SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Cinsellik Nasıl Olmalı?

OBEZİTE CERRAHİSİNDEN SONRA ARTILARI EKSİLERİYLE SEKS HAYATI
Obezite cerrahisinden sonra birçok hasta genel sağlık durumlarında, fiziksel performanslarında ve elbette cinsel hayatlarında olumlu gelişmeler bildirmektedir. Diyet programı tamamen değişmiştir, artık daha fazla protein, daha fazla meyve-sebze, daha az karbonhidrat ve çöp gıda içermektedir. Egzersiz düzeyi ameliyat öncesine göre artmış, günlük yaşamda hareket etmek giderek daha kolay hale gelmiştir. Alınan günlük vitamin takviyelerinin de etkisiyle ilk günlerde görülebilecek halsizlik de giderek normale dönecektir.

Biz obezite cerrahları hastalarımızın gerek günlük yaşamda, gerek biokimyasal sonuçlarında yaşadıkları devrimsel gelişmeleri büyük bir keyifle izleriz. Ancak cinsel yaşamdaki gelişmeler genellikle tabu kabul edilip, pek konuşulmazlar. Yapılan çalışmalara göre tüp mide ameliyatı sonrası cinsel yaşamdaki en büyük gelişme genç ve evli kadınlarda bildirilmiştir. Gerek cinsel istek, gerek uyarılma, gerekse orgazm sayısı ve toplam tatminde belirgin iyileşme rapor edilmiştir.

Bütün bu gelişmelerin altında yatan en büyük etken, ameliyattan sonra dış görünüşün değişmesi ve buna paralel olarak kişinin kendini diğer insanların gözünde daha çekici hissetmesidir. Bazen dışarıdaki kişilerin ilgileri rahatsız edici olabilse de, çiftler açısından bu kendinden memnun olma halinin ilişkiyi kuvvetlendirdiği ve partnerlerin karşılıklı tatminini arttıracağı kesindir.

Obez Erkeklerdeki Cinsel Bariyerler
Obezite cerrahisinden önce fazla kilolu veya obez erkeklerin sıklıkla ereksiyon problemleri veya cinsel ilişki sırasında nefes problemleri yaşadıkları bildirilmiştir. Obez erkeklerdeki kötü seksüel performansın bir nedeni düşük olduğu gösterilmiş olan testosteron seviyeleri olabilir. Ek olarak obez erkekler, düşük benlik algısı nedeniyle seksüel birliktelikler oluşturmakta da sorun yaşamaktadır.

Erkeklerde Kilo Kaybından Sonra Daha İyi Bir Seks Hayatı Mümkün
Obezite cerrahisi geçirmeyen erkeklerle kıyaslandığında, cerrahi sonrası erkeklerin cinsel hayatlarında bariz düzelme görülmektedir. Cinsel istek ve üretkenlik için gerekli olan testosteron hormonunun seviyeleri, obezite cerrahisinin sağladığı kilo kaybı miktarına bağlı olarak düzelme göstermektedir. Cinsel yaşamdaki düzelmelerin testosteron seviyesiyle bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Yanısıra, obezite cerrahisinden önce mümkün olmayan yeni pozisyonların keşfedilmesi, nefes darlığı vb nedeniyle kısa olan sürelerin uzaması da bu iyileşmenin diğer nedenleridir.

Kadınlar İçin de Obezite Cerrahisinden Sonra Seks Yaşamı Daha İyidir
2010’da yapılan bir çalışmaya göre, obezite cerrahisi geçiren kadınların % 70’i ameliyat sonrası seks hayatında düzelme bildirmiştir. Ameliyattan önce kadınların % 63’ünde seksüel disfonksiyon belirtileri saptanmıştır. Obezite cerrahisinden 6 ay sonra, aynı kadın grubunun % 68’inde disfonksiyon düzelmiştir. Düzelmeler cinsel istek, ıslanma, orgazm ve genel tatmin alanlarında gerçekleşmiştir. Kadın cinsel davranışı erkeklerinkinden daha az hormonal bağımlı olsa da, muhtemelen düzelmiş vücut imajı artmış libidodan sorumludur. Benzer şekilde, obezite cerrahisinden sonra kadınlarda doğurganlıkta ciddi oranda artış ve gebelikle ilişkili komplikasyonlarda anlamlı azalma saptanmıştır.

