SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken ilk konu genel anestezi altında yapılması gerektiğidir. Dünyada anestezi alması çok riskli bulunan çok ekstrem birkaç vakada epidural anestezi ile gerçekleştirilmiş olsa da, tüm vakalarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi öncelikle damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulmanızı, ardından soluk borusuna yerleştirilen bir tüp aracılığıyla anestezi cihazına bağlanmanızı içerir.

Obezite cerrahisinde altın standart laparoskopidir. Yani ameliyat karın açılmadan, sadece 4 veya 5 adet, en büyüğü 1.3 cm uzunluğunda küçük kesiden özel aletlerle girilerek gerçekleştirilir. Görüntüyü HD kalitesinde aktaran ve büyüten bir kamera yardımıyla açık ameliyatta görülemeyecek kadar detaya hakim olunur. Özellikle obezite cerrahisinde, “daha iyi hakim olmak” gibi bir iddiayla açık ameliyat ilk seçenek olarak sunulamaz ve kabul edilemez. Ancak bazen laparoskopik ameliyatın açık ameliyata dönüştürülmesi gerekebilir. Ameliyat sırasında yaşanabilecek teknik sorunlara bağlı bu dönüş bir tıbbi hata değil, hastanın sağlığı için alınmış doğru bir karardır. Özetle, daha önce açık ameliyat geçirmiş olsanız dahi, obezite cerrahisinin tüm yöntemlerini laparoskopik olarak uygulamaktayız.Laparoskopik ameliyatın en büyük avantajı karında büyük bir kesi olmadığından ağrının çok az olmasıdır. Bu hem ameliyat sonrası konforunuzu yükseltir, hem de kanama, solunum problemleri gibi akut, yara yeri fıtığı gibi uzun vadeli komplikasyonları azaltır. Obezite cerrahisinde laparoskopik yöntemin komplikasyonlar ve riskler açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır.
 Laparoskopinin gelişmiş bir versiyonu da robotik cerrahidir. Robotik cerrahinin en önemli üstünlüğü üç boyutlu bir görüntü ve elbileği hareketlerini kopyalayabilen ve dar alanlarda çok yetenekli olan el aletleri sunmasıdır. Buna karşın, gerek maliyet yüksekliği, gerek kurulum ve acil durumlarda batına acil müdahale gerektiğinde sökülüm aşamalarının zaman alıcı olması nedeniyle yaygın kullanıma girememiştir. Yapılan geniş çalışmalarda komplike vakalarda dahi deneyimli bir cerrah tarafından yapılan laparoskopik ameliyata belirgin üstünlüğü saptanmamıştır. Bununla birlikte, özellikle reklam gücü ve halk arasında “lazer” e benzer bir üstünlük duygusu yaratması nedeniyle sıklıkla reklamlarda kullanılmaktadır.
 TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE YAPILIR? Öncelikle obezite cerrahisine uygun olan herkesin tüp mide ameliyatına da uygun olduğunu söylemek gerekir. Kilo probleminizin uzun süredir var olması gerekir. Örneğin son 7-8 ay içinde hızlı bir şekilde kilo alıp verildiyse sorun başka yerde aranmalıdır. Ameliyatsız tedaviyi de önceden denemiş olmalısınız. Yani kilo vermek için iyi bir motivasyonunuzun olması büyük bir avantajdır.

Tüp mide ameliyatına uygunluğunuzu belirleyen en önemli faktör kilo ve boy oranınız ile hesaplanan vücut kitle indeksi (body mass index, BMI) değerinizdir. Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kişiler morbid obez grubuna girer ve obezite cerrahisi adayıdır. Bu değeri 35 olan kişiler ise, obezite ile alakalı bir ya da birden fazla hastalık belirtisi gösteriyorsa ameliyat olabilir. Vücut kitle indeksi 35’in altında olan hastalarda ise çok dikkatli seçim yapılmalıdır. Gerekli olan muayene ve tetkiklerden sonra ameliyata karar verebiliyoruz.Obezite cerrahisine engel en önemli faktörler alkol ya da madde bağımlılığı ve ağır psikolojik bozukluktur. Ameliyata izin verilmeyecek düzeyde bozuk kalp ve akciğer rahatsızlıklarında da tüp mide ameliyatı uygulanmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri
Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisi yöntemleri arasında süre olarak en kısa sürede tamamlanabilen, komplikasyon ve riskler arasında da en düşük düzeyde risk içeren ameliyatlardan biridir. Obezite ameliyatlarında genelde komplikasyon oranı 2 binde 1 olarak belirlenmiştir. Bu oran, safra kesesi ameliyatları ile bire bir aynıdır. Yani safra kesesinde taş oluştuğunda olacağınız ameliyatın riskleri ile tüp mide ameliyatının riskleri aynıdır. Tüp mide ameliyatına özgü bilinmesi gereken en önemli komplikasyon kaçak dediğimiz risktir. Kaçak, mideyi keserken kullandığımız stapler adlı cihazın bazen teknik nedenlerden problem yaratmasıdır. Bunun gerçekleşme ihtimali de %1 ile 2 arasındadır. Bizim kendi serimizde ise bu oran %0.4 olarak belirlenmiştir. Kaçak, erkenden tespit edildiği zaman rahatlıkla müdahale edilebilen bir sorundur. Endoskopik olarak ikinci bir ameliyat gerekmeden de tedavisi mümkündür.
 TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI SÜREÇ NASIL OLMALI?

Tüp mide ameliyatından sonra yapılması gereken en belirgin hadise, yeme alışkanlıkları ve egzersiz gibi yaşam tarzınızı etkileyecek durumları değiştirmektir. Cerrahlar, genelde operasyondan sonra gastrik sleeve diyeti önermektedir. Yağ oranı düşük yiyecekleri tercih etmeleri ve kızartmalardan uzak durmaları istenir. Rafine şeker de kesinlikle yasaktır. Gazlı ve alkollü içeceklerden de kaçınılmalıdır.

Ameliyattan sonra bir hafta süreyle berrak sıvı-düşük şeker diyeti olacaktır. Bu süreçte su, çay, meyve çayları, et suyu çorba gibi gıdalar tüketilebilir. Bir haftadan sonraki süreçte hastanın yumuşak ve katı gıda yasağı devam eder. Bunun sebebi de katı gıdaların kaçağa neden olabilme riskidir. Alınan sıvı gıdaların düşük kalorili ve yağsız olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu dönemde Ensure gibi cerrahi beslenme destekleri önermekteyiz.

Tüp mide ameliyatından 2-5 hafta sonra stapler hattında ayrışma riskine bağlı olarak sadece püre gıdalar almalısınız. Fazla gıda alımı kusmalara neden olabilir. Püre halindeki patates, et ve her türlü meyve tüketilebilir. Düşük kalorili ve yağsız olmalarına dikkat edilmelidir. Karbonatlı içeceklerden de 1 ay süreyle uzak durulmalıdır.

6-12 hafta sonra yumuşak gıdalara geçilebilir. Peynir, blenderden geçirilmiş sebzeler, proteinli gıdalar alınabilir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar ise öğünler arasında 4-5 saat olması ve her bir öğünün 30 dakikada tüketilmesidir.

4 ay sonra da hasta düzenli bir diyete geçebilir. Et, yumurta, sebze, baklagil tüketebilir. Pirinç, makarna, ekmek gibi yiyeceklerin ise 6 aya kadar tüketilmemesi önerilmektedir. Ameliyattan sonraki 2 yıl 600-800 kalori arası bir diyette kalınabilir. İlk yıl kilonun büyük bir kısmı verilecektir. Yeterli miktarda kilo kaybı gözlemlendikten sonra 1000-1200 kaloriye kadar çıkılabilir. Diyet, kişinin tolerans düzeyine göre farklılıklar gösterebilir. Bazı gıdaların eklenmesi ya da çıkarılması söz konusu olabilir.

Ameliyattan önce ve sonra ise düzenli egzersiz yapmak kilo kaybını artırır ve tekrar kilo alımının önüne geçer.


AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Operasyondan önce hastaları detaylı bir check-up’tan geçirmek ve gerekli olan tahlilleri yaptırmak gerekir. Bunun yapılma amacı da ameliyat sırasında ya da sonrasında doğabilecek olumsuz sonuçların önüne geçmektir. Mesela mide fıtığı ya da reflü saptanması, ameliyatın programını etkileyebilir. 2-3 cm’i geçmeyen fıtıklarda yine de tüp mide ameliyatı olabilirsiniz.

Diyabet, hipertansiyon ya da ciddi bir solunum sorunlarınız varsa, ameliyat öncesi bir süre tedavi görmeniz iyi olacaktır. Bu süreçte de beslenme uzmanımız size ameliyat öncesi bir takım beslenme kuralları uygulayacak ve operasyon sonrası beslenme programınız hakkında bilgi veriyor olacak.

Eğer sigara kullanıyorsanız operasyondan birkaç hafta önce bırakmanız gerekecektir. Sigara, iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Doku beslenmesini etkiler. Operasyondan sonra da sigaraya kesinlikle devam etmemeniz gerekir.

