SİZİ ARAYALIM
Obezitenin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite tedavisi öncelikle kapsamlı bir yaşam tarzı değişikliği programıyla başlar. Bunun içerisinde diyet, fiziksel aktivite, davranış terapisi gibi farklı yaklaşımlar yer alır. Temel bileşenleri ise:

-Günlük kalori alımı ve fiziksel aktivitenin bireysel takibi

-Hedef belirleme

-Uyaran kontrolü

-Besinin ödül mekanizmasından çıkarılması

-Kötü alışkanlık nüksünün önlenmesi

Bütün kronik tıbbi problemler gibi, obezitenin etkin tedavisi de kuvvetli motivasyonu olan hastayla bu konuda uzmanlaşmış bir ekibin işbirliği temeline dayanır. Bu ekipte bir hekim, bir psikolog veya psikyatrist, egzersiz terapisti, diyetisyen ve hastanın bireysel sağlık geeksinimlerine göre diğer branş uzmanları yer almalıdır. Bilimsel kanıtlar multidisipliner yaklaşımın daha başarılı olduğunu ve uzun vadede % 5-10 civarında kilo kaybı sağladığını göstermiştir.

2015 Ocak ayında Amerikan Endokrinoloji Derneği obezitenin tedavisinde yeni bir kılavuz yayınlamıştır. Buna göre bu tedavide:

-Diyet, egzersiz ve davranışsal terapi vücut kitle indeksi 25 ve üzerinde olan kişiler için tüm obezite tedavisi programlarında yer almalıdır. İlaç tedavisi gibi diğer metodlar vücut kitle indeksi 27 ve üzerinde olup, yandaş hastalığı olanlara veya vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olanlara uygundur. Vücut kitle indeksi 35 ve üzerinde olup, en az bir yandaş hastalığı olanlarla, vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olanlarda ise obezite cerrahisi tercih edilmelidir.

-Hasta uyumunu arttıracak tarzda davranışsal değişiklikler yapacak veya daha önce egzersiz yapamayan hastalarda aktiviteyi arttıracak tarzdan ilaçlar eklenebilir. Daha önceki denemelerinde kilo vermeyi başaramamış veya koruyamamış hastalar kilo verdirici ilaçlar için uygundur.

-Uzun dönemli kilo kaybını korumak için hipertansiyon, diyabet, dislipidemi, uyku apnesi gibi yandaş hastalıkları olan hastalarda uygun tedavi desteği de sağlanmalıdır.

SORU SORUN
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.