Bu konuda son olarak vurgulamamız gereken nokta ise, obezite cerrahisinden önce korunmadığı halde gebe kalamayan kadınlar hakkındadır. Bu hastaların obezite cerrahisinden sonra mutlaka etkili bir doğum kontrolü yöntemi uygulamaları gerekir. Çünkü, obezite cerrahisinden sonra 12 ay boyunca, yani hızlı kilo verme döneminde gebe kalınmasını hiçbir şekilde önermiyoruz. Daha önceki alışkanlıkla korunmaksızın cinsel ilişki, istenmeyen bir erken dönem gebeliğe yol açabilir.

Gökçe 30 June 2018 Cevapla
Merhaba hocam 2 çocuğum var haftaya operasyona gireceğim,operasyondan sonra hamile kalma olasılığı yüksek diye okudum bu ameliyati olurken aynı anda yumurtalıkları bağlayabilir miyim? Teşekkür ederim
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Gökçe hanım merhaba, Tüp ligasyonunun obezite cerrahisi ile aynı anda yapılması mümkündür. Saygılar
Ece Bilgin 15 May 2018 Cevapla
hocam 5 gün önce ameliyat oldum masturbasyon yapsam birşey olur mu sevgiler
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Ece hanım merhaba, Tüp mide ameliyatı sonrası size rahatsızlık vermeyecek şekilde her türlü eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Ayşe Akar 9 December 2017 Cevapla
Merhaba ben 21 yaşında 2 çocuk annesiyim ve 104 kiloym boyum 166 falan ben ameliyat olabilir miyim ve olursam 2 dogumdada çok fazla çatlağım olduğunu bacaklarda göğüste kolda karnım zaten harita gibi sarkmalar muhtemelen çok fazla olacak ve öğrenci bir halinde alacak vücudum şu ancak bile karnım da için bacakta falan sarkan yerlerim çok fazla bunu estetikle halledebilir miyiz yani genç kız vücudu gibi olur mu tekrar hiç dogum yapmamış gibi
Op. Dr. Murat Üstün 19 December 2017 Cevapla
Merhaba, Vücut kitle indeksiniz, elbette diğer detayları da değerlendirmek kaydıyla obezite cerrahisi için uygun olabilir. Ameliyatla sağlanan zayıflamadan sonra estetik cerrahi ile olabildiğince deri sarkmalarından kaynaklanan estetik problemler azaltılır. Ama hiçbir zaman genç kız gibi olmasını hayal etmemelisiniz. Beklentilerin gerçekçi olması, memnuniyeti arttıracak bir faktördür. Sağlıklı günler dilerim.
Muhammet cetin 23 October 2017 Cevapla
Hocam zayifladiktan sonra peniste büyüme olur mu
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Muhammet bey merhaba, Linkteki makalemizde sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz. Ama, evet! Relatif olarak obezite cerrahisinden sonra penis boyutunda artma olur. http://35.178.203.11/tup-mide-ameliyatindan-sonra-penis-buyur-mu-ereksiyon-etkisi/ Sağlıklı günler dilerim.
Wind the change 21 October 2017 Cevapla
Merhaba degerli hocam Karım ameliyat olmadan önce çok iyi bir cinsel yaşantımız vardı. Ameliyat sonra sı ise aşırı isteksizlik var. Ameliyat olalı 4 ay oldu düzelir diye bekledikçe durum daha da isteksizliğine doğru gidiyor. Bu durum normal mi? Değil ise nasıl bir çözüm öneriniz olur? Değerli görüşlerimiz için şimdiden teşekkür ederim
Op. Dr. Murat Üstün 27 November 2017 Cevapla
Merhaba, Aslında obezite cerrahisi sonrasında hem seksüel istekte, hem bedensel performansta, hem de orgazm sayısında artış beklenir. Bu nedenle, bir psikoterapistle görüşerek destek almanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.