Ameliyattan önceki hafta aspirin, ibuprofen, vitamin E, Coumadin gibi pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları kesmelisiniz. Eğer koroner damarlarınızda stend vb varsa, ameliyattan önce kardiyoloğunuzla temasa geçerek alternatif tedavi başlamalısınız. Kullandığınız diğer ilaçlar konusunda lütfen bize danışınız.

TÜP MİDE AMELİYATI NE KADAR SÜRER?
Mide küçültme ameliyatları 45 dakika civarı sürmektedir. Ameliyattan 6-7 saat sonra hastalar yürütülebilir. Obezite ameliyatları sonrası ölüm oranı oldukça düşüktür. Ölümlerin genel nedeni embolidir. Emboli, damarın pıhtı ile tıkanmasıdır. Pıhtılar, akciğer ve beyne gittiği taktirde ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebepten dolayı da operasyondan sonra hastalarımızı ayağa kaldırıp biraz dolaştırıyoruz.

Gözen Newell 28 November 2018 Cevapla
İyi günler. Boyum 1.67, kilom 97, yasım 52. Yaklaşık 1 sene öncesine kadar son derece fittim fakat son 1 sene, hem menapoza girdim, hem de çeşitli nedenlerle spor yapamadım. Londra’da yasıyorum. Burada da ameliyat ettiğinizi okudum. Öncelikle, ameliyat icin uygun muyum? İkinci olarak ta, Londra’da yapılacak bir ameliyatın icerigine dair bilgi verebilir misiniz? (Hastane, fiyat, ameliyat sonrası bakım vs). Tesekkur ederim.
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Merhaba, Gecikme için özür dilerim, bu ve diğer sitelerimizdeki yüzlerce mesajı cevaplamakta geç kaldım :) Bu süreçte zaten görüştük, ama cevabın burada da kalması adına bilgilendireyim. Evet, Londra'da da ameliyat olma şansınız var, ama maliyetler Türkiye'dekinin neredeyse 3 katına çıkıyor. Bunun yerine, ön değerlendirme ve ameliyat sonrası takip süreçlerini buradaki tıp merkezimizde sürdürerek, ameliyatı İstanbul'da gerçekleştirmek İngiliz hastalarımızın da daha çok tercih ettiği bir yöntem. Ameliyat sonrası takipte zaten 10 yıl süreyle birlikte olacağız :) Sevgilerimle...
Başak Tuncer 26 August 2018 Cevapla
Hocam benim bir tanıdığım tüp mide ameliyatı ile gerçekten çok kilo verdi. Ama doktorunun verdiği beslenme programı biraz daha farklıydı. Kişiden kişiye beslenme listesi farklılık mı gösteriyor?
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Başak hanım merhaba, Hastaların en büyük yanılgısı obezite cerrahisinin sadece mide hacmini ufaltıp yeme miktarını azaltarak işe yaradığını, bu nedenle standart listelerin yeterli olacağını düşünmeleridir. Oysa klinik pratiğimizde görüyoruz ki, her hastaya özel bir beslenme programı uygulanması başarıyı arttırmaktadır. Bu nedenle, ameliyattan sonra bir bariatrik diyetisyenle düzenli takip ve kontroller çok önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.
Esra şimşek 14 August 2018 Cevapla
Normal iş hayatımıza dönmemiz ne kadar sürer
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Esra hanım merhaba, İşinizin ağırlığına göre 5-15 gün arasında rahatlıkla işinize dönebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
Hasan Emeksiz 13 August 2018 Cevapla
Ameliyattan önce belli bir program dahilinde kilo vermemiz gerekiyor mu? Boy 1.82 kilo 126
Op. Dr. Murat Üstün 30 December 2018 Cevapla
Hasan bey merhaba, Obezite cerrahisinden önce 2 haftalık preop diyetin komplikasyon riskini azalttığı kanıtlanmıştır. O nedenle biz rutin olarak böyle bir hazırlık diyeti öneriyoruz. Sağlıklı günler dileriz.
atakan bayram 5 August 2018 Cevapla
hocam operasyondan sonra verdiğiniz yemek listesi herkes için geçerli mi yoksa bünyeden bünyeye değişir mi?
Op. Dr. Murat Üstün 5 August 2018 Cevapla
Merhaba Atakan bey, Obezite cerrahisi sonrası beslenme danışmanlığı bariatrik diyetisyenlik adıyla ayrı bir uzmanlıktır ve beslenme programı tamamen kişiye özel planlanmalıdır. Yazdığımız listeler sadece genel fikir vermek amacıyla yayınlanmıştır. En doğrusu sizi ve ameliyatınızı bilen bir bariatrik diyetisyenle yola devam etmektir. Bu başarınızı arttıracak, komplikasyonları engelleyecektir. Sağlıklı günler dileriz.
