SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyat Öncesi Hazırlığı Nasıldır?

Uzun yıllardır diyet ve diğer yöntemleri denediniz ve başarılı olamadınız. Ya da birçok hastamız gibi, büyük miktarlarda kilo vermeyi başardınız, fakat bunu korumak mümkün olmadı.. Bu durumda, obezite cerrahisi sizin için iyi bir çözüm olabilir. İlk aşama, ameliyat sınırına girip girmediğinizi, obezite cerrahisinin size uygun olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla, öncelikle bazı temel bilgilerinizin bize iletilmesi önemlidir. İlk değerlendirmeleriniz yapıldıktan sonra eğer uygunsanız diğer aşamalara geçilecektir. Ön değerlendirme aşaması için birden çok yol mümkündür. Öncelikle, 05524131143 nolu telefondan bariatrik koordinatörümüze ulaşabilir ve değerlendirilmek üzere detaylarınızı iletebilirsiniz. Bu arada, eğer vücut kitle indeksinizi bilmiyorsanız, buraya tıklayarak kolayca hesap edebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi HazırlıklarHastalarımızın büyük bir bölümü İstanbul dışından ve yurtdışından olduğundan, kişisel olarak bana ulaşım yollarınız da açıktır. 05324131143 nolu kişisel telefonumdan Whatsup ile ücretsiz arayarak benimle görüşebilirsiniz. Ayrıca Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyerek randevu almak kaydıyla online video görüşme yapabilirsiniz. Sonrasında eğer uygun bulunursanız hazırlık aşamalarınıza geçilecektir.

Bu aşamada, öncelikle anestezi uzmanımız sizi değerlendirecek, olası risklerinizi belirleyecektir. Mevcut yandaş hastalıklarınıza göre, kalp damar cerrahisi, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, psikyatri gibi ek konsültasyonlar gerekli olabilir. Detaylı kan tahlilleriniz yapılarak, karaciğer, böbrek fonksiyonlarınız, kanama pıhtılaşma değerleriniz, endokrinolojik tetkikleriniz gözden geçirilecek ve cerrahiye uygun bir sağlık durumunda olup olmadığınız belirlenecektir.

Gerekli ameliyat öncesi tetkiklerinizden en önemli ikisi de endoskopi ve batın ultrasonudur. Endoskopide yemek borusu, mide ve onikiparmak barsağınız incelenerek ameliyata engel bir ülser, kitle vb anormallik olup olmadığı saptanacaktır. Bu sırada geniş bir mide fıtığı veya ağır reflü saptanması ameliyat programını etkileyebilir. 2-3 cm’i geçmeyen bir fıtık varlığında yine de tüp mide ameliyatı olabilirsiniz, ancak bu açıklığın dikişlerle takviye edilmesi, yani bir tür mide fıtığı ameliyatının eklenmesi gerekebilir.

Ultrasonun amacı ise, batın içi organlarda herhangi bir problem bulunup bulunmadığını, varsa karaciğer yağlanmasının derecesinin saptanmasını, safra kesesinin değerlendirilmesini sağlamaktır. Safra kesesinde taş olması durumunda, aynı ameliyatta safra kesenizin de alınması mümkündür. Ayrıca nadir de olsa, yumurtalık kistleri ve bazen de haberdar olunmayan bir gebeliğin saptanması mümkündür.

Diyabet, hipertansiyon veya ciddi solunum problemleriniz varsa, ameliyat öncesi bir süre tedavi uygulanarak ameliyata en iyi koşullarda alınmanız sağlanabilir. Bu aşamada, beslenme uzmanımız da size ameliyat öncesi beslenme kuralları ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenler konusunda danışmanlık vermeye başlayacaktır.

Benimle olan görüşmenizde ise obezitenin temellerinden obezite cerrahisinin mantığına, obezite cerrahisi türlerine, her ameliyatın kendi avantaj ve dezavantajlarına, teknik bilgilere ve komplikasyon ve risklere kadar tüm konular detaylı tartışılacak ve ameliyat seçimi birlikte yapılacaktır. Özellikle emosyonel yeme bozukluğu olan hastalarımızın ameliyat öncesinden başlamak üzere psikolojik destek almaları da yerinde olacaktır. Bu destek ameliyat sonrasındaki değişimlere adaptasyonunuzu kolaylaştırır.

Eğer sigara kullanıyorsanız cerrahiden birkaç hafta önce bırakmanız ve asla tekrar başlamamanız önerilir. Sigara iyileşme süreçlerini bozar, doku beslenmesini etkileyerek riskleri arttırır. Hele bypass içeren ameliyatlardan sonra kullanımı marjinal ülser oluşumlarının başlıca sorumlusudur. Obezite cerrahisinden önce 2 hafta uygulanan düşük kalorili ve sıvı ağırlıklı diyetin karaciğer glikojen depolarını azaltarak karaciğeri küçülttüğü ve komplikasyonları azalttığı saptanmıştır. Aynı zamanda, ameliyat sonrası beslenme dönemine adaptasyonunuz da bu sayede kolaylaşacaktır. Asla ama asla, ameliyattan önce jübile yapmak gibi bir fikre kapılmayın.

Gebe olma olasılığınız varsa mutlaka bizi bilgilendirmelisiniz. Çünkü normal ameliyat öncesi tetkiklerde gebelik testi yoktur. Ayrıca kullandığınız tüm ilaçlar veya maddeler hakkında detaylı bilgi vermeniz de riskleri önleyecektir.

Ameliyattan önceki hafta aspirin, ibuprofen, vitamin E, Coumadin gibi pıhtılaşmayı engelleyen ilaçları kesmelisiniz. Eğer koroner damarlarınızda stend vb varsa, ameliyattan önce kardiyoloğunuzla temasa geçerek alternatif tedavi başlamalısınız. Kullandığınız diğer ilaçlar konusunda lütfen bize danışınız.

Ameliyattan bir gün önce yeme-içmeyi ne zaman keseceğinizle ilgili talimatlara net olarak uyunuz. Almanız gereken ilaçları bir yudum suyla alabilirsiniz. Ameliyat günü sabah erken saatte hastanede olmaya özen gösteriniz.

Tüp Mide Ameliyat Sonrası Neler Beklenmeli yazımızda da ameliyat sonrası hakkında bilgi alabilirsiniz.

SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.