Okan oktay 7 September 2017 Cevapla
Hocam bende tasli kese var multip dendi tup mide ile tasli kese ameliyati bir arada olurmu
Op. Dr. Murat Üstün 13 October 2017 Cevapla
Okan bey merhaba, Safra kesesinde de bir problem varsa biz daima aynı seansta her iki ameliyatı da gerçekleştiriyoruz. Sağlıklı günler dilerim.
Fatma soysal 15 June 2017 Cevapla
Hocam mrb 9 yıllık evliyim hiç bi sorun olmamasına rağmen hamile kalamadım 6 kez tüp bebek denemelerimiz hep olumsuz sonuçlandı bütün doktorlarım hep zayıflamamı istiyorlar ama ne yaptıysam olmuyor 1 sene diyetisyene gittim zorla 8 kilo verdim ama sonrasında fazlasıyla geri aldım spor salonuna gidiyorum ama bir türlü zayıflayamıyorum yaklaşık 20 kilo fazlam var vki 33 sizce ameliyat olabilirmiyim son çarem ameliyat olmak lütfen cvp verin şimdiden tşk
Op. Dr. Murat Üstün 1 July 2017 Cevapla
Fatma hanım merhaba, BMI değeriniz şu anda geçerli obezite cerrahisi kriterlerinin altında görünüyor. Ancak değerlendirmelerde metabolik sendrom saptanırsa cerrahi bir seçenek olarak tartışılabilir. Bütün metabolik değerlerinizin normal çıkması durumunda endoskopik yöntemler dışında hiçbir cerrahi metod önerilemez. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere...
Rümeysa 30 May 2017 Cevapla
Bende amaliyat için sıra bekliyoeum bugun biri mide amaliyatı olduktan 20 gün sonra yoğun bakıma alındı cuma gunu ve bugun öldü tabi kendi hatasıda olabilir v.s v.s ama neden yogun bakıma alınır hastan sizce ne olmuş olabilir
Op. Dr. Murat Üstün 1 June 2017 Cevapla
Rümeysa hanım merhaba, Obezite ve metabolizma cerrahisi zaten obezitenin organları kötü etkilediği ve bazen kronik hastalıklara yol açtığı, sağlık açısından kötü durumda olan hastalara uygulanır. Bahsettiğiniz hasta hakkında detay bilmiyorum ama muhtemelen bir çok yandaş hastalığı nedeniyle ameliyat risklerinin sağlıklı bir hastadan yüksek olduğu gruptan bir hastadır. Obezite cerrahisinin komplikasyon oranları standart bir safra kesesi ameliyatından daha fazla değildir. Yani bu hasta safra kesesi ameliyatı olacak olsaydı bile benzer riskleri taşımaktaydı. Obezite cerrahisi sonrası gelişebilecek komplikasyonlar iki gtuba ayrılabilir; bunlardan ilki tüm laparoskopik ameliyatlarda görülebilecek olanlardır: Kanama, emboli, anestezi komplikasyonları, kalp ve solunum sistemi problemleri gibi. Diğer komplikasyonlar ise sadece obezite cerrahisine ait bir komplikasyon olan kaçak sorunudur. Bu hastada bunlardan herhangi biri gelişmiş olabilir. Ama bu ihtimal 2000'de 1 civarındadır. Saygılarımla.
filiz 27 May 2017 Cevapla
hocam merhaba, tüpmide ameyliyatı olalı 10.5 ay oldu, ancak kürtaj olmak istiyorum, öyle bir şansım var mı?
filiz 28 May 2017 Cevapla
8 haftalık hamileyim, bir sakıncası olur mu?