Eda 23 July 2018 Cevapla
Ameliyatla verilen kilolar hamilelik dönemimde tekrar alınır mı? Hamilelik dönemi için bir beslenme programı veriyor musunuz? Cevap verirseniz çok sevinirim hocam.
Op. Dr. Murat Üstün 27 July 2018 Cevapla
Eda hanım merhaba, Obezite cerrahisi geçirmiş olsa da, 12 aydan sonra hastalarımız tamamen normal bir kadın nasıl bir gebelik ve doğum yaşayacaksa ona tabidirler. Dolayısıyla beslenme uzmanımız o konuda sizi desteklemeye devam etmekle birlikte, normal bir kadın için geçerli olan herşey sizin için de geçerlidir. Normal biri ne kadar kilo alırsa siz de o kadar alırsınız. Sağlıklı günler dilerim
Sevgi Bulut 17 July 2018 Cevapla
Hangi şehirlerde operasyonları gerçekleştiriyorsunuz murat bey? Ona göre kendime bir program yapmak istiyorum.
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Sevgi hanım merhaba, Merkezimiz İstanbul'dadır. Ameliyatlarımızı da Anadolu ve Avrupa yakasındaki anlaşmalı hastanelerde gerçekleştiriyoruz. Detaylı değerlendirme amacıyla randevu almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere
Esin Akçay 16 July 2018 Cevapla
2 çocuk annesiyim ve 26 yaşındayım. Boyum 1.63. Kilom 104. Artık kilolarıyla barışık olan bir anne olmak istemiyorum. Ama ameliyat korkum da var :(( Başka yöntemi yok mu acaba?
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Esin hanım merhaba, Maalesef bulunduğunuz vücut kitle indeksinde ameliyatsız yöntemlerle uzun vadeli başarılı kilo kaybı oranları çok düşük. Korkularınızı gidermek ve detaylı bilgilendirilmek üzere 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere
Ebru Seker 11 July 2018 Cevapla
Merhaba, 29 yasindayim. 1,60 boyum, 88 kiloyum. Hic bir rahatsizligim yok. Ancak cok zor ve yavas kilo verebiliyorum ve sonra geri aliyorum verdigim kilolari. Sizce ameliyat icin uygunmuyum?
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Ebru hanım merhaba, Ameliyat kararını sadece boy ve kilo ile değil, detaylı değerlendirmelerle belirliyoruz. Detaylı değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere
Mustafa Egemen 8 July 2018 Cevapla
Bana göre bu ameliyatı inanmayanlar azim etmeyenler kesinlikle olmamalı. Ameliyattan sonraki süreç de en az ameliyat kadar zor. tüp mide ameliyatı olup da sonradan çok çabuk pes edenleri tv'de görüyoruz. Hep zamanınıza hem paranıza yazık olur. Haksız mıyım?
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Mustafa bey, Kısmen haklısınız. Birincisi ameliyat süreci, en azından kendi hastalarımız için konuşayım, ilk günü dışında kesinlikle ciddi bir zorluk içermiyor. İkincisi, ameliyat sonrası dönemde tek zorluk ilk 1 ay normalden farklı beslenme kurallarına uyum sağlamak. Elbette ameliyattan sonra eski kötü beslenme alışkanlıklarına dönülürse başarı oranları düşecektir. Katkınız için teşekkürler.
Emin Köse 7 July 2018 Cevapla
Kaçak tespit durumunda ikinci operasyon ne kadar süre sonra yapılmakta?
Op. Dr. Murat Üstün 22 July 2018 Cevapla
Emin bey merhaba, Kaçağa nasıl müdahale edileceği birçok faktöre bağlı. Bazen ameliyata gerek kalmadan endoskopik yöntemlerle de ilerlemek mümkün. Dolayısıyla sorunuzun genel bir yanıtı yok, her hastada durum değerlendirmesi yapılarak kaçak protokolünü uyguluyoruz. Sağlıklı günler dileriz.
Ceyda kaya 5 July 2018 Cevapla
İyi günler hocam Ben 81 kilo 163 boy ameliyat için uygunmuşum
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Ceyda hanım merhaba, Hastalarımızın ameliyata uygun olup olmadıklarını ve hangi ameliyatın uygun olacağını onları detaylı değerlendirerek belirliyoruz. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
Yıldız Demiratar 4 July 2018 Cevapla
Murat Hocam İstanbul dışında da muayene olma şansımız var mı?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Merhaba, Dr Murat Üstün hastalarını Londra ve İstanbul'da görmektedir. Onun dışında online video konferans yöntemi ile randevu alarak görüşebilirsiniz. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere...
