasında anestezi ile ilgili riskleri arttırır. Mukus tıkaçları küçük havayollarının tıkanmasına ve onu izleyen enfeksiyonlara zemin hazırlar. Mide yönünden ise, erken dönemde doku iyileşmesini ve kanlanmasını bozar. Biliyoruz ki, tüp mide ameliyatından sonra kaçakların en önemli nedenlerinden biri staplere bağlı teknik problemler ise, diğeri de doku iyileşme problemleridir. Daha uzun vadede, sigara içiminin kilo vermeyi güçleştiren bir etkisi olduğunu bildiren yayınlar da mevcuttur. Yani, kısacası, siz gelin bu sigarayı bırakın ve yeni bir hayata adım atın:) Sağlıklı günler dilerim.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.