SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatı Nedir ?

Obezite cerrahisi yöntemleri temelde iki ana gruba ayrılır: Kısıtlayıcı (restriktif) ameliyatlar ve emilim azaltıcı (malabsorbtif) ameliyatlar. Tüp mide ameliyatı esas olarak kısıtlayıcı ameliyatlar grubunda yer alan bir obezite cerrahisi yöntemidir. Alternatif isimleri sleeve gastrektomi, gastrik sleeve, mide küçültme ameliyatı veya vertikal gastroplastidir. Yani temelde midenin alabileceği gıda miktarını ciddi miktarda kısıtlar. Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık % 80’lik kısmı çıkarılmaktadır. Böylece mide 1-1.5 lt alabilen bir çaydanlık boyutundan, 30-150 ml alabilen irice bir ithal muz şekline dönüştürülmektedir.

Ancak tüp mide ameliyatının kilo verdirici etkisi sadece kısıtlayıcı etki ile açıklanamayacak kadar büyüktür. Bu etki, çıkarılan mide bölümünün salgıladığı Ghrelin hormonunun seviyelerinin düşmesi ile ilişkilidir. Ghrelin hem “açlık hormonu” adını hakkedecek şekilde kişiyi yemeye sevkeden hormondur, hem de enerjinin doğru harcanmasını sağlayan insülin hormonunun rakibidir. Bu hormonun seviyelerinin düşmesi tüp mide ameliyatının metabolizmayı formatlayıcı etkisini oluşturur.

mine 29 December 2016 Cevapla
merhaba Murat bey şeker vs hastası olanlarda tüp mide op ile şeker sonlanırmı yoksa mide paypas sartmıdır ? saygılarımla
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2016 Cevapla
Mine hanım merhaba, Son yayınlar, insülin kullanan, uzun yıllardır belirgin diyabeti olan hastalarda tüp mide ameliyatının uzun vadede diyabet tedavisinde yetersiz kalabileceğini bildirmektedir. Dolayısıyla, ameliyat seçiminin hastaya özel yapılması gerekmektedir. Tüp mide belli bir grup hastada Tip 2 diyabeti ciddi oranda ortadan kaldırabilir. Ancak diyabet ağırlaştıkça bu etkinin kalıcılığı azalmaktadır. İlgili makaleye linkten ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere. http://www.drmuratustun.com/tup-mide-ameliyati-hastalarin-cogunda-diyabeti-tedavi-etmekte-yetersizdir/
Feyz 15 November 2016 Cevapla
Tüp mide ameliyatı olduktan sonra, tekrardan kilo alacak mıyım ? Eğer kilo alacaksam neden ameliyat olmayalım ki ?
Op. Dr. Murat Üstün 15 November 2016 Cevapla
Feyza hanım merhaba, Bu linkten ulaşabileceğiniz makalemizde "Tüp Mide Ameliyatı Çözüm Değildir" derken kastettiğimiz gibi, ne tüp mide ameliyatı, ne de diğer bir obezite cerrahisi yöntemi obeziteye garantili bir çözüm sunamaz. Başarının en önemli bileşenlerinden biri hastanın hatalı yeme davranışları ve yaşam tarzını değiştirme konusundaki uyumudur. Hastanın sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kalıcı hale getirmesinde obezite cerrahisi çok güçlü bir silah sağlar, ancak hiçbir ameliyat hasta suistimal ettiği halde başarılı olamaz. Özetle ameliyat olduktan sonra ameliyat öncesi yeme davranışını sürdürürseniz elbette kilo alırsınız ve böyle bir planınız varsa zaten ameliyat olmamalısınız. Ama aksi durumda, obezite cerrahisi size bu değişim için gereken gücü sağlayacaktır. Saygılarımla..
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.