Fikret Taşkın 1 July 2018 Cevapla
Hocam yeme içmedeki kısıtlamalar çok değil mi. Neredeyse hiçbir şey yenmiyor uzun süre. Bu süreyi kısaltma gibi bi durum varsa bilgilendirirmisiniz? Teşekkürler
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Fikret bey merhaba, Obezite ameliyatlarından sonra sadece miktar olarak değil, kalite olarak da yeme alışkanlıklarının ömür boyu değiştirilmesi zorunludur. Bu süreler iyileşme süresi ile ilişkili belirlenmiştir ve pazarlığa tabi değildir. Size yeniden sağlıklı bir yaşam sunacak bir yola çıkarken bu değişime hazır olduğunuza emin olmalısınız. Sağlıklı günler dilerim
Büşra ulçay 30 June 2018 Cevapla
Ben 1.58 boyum 80 kilo 23 yaşındayım ameliyat olabilir miyim bi de çocuk istiyorum buna herhangi bir engeli var mı
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Büşra hanım merhaba, Önce ikinci sorunuzdan başlayayım. İdeali 24, minimum 12 ay sonra gebe kalmak kaydı ile obezite cerrahisinden sonra gebe kalmanızda veya doğum yapmanızda hiçbir sorun yoktur. Hastalarımızın ameliyata uygun olup olmadıklarını ve hangi ameliyatın uygun olacağını onları detaylı değerlendirerek belirliyoruz. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
tuğçe 25 June 2018 Cevapla
anladığım kadarıyla ameliyat olmakla iş bitmiyor. ondan sonraki süreç de zorlu ve gerçekten sabır istiyor. nasıl olsa midem küçüldü mantığı ile hareket ederseniz başarısız olursunuz
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Tuğçe hanım, aynen öyle ! Sevgiler
Nesrin Küçükoğlu 25 June 2018 Cevapla
Operasyon fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Nesrin hanım merhaba, İnternetten fiyat bildirmek yasaktır. Hastalarımızın ameliyata uygun olup olmadıklarını ve hangi ameliyatın uygun olacağını onları detaylı değerlendirerek belirliyoruz. Bu amaçla 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
nil elif 20 June 2018 Cevapla
ameliyattan bir gün önce hastanede yatmak gerkiyormuş sanırım. bunun nedeni nedir?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Nil hanım merhaba, Ekiplerin uygulamaları farklı olabilir, biz böyle bir uygulama yapmıyoruz. Amaç ameliyat öncesi jübile yapacak hastaları engellemek olabilir :) Saygılarımızla
Harun Ekşi 20 June 2018 Cevapla
Hocam bu ameliyat ile alakalı tülbent dönemi diye bişey duydum. Bu konu hakkında bilginiz var mı
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Harun bey merhaba, Neyi kastettiğinizi açarsanız yardımcı olabiliriz. Tıbbi olarak "tülbent dönemi" gibi bir kavram yoktur, belki bir ekibin kendine özgü tanımlaması olabilir. Saygılar
mercan gül 18 June 2018 Cevapla
kilom 97, boyum 173. VKI 32-33 arasi. Daha öncden konustugum bir doktor asistani, bu ameliyatla 60kiloya dusebilecegimi söyledi. Sizce de duser miyim?
Op. Dr. Murat Üstün 5 July 2018 Cevapla
Mercan hanım merhaba, Biz ameliyat sonrası erişilecek ideal kilonun hastaya özgü olduğuna inanıyor ve bu şekilde net bir rakam belirlemiyoruz. Özetle, evet düşebilirsiniz, ama bunu belirleyen bir çok faktör vardır. Yağ oranınız, ameliyat türünüz, ameliyat sonrası adaptasyon ve motivasyonunuz vb. Saygılar
Eylül Elif 14 June 2018 Cevapla
Operasyondan sonra kusma gibi olaylar yaşar mıyız? Bir tanıdığım mide küçültme ameliyatı oldu ve bazen yemekten sonra kusuyor.
Op. Dr. Murat Üstün 14 June 2018 Cevapla
Eylül hanım merhaba, Tüp mide ameliyatlarından sonra ilk gün dışında kusma pek sık görülen bir bulgu değildir. Dahası teknik bir sorun yoksa ve hasta beslenme ihlallerinde bulunmuyorsa kusması beklenmez. Sağlıklı günler dileriz.
elif ece çetinoğlu 13 June 2018 Cevapla
kaçak tam olarak nasıl bir risk oluyor murat bey? detay verir misiniz?