Op. Dr. Murat Üstün 30 May 2017 Cevapla
Filiz hanım merhaba, Sorunuzu tam olarak anlayamadım, obezite cerrahisi geçirdiniz mi? Geçirdiyseniz ne zaman geçirdiniz? Sorduğunuz 8 haftalık hamileyken obezite cerrahisi uygulanıp uygulanamayacağı ise, kesinlikle uygulanamaz. Sorunuzu detaylandırıp tekrar sorarsanız yanıtlayabilirim. Sağlıklı günler dilerim.
Op. Dr. Murat Üstün 30 May 2017 Cevapla
Filiz hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından 10.5 ay sonra küretaj olmanızda hiçbir sakınca yoktur. Geçmiş olsun
Hasan erişen 19 May 2017 Cevapla
Hocam merhaba Ben 145 kilo 183 cm biriyim.Tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum ancak sıkıntım yani kendime dert ettiğim sorularım şu; - Tüp mide sonrası sigara kullanımım nasıl olacak,Ben bırakmayı düşünmüyorum da, -Ameliyatın korkusunu nasıl yeneceğim, -Sızıntı riski 10-15 deniyor her yerde ameliyata. Sonra hastanede gözetim altında bu süreyi geçirsem daha iyi Olmaz mı? Çünkü ben Konya'dan gelip ameliyat olacağım.Herhangi bir komplikasyonda nasıl geri geleceğim İstanbul'a.
Op. Dr. Murat Üstün 21 May 2017 Cevapla
Hasan bey merhaba, Öncelikle bildirdiğiniz boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksine göre obezite cerrahisi sizin için uygun ve gerekli bir çözümdür. Sigara kullanımı konusunda bir hekim olarak kesinlikle bırakmanızı öneririm. Ancak bırakamazsanız da tüp mide için çok ciddi sorun teşkil etmez. Gastrik bypass ameliyatlarında ise mutlak olarak bırakılmalıdır, çünkü mide-barsak birleşim yerinde ülserlere yol açar. En iyisi kendinize bir iyilik yapıp bu korkunç zararlı alışkanlıktan bir an önce kurtulmaktır. Ameliyat korkusu son derece normaldir. İnsan bilmediği şeyden korkar. Bunu yenmenizin en iyi yolu bilgilenmektir. Bu konuda sitelerimizi inceleyebilir veya bizimle direk iletişime geçebilirsiniz. Tüp mide ameliyatlarından sonra kaçak riski binlerce vaka üzerinde yapılan çalışmalarda % 1-2 civarında bulunmuştur; yani kesinlikle % 10-15 değildir. Hastanede yatış süresi 3 gündür. Şehir ve yurtdışından gelen hastalarımızın ameliyat sonrasında da 5-7 gün kadar İstanbul'da kalmalarını öneriyoruz. Ancak elbette isterseniz eve döneceğiniz zamana kadar olan süreyi hastanede yatarak da geçirebilirsiniz. Fazla yatış süresi ek maliyet getirecektir. Kaçakla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilir ve oranları kendiniz de görebilirsiniz: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4194572/ Saygılarımla
Ahmet Bulut 29 April 2017 Cevapla
Hoçam ben 5 gün önce mide amaliyatı oldum ben eşimle ilişki ye ne zaman girebilir
Op. Dr. Murat Üstün 17 May 2017 Cevapla
Ahmet bey merhaba, Obezite cerrahisinden sonra cinsel yaşamda bir kısıtlama yoktur. Başlangıç içinse kişinin kendini zorlamadığı ve rahatsızlık duymadığı ilk an diyebiliriz. Sonrasında zaten kiloların gitmesiyle hem beden algısı düzeleceğinden, hem performans artacağından cinsel hayat her gün daha olumluya gidecektir. Sağlıklı günler dilerim.
deniz ipek 13 April 2017 Cevapla
degerli doktorum .eşimin sorunu için yazıyorum ,eşim 4 yıloldu izmir 9 eylülde korayatilla tarafından tüp mide ameliyatıoldu , dikişlerpansuman dan sona kontrole çagırılmaddı çarılada 250 tl paraylazorlanıldı.yaptıgı şey bkıyo kapatıyo sebep bu:) fakat kilo verme oldu sona gene almalar başladı . bir ilaç verebilirmisiniz..ve antibiyotik kulansınmı. mide koruyucuyu halen kulanıyo faydası varmı kulanmadımı yanma oluyo.lütfen morelimiz altüstoldu .iştahlık hormonumu almadılar azmı kestiler mideyi ne dir bilemiyoruz. bidiyet bi ilaç verin. facem [email protected].
