SİZİ ARAYALIM
Tüp Mide Ameliyatı Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor! Tüp Mide Ameliyatı Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor!
12.12.2016
Op. Dr. Murat Üstün

Ameliyattan 4 yıl sonra, kalp yetmezliği riski yarı yarıya düşüyor!

Amerikan Kalp Vakfı Bilimsel Toplantısı’nda sunulan güncel bir çalışmaya göre, tüp mide ameliyatıyla anlamlı kilo kaybı sağlanan hastalarda kalp yetmezliği riski yarı yarıya azalıyor. Araştırmacılar İskandinav Obezite cerrahisi veritabanından 25804 obezite cerrahisi hastasıyla, İsveç ulusal hasta veritabanından yaşam tarzı değişikliği programına katılan 13701 hastanın sonuçlarını karşılaştırdılar.

Tedaviye başlarken her iki grupta da kalp yetmezliği öyküsü yoktu ve vücut kitle indeksleri 30 ve üzerindeydi. Tedaviden 4 yıl sonra kalp yetmezliği riski, bariatrik cerrahi grubunda neredeyse % 50 daha düşüktü. Her iki grupta ölüm ve kalp krizi oranları benzerdi. Bununla birlikte, obezite cerrahisi grubunda atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon oranları anlamlı derecede düşüktü. Yine bariatrik grupta kilo verme oranları diğer gruptan anlamlı derecede yüksekti.

Yaşam tarzı modifikasyon grubu 3 ila 10 hafta süreyle günde 500 kalori civarında içeren çok düşük kalorili diyet uyguluyorlardı. Ardından 2-8 hafta kademeli olarak gıda artırılıyor ve 9 ay boyunca da kilo koruma programı uygulanıyordu. Bunun yanısıra düzenli egzersiz ve davranışsal terapi de ekleniyordu. Bu gruptaki hastaların % 20’si ilk yılda programı terkettiler.

Çalışmayı düzenleyen araştırmacılar, obezite ile kalp yetmezliği arasındaki bu yakın ilişkinin gösterilmesinin obeziteden korunma ve obezite tedavisi konusunda daha agressif önlemler almamızı gerektirdiğini ileri sürüyorlar. Obezite cerrahisi atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon gibi kalp yetmezliğine yol açan faktörleri düzelterek, ileride kalp yetmezliği gelişmesi riskini azaltır.

SİZİ ARAYALIM
Copyright © 2019 TÜPMİDE. Tüm hakları saklıdır.