Op. Dr. Murat Üstün 14 June 2018 Cevapla
Elif hanım merhaba, Mideyi stapler adı verilen otomatik zımba makinesiyle diker ve sonra arasını keseriz. Bu cihaz her iki tarafa üçer sıra çok ince titanyum zımbalar basar. Bunlar saç telinden ince ve 3-6 mm uzunluğundadır ve vücuda tamamen uyumludur. Bazen teknik nedenler, stapler malfonksiyonları, doku beslenme bozuklukları ve beslenme ihlalleri gibi nedenlerle bu zımba hattının arasından mide sıvısı batın içine sızabilir. Bu delik milimetrik olsa da ve sadece çok az sıvı sızsa da, müdahale edilmezse bu durum kronik hal alabilir ve fistüller oluşabilir. Tüp mide ameliyatlarında günümüz teknolojisiyle ve deneyimli merkezlerde bu oran % 1'in altına inmiş durumdadır. Görüşmek üzere
ercan 7 June 2018 Cevapla
Verilmesi gereken bir kilo sınır varmı acaba? Yani benim 20 kilom fazla var mesela. Yine de olabilirmiyim?
Op. Dr. Murat Üstün 12 June 2018 Cevapla
Ercan bey merhaba, Sadece kilo veya BMI ile karar vermiyoruz. ASMBS, yani Amerikan Bariatrik ve Metbolik Cerrahi Derneği'nin dün yayınladığı güncel kılavuzlara göre vücut kitle indeksi 30 ve üstünde ise uygun olabilirsiniz. Değerlendirme ve randevu için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
elif şeker 5 June 2018 Cevapla
tüp mide ameliyatı için 18 yaşından büyük olmak mı gerekir? ben 17 yaşıma daha yeni girdim ve midemi küçültmek istiyorum. cevap verirseniz sevinirim. kolay gelsin.
Op. Dr. Murat Üstün 12 June 2018 Cevapla
Elif kardeşim merhaba, Obezite cerrahisinde yaş sınırı 18'in altına ineli çok oldu. Çocuk endokrinoloğu tarafından da değerlendirilmek kaydıyla, eğer uygunsan rahatlıkla ameliyat olabilirsin. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsin. Görüşmek üzere...
Medine Nur Tekgöz 5 June 2018 Cevapla
Ben 1.56 boyundayım 90 kiloyum 22 yaşındayım uygun mu ameliyat olmaya
Op. Dr. Murat Üstün 12 June 2018 Cevapla
Medine hanım merhaba, Diğer detayları da incelemek üzere uygun görünüyorsunuz. Değerlendirme için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefondan ekibimize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere
Yasemin 2 June 2018 Cevapla
Merhaba ben psudotumor serebri hastasiyim sant takili karnimda basimcim 52 cikmisti simdi 1 yil sonradinda 14 e zarzor dustu ama hala bas agrilarim gecemfi ve gozlerimi kaybettim daha oncesinde de 85 kilo oldum 60 boyindayim mide ameliyati olup ne zaman kilolarimi verebilirim ne kadar zamanda ve geri nasil alirim
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Merhaba, Pseudotümör serebri obezite cerrahisine engel değildir. Ancak 33.2 vücut kitle indeksi ile obezite cerrahisi sınırının altında görünüyorsunuz. Daha detaylı değerlendirme için lütfen koordinatörlerimize ulaşınız. Sağlıklı günler dilerim.
Zeynep akça 29 May 2018 Cevapla
Emziren anne tüp mide ameliyatı olabilir mi?
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Zeynep hanım merhaba, Doğum sonrası tüp mide ameliyatı yapmak için en az 9 ay süreyle emzirilmesini ve ameliyat için emzirmenin bitmesinin beklenmesini öneriyoruz. Saygılarımla.
derya 28 May 2018 Cevapla
merhaba tüp mide ameliyatına yatkın olup olmadığım hangi işlemlerden sonra netleşir acaba? gerekli tedavilerden sonra uygun olmadığıma kanaat getirirseniz farklı yöntemler ne oluyor?
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Derya hanım merhaba, Linkte kimler için obezite cerrahisinin uygun olduğuna dair detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Ameliyat sınırının altındaki hastalar için mide balonu başta olmak üzere başka ameliyatsız obezite tedavisi seçeneklerimiz mevcuttur. Değerlendirme için koordinatörlerimize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere. https://drmuratustun.com/obezite-cerrahisi-kimler-icin-uygundur/
İlhami Türkyılmaz 25 May 2018 Cevapla
Şeker hastalığı tüp mide ameliyatı olmaya engel midir
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
İlhami bey merhaba, Şeker hastalığı tüp mide ameliyatına engel olmadığı gibi, vücut kitle indeksiniz 30 ve üzerinde ise şeker hastalığı için tüp mide ameliyatı olabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
fatma zehra 23 May 2018 Cevapla
tam iki sene önce bu ameliyat sayesinde hayatım değişti. şimdi kendimle çok daha barışık bir hayat yaşıyorum. her şey için teşekkürler murat hocam.