Op. Dr. Murat Üstün 13 April 2017 Cevapla
Sayın Deniz İpek, Öncelikle bu tarz sorunlarınıza internetten çözüm aramanız doğru değil, hele doktor ismi yazmanız tamamen yanlış. Eşiniz hangi kiloda ameliyat oldu, nasıl bir beslenme programı izledi, ne kadar geri kilo aldı bilmeden buradan yorum yapmam mümkün değil. En doğrusu ulaşabileceğiniz bir obezite cerrahisi merkezinde değerlendirilmesi ve mutlaka bir bariatrik diyetisyenden destek almasıdır. Ameliyatla ilgili teknik sorunlardan kuşkulanıyorsanız baryumlu mide grafisi ile mide boyutunu değerlendirmek mümkündür. Antibiotik sorunuzu anlamadım, herhangi bir enfeksiyon olmadan kullanması için hiçbir lüzum yoktur. Mide koruyucuyu ise 4-5 ay süreyle kullanmasını öneririm. Geçmiş olsun dileklerimle.
Merve 4 March 2017 Cevapla
Merhaba.. tup mide ameliyatindan kac gun sonra cinsel hayata donulebilir ? Cinsel hayatinda hareketli Bir hanim için.. yapilan hareketler dikisleri ve mideyi zorlar mi ?
Op. Dr. Murat Üstün 5 March 2017 Cevapla
Merve hanım merhaba, Tüp mide ameliyatından sonraki ilk 10 gün içinde batın içi basıncı arttırabilecek her türlü harekete karşı dikkatli olunmalıdır. Sonrasında tek kural kişinin kendini nasıl hissettiğidir. Yani sizi rahatsız etmeyen, ağrı vermeyen her türlü cinsel eylem yapılabilir. Sağlıklı günler dilerim.
Fatih 18 January 2017 Cevapla
Tüp mide ameliyatından sonra viagra gibi haplar kullanmanınız bir sakıncası var mı ?
Op. Dr. Murat Üstün 18 January 2017 Cevapla
Merhaba, İyileşme sürecini tamamladıktan sonra hiçbir zararı yoktur. Sağlıklı günler dilerim.
Harun bülteş 15 January 2017 Cevapla
Hocam ameliyattan sonra cinsel ilaç kullanımı nasıl olmalı?cialis vb..
Op. Dr. Murat Üstün 18 January 2017 Cevapla
Merhaba, Obezite cerrahisinden sonra iyileşme dönemi ortalama 1 ay kadar sürer. Genel kural, sizi rahatsız etmeyen her şeyi yapabileceğinizdir. Dolayısıyla bu tarz ilaçları da kardiyak bir sorununuz yoksa, normal bir birey gibi kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Hande 11 December 2016 Cevapla
Vajinusmus birisi, tüp mide ameliyatı geçirdikten sonra, bu cinsel korkuları da geçer mi ?
Op. Dr. Murat Üstün 11 December 2016 Cevapla
Hande hanım merhaba, Vaginismus pek çok farklı organik ve psikolojik nedene bağlı olabilir. O yüzden tüp mide ameliyatından sonra geçeceğini söylemek pek gerçekçi olmaz. Ancak, beden algısından ve kişinin bedeninden memnun olmamasından kaynaklanan pek çok çekincenin ve buna bağlı olabilecek vajinismusun geçeceğini söylemek mümkündür. Sağlıklı günler dilerim.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.