SİZİ ARAYALIM
HAKKIMIZDA

1969 İstanbul doğumlu.
1986-1992 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü.

1996 yılında Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Eğitim aldığı SSK Ankara Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde Klinik Şefi Op.Dr.Yalçın Aran ve Şef Yrd. Op.Dr.Hadi Tevfik Küçükpınar’la birlikte çalışma olanağını elde etti. Bu sayede, Türkiye’de yeni başlayan laparoskopik cerrahi tüm cerrahi yaşamında en büyük ilgi alanını oluşturdu. Yine bu dönemde HÜFAM onaylı Hastane Yöneticiliği ve Toplam Kalite Yönetimi sertifika eğitimlerini bitirdi.

1996-1999 yıllarında SSK Ankara İhtisas Hastanesi’nde tranplantasyon kliniğinin kurulmasında aktif rol alıp, özellikle renal transplantasyon ve laparoskopik cerrahi alanında çalıştı. Bu süre içinde ileri laparoskopik cerrahi teknikleri üzerinde yoğunlaşmaya karar verdi ve uzmanlık sonrası eğitimini bu yönde devam ettirdi. 1999-2001 yılları arasında SSK Zonguldak Bölge Hastanesi’ne giderek bölge hastanesinin ilk laparoskopik cerrahi ünitesini kurdu. Bölgede ilk kez laparoskopik ameliyatların gerçekleştirilmesini sağladı. Ameliyathanede modernizasyon çalışmalarını yürüttü, sterilizasyon prensiplerini yerleştirdi. Çalışmalarına özel sektörde devam etmek ve kişisel gelişimini istediği doğrultuda gerçekleştirebilmek amacıyla 2001 yılında SSK’dan istifa etti.

2001 yılından bu yana İstanbul’da özel sağlık sektöründe çalışıyor. Bu dönem içerisinde bilişim teknolojisi de en önemli ilgi alanlarından biri oldu. Ankara kökenli Netcad yazılım firmasında, aile hekimlerine online tanı desteği vermeyi amaçlayan DrCAD tıbbi yazılımının proje koordinatörlüğünü yaptı. 3 yıl kadar Hayat grubunda endoskopi ve laparoskopik cerrahi ünitesini yönetti. Bu dönemde 2000’in üzerinde kolonoskopi ve 3500 civarında gastroskopi ile, endoskopi alanında önemli bir deneyim edindi.

Özel çalışma hayatında endoskopik tanı ve tedavi yöntemleri yanısıra obezite cerrahisi alanına yönlendi. 2004 yılında dünyada laparoskopik kolesistektominin ilk kez yapıldığı yer olan Fransa’daki Polyclinique du Beaujolais’de laparoskopik bariatrik cerrahi konusunda Dr.Vincent Frering ile çalıştı. Bu yıldan itibaren Fransa’daki üç ayrı merkezde çalışmalarda bulundu. Dönüşte, gerek endoskopik mide balonu uygulamaları, gerekse laparoskopik ayarlanabilir mide bandı ameliyatlarına başladı. Obezite cerrahisine yoğunlaşmaya karar verdikten sonra Frankfurt, Viyana, Hamburg, Atina, Madrid, Montreal gibi farklı merkezlerde deneyimini arttırmak üzere ziyaret ve çalışmalarda bulundu. Op. Dr. Murat Üstünwww.medicorium.com obezite ve cerrahi portalı, www.obezitecerrahisi.org obezite portalı, www.kelepcekardesligi.com mide bandı destek forumu gibi pek çok cerrahi ve sosyal amaçlı siteyi bizzat kurdu ve yönetti. 2010-2011 yılları arasında Türkiye’nin Maslak Acıbadem Hastanesi'nde ilk Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Merkezi oluşumunda Koordinatör olarak görev aldı. Merkez yapılanmasında yaşanan aksaklıklar nedeniyle ayrılarak Istanbul Bariatric Center markası ile kendi merkezini kurdu. Halen özel sektörde çalışmaktadır.

Mide bandı ameliyatlarının dünyada da kullanımının azalmasına paralel olarak, laparoskopik sleeve gastrektomi, laparoskopik gastrik bypass gibi ileri teknikleri ülkede uygulayan ilk birkaç cerrah arasında yer aldı. Bu konudaki deneyiminin artması ve dünya ortalamaları düzeyindeki komplikasyon oranları ile alanının önde gelen hekimlerinden biri haline geldi. Bu nedenle komplikasyon cerrahisi ve revizyon ameliyatları konusunda da referans merkezi haline geldi.

Laparoskopik gastrik plikasyon (mide katlama), endoskopik gastrik plikasyon (Apollo), laparoskopik single anastomosis duodenoileostomi (SADI-S) ve laparoskopik gastrik loop bipartitisyon gibi ameliyatların ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır. Obezite ve metabolizma cerrahisi dışında en önemli mesleki ilgi alanı endoskopik tedavi yöntemleridir. Endoskopik reflü tedavisinde Esophyx yönteminin ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır. Yanısıra MUSE, GERD-X ve Stretta gibi endoskopik reflü tedavi yöntemlerini de uygulamaktadır.

Bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan Dr.Üstün, 4 yıldan bu yana Covidien firmasının bariatrik cerrahi alanındaki Key Opinion Leader’i olarak, meslektaşlarına bariatrik ve metabolik cerrahi eğitimleri vermektedir. 9 kez gerçekleştirilen bu workshoplarda yaklaşık 35 cerrah eğitim alarak obezite cerrahisine başlamıştır. Bu eğitimler sırasında çok sayıda canlı yayın da gerçekleştirilmiş, bunlardan birinde 8 saat ile ülkemizin canlı yayında ameliyat rekoru kırılmış, yayın süresinde iki tüp mide, bir gastrik bypass ve bir SADI-S ameliyatı gerçekleştirilmiştir.

İleri teknolojinin cerrahide mükemmeliyete büyük katkısı olacağına inanan Üstün, yine I-drive bataryalı staplerin tüp mide ameliyatında ilk kez kullanımı, V-Loc sütürün obezite cerrahisinde ilk kullanımı, Storz Spies laparoskopi sistemi ile ilk tüp mide ameliyatı, ilk üç boyutlu laparoskopik tüp mide ameliyatı gibi teknolojik ilkleri de gerçekleştirmiştir.

Op.Dr.Murat Üstün halen Memorial Şişli Hastanesi staff hekimidir. Obezite ve Obezite Cerrahisi konusundaki çalışmalarına kısmen Londra, kısmen İstanbul’da devam etmektedir. Kişisel web sitesi 

SİZİ ARAYALIM
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.