Op. Dr. Murat Üstün 24 May 2018 Cevapla
Fatma hanım, uygun hastalarda kullanıldığında obezite cerrahisi gerçekten en etkili yöntemdir. Siz de obezite cerrahisi sayesinde hem kilolarınızdan, hem de yandaş hastalıklarınızdan kurtularak daha sağlıklı bir geleceği güvence altına aldınız. Tebrik ediyoruz. Edindiğiniz sağlıklı beslenme ve egzersiz kurallarını hayatınızda kalıcı hale getirmeyi unutmayın. Ekibim adına sevgi ve selamlar
pelin sever 23 May 2018 Cevapla
Murat bey tüp mide ameliyatı sonrasında normal yaşantımıza dönmemiz ne kadar sürer?
Op. Dr. Murat Üstün 24 May 2018 Cevapla
Pelin hanım merhaba, Ameliyat sonrası ilk akşam 5-6 saat içinde yürümeye başlar, 2 veya 3. gün de taburcu edilirsiniz. Ağır bir işiniz yoksa 7-10 gün içinde işinize dönebilirsiniz. İlk 1 ay içinde özel beslenme şemasına uymanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim
Merve Sezer 22 May 2018 Cevapla
Merhaba Murat Bey Okuduğum bir sayfada hipotroidi hastalarının bu ameliyatı olamayacağı yazıyordu bu bilgi doğrumudur ? Bide bu ameliyattan sonra yapamayağım bir meslek var mıdır?
Op. Dr. Murat Üstün 24 May 2018 Cevapla
Merve hanım merhaba, Kesinlikle yanlıştır. Hipotiroidi en kolay tedavi edilebilen eksikliklerdendir. Tiroid hormonlarınız düzenlendikten sonra obezite cerrahisi olabilirsiniz. Ameliyat sonrası tek engel çok ağır yüklerin kaldırılmamasıdır, fıtık gelişimini engellemek amacıyla. Onun dışında özelikle yapamayacağınız bir meslek yoktur. Sağlıklı günler dilerim.
Ayşe çavuş 20 May 2018 Cevapla
Boyum 1.69 kilom 90 26 yaşındayım ameliyata uygunmuyum acaba?
Op. Dr. Murat Üstün 24 May 2018 Cevapla
Ayşe hanım merhaba, Sadece boy ve kiloya bakıldığında uygun değilsiniz. Ancak yandaş hastalık, metabolik sorunlar gibi detayların değerlendirilmesi için bize 05524131143 nolu telefondan ulaşabilir, ameliyatsız obezite cerrahisi yöntemleri için de bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere
Makbule Şeker 18 May 2018 Cevapla
1.65 boyunda ve 96 kiloyum. ne yapsam kilo veremedim. versem bile hemen geri alıyorum. tüm mide için uygun muyum sizce? üst ve alt sınırı nedir?
Op. Dr. Murat Üstün 24 May 2018 Cevapla
Makbule hanım merhaba, Yandaş hastalıklar, metabolik durum ve diğer kriterleri de değerlendirmek kaydıyla uygun olabilirsiniz. Bize 05524131143 veya 02122340001 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere
Nur kaynar 12 May 2018 Cevapla
Hocam merhaba boyum 1.63 kilom 67 hicbir hastaligim yok ama diyet ve spor yapmama ragmen kilo veremiyorum benim icin mide küçültme ameliyati uygun mudur?
Op. Dr. Murat Üstün 2 June 2018 Cevapla
Nur hanım merhaba, Hiçbir şekilde obezite ameliyatı sizin için uygun değildir. Ameliyatsız yöntemlerle ilgili koordinatörlerimizle iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim
kadir buruşlu 11 May 2018 Cevapla
hocam ben 163 kilo boy 1.74 karaciğer yağlanması 3.evre. astım ve birazda piskolojik sorunlar ameliyat olmak istiyorum ama korkuyorum maddi durumum iyi değil bana yardımcı olurmusunuz ben zonguldak ta yaşıyorum saygılar
Op. Dr. Murat Üstün 12 May 2018 Cevapla
Merhaba, Obezite cerrahisi sizin için gerekli ve uygun çözümdür. Ekonomik olarak özelde ameliyatı karşılayamayacaksanız devlet ve üniversite hastanelerini araştırmanızı öneririm. 15 yıla yaklaşan deneyime sahip merkezimizde tedavi olmak isterseniz 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ekibimize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
Saadet gündüz 7 April 2018 Cevapla
Merhaba hocam.ben 100 kiloyum.hepatit b ve astım hastasıyım .mide tüp amaliyatı bana uygunmudur.
Op. Dr. Murat Üstün 8 April 2018 Cevapla
Merhaba Saadet hanım, Solunum ve karaciğer fonksiyonlarınızı değerlendirmek kaydıyla bu iki ameliyat ta obezite cerrahisine engel değildir. Ameliyat sonrası sağlanan büyük kilo kaybı astımınızda iyileşmeye olanak sağlayacaktır. Keza karaciğeriniz de NASH denilen karaciğer yağlanmasına bağlı problemlerden korunacaktır. Görüşmek üzere.
Tülay bektaş 31 March 2018 Cevapla
Murat bey merhaba Ben uzun yıllar 49-51 kg arasında oldum. 19 tüp bebek tedavisi sonunda 75 kg ulaştım. Boyum 1.58 4-5 yıldır diyetisyen yardımıda almama rağmen 3-5 kg verip derhal yine alıyorum. İnanılmaz mutsuzum bu durum karşısında kg verme mücadelesi dahi beni kahr ediyor ve tüp mide operasyonu olmayı çok arzu ediyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz. Sevgiler Tülay
Op. Dr. Murat Üstün 2 April 2018 Cevapla
Merhaba, Vücut kitle indeksiniz obezite cerrahisi sınırının altında görünüyor, ama size nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.Diyabetiniz olmadıkça bu kilo için ameliyat olmanız uygun değildir. Sağlıklı günler dilerim.
Aslı yıldırım 21 March 2018 Cevapla
Mrb. 1.69 boyundayım kilom 76 ve Kilo veremiyorum. Çok mutsuzum. Her geçen gün kilo alıyorum. Kilom ameliyata uygun mu ?
Op. Dr. Murat Üstün 28 March 2018 Cevapla
Aslı hanım merhaba, Kilonuz kesinlikle ameliyata uygun değil. Ancak diğer yöntemlerle kilo vermenizi sağlayabiliriz. Ekibimize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.
Seda bulut 13 January 2018 Cevapla
Merhaba .. Murat hocam ben isvicredeyim Sorum siz bu ameliyati davinci tekniklemi yapiyorsunuz
Op. Dr. Murat Üstün 20 January 2018 Cevapla
Seda hanım merhaba, Da Vinci yöntemini de zaman zaman vakalarımda kullanıyorum. Ancak sleeve gastrektomi ameliyatı son derece hızlı ve pratik bir ameliyat olduğundan, robotun kurulum ve sökülümü de çok zaman aldığından rutin kullanmıyorum. Hasta talebi ile elbette yapılabilir. Ayrıca ek maliyeti de unutmamak lazım. Kısacası, tüp mide için robotik cerrahiyi gereksiz buluyorum. Sağlıklı günler dilerim.
Mustafa Ocak 13 May 2017 Cevapla
Ben 181 boy 120 kilodayım benim amaliyatla zayıflamak istiyorum ne yaptıysam daha çok kilo aldım bana Öner'iniz nelerdir.
Op. Dr. Murat Üstün 17 May 2017 Cevapla
Mustafa bey merhaba, Kilo ve diyet geçmişinizi, varsa yandaş hastalıklarınızı ve diğer detayları değerlendirmek kaydı ile obezite cerrahisi sizin için uygun bir çözüm olabilir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilir, Skype programını kurup drmuratustun kullanıcısını ekleyerek benimle online video görüşme yapabilirsiniz. Görüşmek üzere.
Cevdet Barış 12 December 2016 Cevapla
Tüp mide ameliyatı olduktan ne kadar süre sonra uçağa binebilirim ?
Op. Dr. Murat Üstün 17 December 2016 Cevapla
Cevdet bey merhaba, Yurtdışından gelen çok sayıda hastamız genellikle ameliyattan sonraki 7-10 gün içerisinde uluslararası uçak yolculuğu yapabilmektedir. Saygılarımla.
Osman Parlak 12 December 2016 Cevapla
Murat bey merhaba, ben Almanya'dan tüp mide ameliyatı olmak için geleceğim, geldiğimde ne kadar süreyle kalmam gerekiyor. Ne kadar istanbul'da olmam gerekiyor, kontrol süreleri ne kadar ?
Op. Dr. Murat Üstün 17 December 2016 Cevapla
Osman bey merhaba, Sanırım koordinatörüm Saniye hanımla temas halindesiniz. Yurtdışından gelen hastalarımızın en az 7-10 günlük bir paket ayarlamalarını öneriyoruz. Bunun 3 günü hastanede yatacaksınız. Taburcu olduktan sonra 4-5 gün daha İstanbul'da kalmanız yeterlidir. Kontroller 1-3-6-12-18-24. aylarda yapılan kan tahlilleri ve genel durum takibinden ibarettir. Herhangi bir sorun yoksa bu takipleri bulunduğunuz ülkeden de yürütebiliriz. Şimdiden sağlıklı bir yaşama hoşgeldiniz.
SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.